Talplenyomat: olyan egyedi, akár az ujjlenyomat
Ingyenes talpvizsgálatban részesültek azok az érdeklődők, akik ellátogattak szombaton a Pedy cipőgyár nyílt napjára, amelyet a Fun FM rádióval közösen szerveztek, ugyanakkor lehetőségük nyílt bekukkantani a színfalak mögé, azaz a csíkszentkirályi gyár működésébe.
A Pedy csíkszeredai üzlete már kora reggel megtelt látogatókkal, akik így csak sorban állás után részesülhettek a már említett vizsgálatban. Lábfájdalmakkal küszködő idősek mellett fiatal anyukák és gyermekeik is kíváncsian várták az analízis eredményt.
A székelyföldi cipőgyár, a környéken egyedülállóként ortopéd cipőt és talpbetétet állít elő, amely számos lábat ért elváltozást képes visszafordítani. A termékek már 2011 óta jelen vannak a piacon, amelyek minden esetben bőrből készülnek, és nem tartalmaznak szintetikus anyagot.
Iklandi László, a vállalkozás vezetője elmondta, hogy eddig tudatlanság övezte a cég alapkoncepcióját, nem kényelmi szolgáltatás biztosítása. Egészségügyi problémákat igyekeznek kiküszöbölni a termékekkel. Ennélfogva azt javasolja a hozzá fordulóknak, hogy adjanak időt saját maguknak, mivel legalább öt-hat nap szükséges ahhoz, amíg a lábuk hozzászokik a speciális talpbetéthez.
A női olvasók számára minden bizonnyal, szomorú hír lesz az a tény, hogy a több éve ortopéd technikusként dolgozó szakember szerint nem fognak Pedy márkájú magas sarkú cipőket előállítani. Mivel ezek a termékek minden esetben károsak a lábakra, így teljesen ellentétes lenne a cégpolitikával, ha ilyen cipőket kezdenének forgalmazni. Azt is elárulta, hogy a maximum magasság, amely még nem okoz maradandó károsodást a lábon, az két centiméter.
A talpvizsgáló, amely segítségével meg tudják határozni, hogy az adott személy lába hol károsodott, elsősorban egy nyomástérképet készít el. Ebből egyértelműen kiderül, hogy hol vannak a túlterhelt részek a talpon, és ezeket a részeket igyekeznek olyan irányba kibillenteni, ahol már egyenlő részekre oszlik el a súly. Ennek következtében minden esetben egyéni, személyre szabott cipőket, illetve talpbetéteket állítanak elő, amely az adott problémára fejti ki pozitív hatását. Mialatt tovább érkeztek az érdeklődők a Petőfi utcában található üzletbe, Iklandi László azt is elmondta, hogy a lábnyomat éppolyan egyedi, mint az ujjlenyomat. Épp ezért tartja fontosnak azt, hogy ne a gyógyszertárban található tucat termékeket vásároljunk, ha a lábunk egészségéről van szó. Mivel az ilyen cipők egészséges lábra vannak előállítva, ezért nem fognak tudni segíteni a fájdalmak kiküszöbölésében sem. Kiemelte azt is, hogy a széria talpbetétek nem ártanak, viszont semleges szolgáltatást képviselnek, amelyek hatása erősen kétséges.
Mivel a Pedy esetében személyre szabott gyártásról van szó, az esetleges elégedetlenségeket is ki tudják küszöbölni, hiszen ott tudnak módosítani a cipőn, ahol a vásárló kéri. Az érdeklődők korosztálya is elég változatos, hiszen a szülők általában korrekciós cipő miatt térnek be az üzletbe, amelyet a gyermeküknek szeretnének. A hölgyek általában a lábfájdalmaik miatt rendelnek Pedy cipőt, és az idősek legtöbb esetben a cukorbetegség miatt keresik fel. Minden kategóriának megvan a saját problémája, amelyet próbálnak korrigálni. A cukorbeteg lábra készült cipőkről Iklandi László elmondta, hogy különösen kényelmes darabról van szó, hiszen a beteg lábába kevés oxigénnel telt vér jut, emiatt sebek keletkezhetnek, amelyet az érintett nem érez meg. Mivel a seb gyógyulása is lassan következik be, a cipő elöl széles, puha anyagból készül, és a belső felépítésében nincsenek kézzel érintett varratok, hogy ne tudjon újabb seb kialakulni a lábon.
Az elmúlt hónapokban táncoscipőket is kezdett tervezni a Pedy, mivel ez is hiánycikk a piacon. Mivel 3 cm-es magasságú cipőről van szó, ezek sem mondhatók egészségesnek, de a hagyományok miatt a gyártás során nem változtattak rajta. A belső részével próbálják, kényelmessé tenné a táncosok számára a terméket. Jelen pillanatban 16 fajta gyermekcipő, 9 fajta női papucs és táncoscipők is találhatók a Pedy raktárában, a kínálatot szeretné bővíteni a gyártó.
Keresztes Bea