Régi és mai politikai foglyok
Újra vannak koholt vádak és politikai foglyok – jelentette ki Füleki Zoltán alpolgármester a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetsége által Csíkszeredában szervezett ünnepségen, ahol a szónokok főként aktuálpolitikai témákat érintettek.
[caption id="attachment_25260" align="aligncenter" width="620"] Tiszteletadás az áldozatok és üldözöttek emlékművénél. Lassú felejtés? Fotó: László Róbert[/caption]
A kommunista diktatúra áldozatainak és üldözötteinek csíkszeredai emlékművénél tartott megemlékezést tegnap, március 9-én, a romániai politikai üldözöttek és meghurcoltak emléknapján a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetsége.
Elöljáróban elhangzott, hogy a kommunista diktatúrák halálos áldozatainak számát világviszonylatban 100 millióra becsülik. Kelet-Közép-Európában a számuk eléri az 1 millió főt. Jóval többre tehető azonban azok száma, akiket a diktatúra hétköznapi valósága testileg és lelkileg megnyomorított; mindenki, akit megfosztottak a szabad cselekvés és választás lehetőségétől.
A könyörtelen osztályharc áldozataira hívta fel a figyelmet Szi-
lágyi Árpád, a szervezet elnöke.
– A nemzetállamoknak leáldozott – mondta beszédében Nagy Benedek, a szövetség tagja. – Éhes néptömegek özönlik el Európát, miközben vezetőinket nagyhatalmi félrenézéssel állítják félre. Az ártatlan meghurcolásokért az elismerést sem a saját országunktól kaptunk, amelyik elkövette velünk szemben azokat a szörnyűségeket, hanem az anyaországtól. De még így sem vették el a hitemet...
– Több százan, több ezren kellene most itt legyenek – emelte ki Füleki Zoltán megbízott alpolgármester –, de lassan kiverik belőlünk, elfelejtjük azokat az éveket, amikor a hosszú haj vagy a nemzeti színű szalag bűnnek számított, a közösség pedig nem taszította el a Szekuritátéról szabadulót, hanem egyenesen hősként tekintett rá. Most újra politikai foglyaink és üldözötteink vannak: Mezey János, Ráduly Róbert, Antal Árpád, Nagy Zsolt, Markó Attila... Miért álcázzák köztörvényes bűnnek székely vezetőink meghurcolását? Tőkés Lászlótól visszavonták a kitüntetését. Vajon Adrian Năstasétől miért nem vonták vissza, miközben a törvény szerint büntetése miatt vissza kellett volna? Miért tilthatja Dorin Florea a marosvásárhelyi Székely Szabadság Napját, és ül továbbra is a székében, miközben köztörvényes vád van ellene? – hangzott Füleki kérdéssorozata.
Szatmári Ingrid lelkipásztor a politikai okokból meghurcolt papokra, közöttük Csiha Kálmánra emlékezett, Darvas Kozma József a bebörtönzött katolikus plébánosokról szólt, így a csíkszeredai Csipak Lajosról és Antal Józsefről is. Az ünnepség koszorúzással és a székely himnusz éneklésével zárult.
Daczó Katalin