Nem nőtt az illeték
A zsögödfürdői kezelőbázis nem zárja be kapuit, továbbra is működik, noha az üzemeltető nem várt nehézségekre utaló bejegyzést tett közzé a közösségi médiában a felhasznált borvíz után fizetett illeték nagy mértékű emelkedésére hivatkozva. Az illeték nem növekedett, máshol történt hiba.
Továbbra is nyitva tart a zsögödfürdői kezelőbázis, annak ellenére, hogy a közösségi oldalukon nehézségekről számoltak be: „Sajnos az új év nem kezdődött a legjobban a fürdő számára. A legtöbben azt hiszik, hogy a borvíz ingyenes, de ez nem igaz! Mivel altalajkincs, ezért Bukaresthez tartozik, és ezért fizetni kell. Eddig is eléggé drága volt, de most az ára hatszorosára nőtt, ami már megfizethetetlen. Mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy a kezelőbázis működjön, és vendégeink továbbra is jöhessenek és gyógyulhassanak. Jelenleg a fürdő működik, kisebb változtatásokkal!” – tette közzé a kezelőbázis. Ennek kapcsán érdeklődtünk, hogy mi állhat a hatszorosára emelt díjszabásról szóló hír mögött, tekintettel arra is, hogy a bejegyzés felháborodást váltott ki a gyógyfürdő vendégeinek körében.
Az Országos Bányászati Felügyelet Hargita megyei kirendeltségének munkatársa szerint a korábbi törvény szerint az ásványvízért – borvízért – nem kellett fizetni, ha orvosi, balneoterápiás célokra használták fel, az új törvény értelmében a licenctől függ, hogy kell-e fizetni a kinyert vízért, és ha igen, mennyit. Ha az ásványvizet palackozás céljából termelik ki, akkor 4,55 eurót, azaz közel 23 lejt kell köbméterenként fizetni érte. A térség ásványvíz-palackozói kivétel nélkül ennyit fizetnek a kitermelt ásványvíz köbméteréért – mondta a megyei bányászati felügyelet munkatársa.
A zsögödfürdői kezelőbázisnál nem kívánták kommentálni korábbi bejegyzésüket és elzárkóztak a felügyelettel kötött szerződés tartalmának ismertetésétől is. Azt elismerték, hogy az új szerződésben nem a megfelelő nyersanyag kinyerésére szerződtek, de mint mondták, már értesítették az illetékes hatóságot, és ígéretet kaptak arra, hogy a lehető leghamarabb – még ebben a hónapban – megoldást találnak a kezelőbázis problémájára.