Újabb kis erőd a térképen
A kelet-erdélyi dák várak közelebbről – ZBOR elnevezésű projekt keretében a sepsiszentgyörgyi székhelyű Keleti-Kárpátok Múzeuma a csíkzsögödi késő vaskori erődítményeket vizsgálta meg különféle térinformatikai módszerekkel. Radu Oltean grafikus segítségével javaslat is készült a dák települések és várak lehetséges rekonstrukciójára.
Zsögödfürdő környékén, nehezen megközelíthető helyeken a szájhagyomány szerint több erődítmény, földvár és kőfal található – állítja közleményében Dan Ştefan, a Keleti-Kárpátok Múzeumának osztályvezetője, a ZBOR projektmenedzsere. –
A különféle romok régóta felkeltették a történészek és a régészek érdeklődésén kívül a kincsvadászok figyelmét is. Az utóbbi hónapokban interdiszciplináris módszerekkel végzett kutatások azt mutatják, hogy a terület régészeti potenciája messze nincs kiaknázva, az erdőkben, nehezen megközelíthető helyszíneken további régészeti lelőhelyek találhatók.
A román Nemzeti Kulturális Alap által támogatott és a Keleti-Kárpátok Múzeuma, a Keleti-Kárpátok Tudományos-Kulturális Egyesület, valamint a Tündérvölgyi Dák Vár Kulturális Egyesület által életbe ültetett ZBOR projekt célja a légi filmezés módszerével elősegíteni a kelet-erdélyi dák lelőhelyek azonosítását. Ugyanezen kutatási program keretében készül a kelet-erdélyi dák lelőhelyek atlasza is. A digitális atlasz eddig elkészült része hozzáférhető a ironageatlas.net4u.ro honlapon. A többnyelvű – de magyarul kevesebb információt tartalmazó – honlap többek között interaktív térképeket, a lelőhelyek levegőből készített filmjeit és fényképfelvételeit, digitális terepmodelleket, valamint művészi rekonstrukciókat tartalmaz.
A honlap digitális térképére eddig a csíkrákosi Bogáthegy (mint bizonytalan keltezésű, kora vaskori erődítmény), az ugyancsak rákosi Pogányvár (középkori kőfalával, „talán éppen a dákok által” sziklába vájt útjával), valamint a csíkzsögödi Kisvár-tető (Zsögöd III), Malomföld (Zsögöd I) és Várhegy-tető (Zsögöd III) került rá. A zsögödi lelőhelyekről részletes leírás és számos felvétel is található a honlapon. Szó esik egy Zsögöd IV-nek nevezett, újonnan felfedezett kis erődről is, amely az északi és a keleti lejtők felügyeletét biztosította, és amely a Keleti-Kárpátok Múzeumának közleménye szerint további bizonyítékul szolgál arra, miszerint a Zsögöd II-nek nevezett erőd (Várhegy-tető) elsősorban katonai funkciót látott el.
Daczó Katalin