Új lendületet kapott a csíkszeredai Nemzetközi Jazzfesztivál
Mind a nézőszám, mind a hangulat tekintetében pozitív elmozdulás történt az idei dzsesszfesztiválon: 20 százalékkal nőtt a látogatottság, a résztvevők pedig zeneértő, fegyelmezett, igazi közönségnek bizonyultak – mondta a rendezvényt kiértékelő sajtótájékoztatóján Szilágyi Nóra. A főszervező a lendületet látva új városokba terjeszkedne a fesztivállal.
[gallery link="file" ids="10012,10010,10011"]
[dropcap]M[/dropcap]inden fesztivál életében kérdés, hogy meddig képes a megújulásra, a fennmaradásra. Nekünk talán az az előnyünk, hogy bár nemzetközi színvonalú dzsesszzenei kínálatot biztosítunk, a fesztivált méretében és hangulatában megtartottuk egy családias, kisebb méretű kulturális rendezvény keretei között – mondta lapunknak Szilágyi Nóra még a csíkszeredai Nemzetközi Jazzfesztivált megelőzően. Tegnap a háromnapos rendezvény eseményeit összefoglaló sajtótájékoztatón a főszervező már nemcsak arról biztosította a sajtót, hogy jövőre is találkozunk a Mikó-vár udvarában, hanem a fesztivál látogatottságának 20 százalékos növekedéséről számolt be.
– Bár az idei fesztiválprogramot is az előző évek mintájára állítottam össze, úgy éreztük, hogy most működött a legjobban a zenekarok és a koncertekre érkező nézők között a kommunikáció. Minden korosztály megtalálta a számára kedves zenei kínálatot, az a sztereotípia pedig, hogy a székelyek nem értik, ezért nem is kedvelik a dzsesszzenét, végleg megdőlt. Fegyelmezett és értő közönsége volt az idei fesztiválunknak, olyan tartalmi mélységekkel, amely engem is meglepett – nyilatkozta Szilágyi Nóra.
A rendezvény kiértékelőjén elhangzott: mintegy kétezer látogató volt kíváncsi a csíkszeredai fesztiválra, a közönség soraiban görög, spanyol és angol résztvevők is voltak. Szombaton a Free Camp Nemzetközi Képzőművészeti Alkotóműhely tagjai is bekapcsolódtak a dzsesszhangulatba, és az Ólommadár „kultúrkocsmában” a zenészek által improvizált dallamokat hallgatva megfestették a fesztivál koncertek utáni hangulatát.
– Rengetegen kapcsolódtak be idén a fesztivál lebonyolításába, közel 30 önkéntes segítette a munkánkat, de folyamatosan jöttek a jelentkezők, akik már a 8. Nemzetközi Jazzfesztiválon is besegítenének. Ugyanígy növekedett az anyagi támogatóink száma is, míg az előző években két-három vállalkozó jelezte, hogy besegít a költségekbe, idén jóval több felajánlást kaptunk – részletezte Szilágyi.
A fesztivál sikere a szervezők szerint valóban a háromnapos rendezvény családias, közvetlen hangulatában rejlik, amely a fellépő zenekarok attitűdjében is visszaköszönt.
– A Lars Danielsson Trió örömmel vette fel és viselte egy szám erejéig a tőlünk kapott székely szalmakalapokat, Danielsson közvetlensége és nyitottsága pedig minket is meglepett, hiszen nem szokott ennyire felszabadultan viselkedni a fellépésein – tudtuk meg a szervezőktől.
A találkozón továbbá elhangzott, több mint tízezren követték a 7. Nemzetközi Jazzfesztivál eseményeit a közösségi oldalakon, a résztvevők és a vállalkozók részéről tapasztalt nagyobb érdeklődés pedig újabb lépésekre biztatja a szervezőket.
– A következő fesztivál fellépőiről mindaddig, amíg a szerződéseket nem írtuk alá, nem árulhatok el semmit, azt viszont már fontolgatjuk, hogy 2016-ban Marosvásárhelyre és Sepsiszentgyörgyre is kiterjesztjük a dzsesszfesztivált, idén ugyanis
a gyergyószentmiklósi és székelyudvarhelyi, „kihelyezett” koncertek nagyon jól sikerültek – osztotta meg jövő évi terveinek egy részét Szilágyi Nóra.
A 7. csíkszeredai dzsesszfesztre az ország több részéből, Nagyváradról, Szatmárnémetiből, Bukarestből, Marosvásárhelyről, Brassóból, Konstancáról is érkeztek érdeklődők, a szervezőcsapatba idén bekerülő Mircea Colceriu rádiós közreműködésének köszönhetően pedig az országos érdeklődés remélhetőleg a következő években tovább növekedik.
– Köszönöm mindenkinek a segítségét, Mirceának, aki remekül beépült a csapatba, sőt nagyon jól koordinálta a feladatokat, de köszönettel tartozom Hompoth Arthúr és Tankó József zenészeknek, illetve természetesen a támogatóinknak is – tette hozzá Szilágyi Nóra.
Pál Bíborka