Negyed évszázada csibészkednek
Hivatalos megalapításának 25 éves, fennállásának 30 éves évfordulóját ünnepelte a hétvégén Csibész Alapítvány Csíksomlyón. A Gerely István (Tiszti) által létrehozott szervezet 1500 árva és félárva gyermek útját egyengette az évtizedek során.
[caption id="attachment_57876" align="aligncenter" width="1000"] Horgászbotot is adtak a gyermekek kezébe. Polgármesteri elismerés Fotó: Márk Boglárka[/caption]
A kétnapos ünnep megnyitóján elsőként a Csibész Alapítvány megálmodója, Gergely István köszöntötte az egybegyűlteket. Visszaemlékezett az 1987-es kezdetekre, amikor megismerkedett az árvaházban élő 387 gyermekkel. Az 1992-es alapítás után is nagy gondot jelentett azok sorsa, akik elérve a felnőttkort, nem tudtak mit kezdeni az életükkel – így kezdődött a közös élet, majd a munka a Csibész Alapítvány berkeiben.
– Szegénynek lenni minőség és méltóság. Azt jelenti, hogy megszegem a kenyeremet, hogy megosszam a többi rászorulóval. Számomra ez kihívás volt, és azt tanultam a csibészeknek köszönhetően, hogy nem szabad a kihívásokat veszni hagyni, mert így az élet megtelik és nem eltelik. Azt is megtanultam, hogy szigorúnak kell lenni, de úgy, hogy mögötte mindig érezzék a szeretetedet – összegezte az elmúlt évek tanulságait az alapítvány létrehozója.
Kolumbán Imre, a Csibész Alapítvány ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy mindig is életlehetőséget akartak tanítani a fiataloknak. Ezért indultak el a varró-, asztalos- és autószerelő-műhelyek.
– És hogy mik a jelenlegi tervek? Soha nem terveztünk, de Tisztinek mindig voltak álmai, amelyeket kétkedve fogadtunk eleinte. Azok az álmok mostanra mind megvalósultak – zárta gondolatait az ügyvezető igazgató.
A budapesti Csibészek Fiatalokat Támogató Alapítvány elnöke, Kammerer Ágnes is köszöntőt mondott, amelyben kifejtette, hogy Magyarországon és az Egyesült Államokban egyaránt sokan vannak, akik a szívükön viselik a csibészek sorsát. Mint mondta, ez olyan felemelő ügy, amely minden magyar lelkületű ember számára példamutató.
Felolvasták Lévai Anikó, Orbán Viktor magyarországi miniszterelnök feleségének, valamint Soltész Miklós magyar szociálpolitikáért felelős államtitkár üdvözletét.
Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere külön megköszönte a Csibész Alapítványnak, hogy „nemcsak halat tettek a fiatalok asztalára, hanem horgászbotot is adtak a kezükbe”. Ezt követően Pro Urbe díjjal jutalmazta a Csibész Alapítványt.
Haschi András, a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesülete nevében a Magyarok kenyere mozgalomban az általuk összegyűjtött két tonna lisztet adott át az alapítványnak, amely egy éven át napi hat kenyér megsütéséhez lesz elegendő.
Márk Boglárka