Ne járjunk csukott szemmel!
Ma van a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja, amelynek kapcsán Csíkszeredában is számos figyelemfelkeltő rendezvénnyel készülnek. A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság Családon belüli erőszakkal foglalkozó osztálya mától december 10-ig akciónapokat szervez a nőket érő erőszak megfékezéséért. A több mint két hétig tartó időszak első rendezvénye a ma 10 órától, a megyeházán zajló kerekasztal-beszélgetés lesz a témában.
[caption id="attachment_40177" align="aligncenter" width="1400"] Illusztráció: László Róbert[/caption]
A nők elleni erőszakot 1993-ban az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) a nők elleni erőszak megszüntetéséről szóló nyilatkozatában a következőképpen határozta meg: nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.
Az erőszak és az erőszakos viselkedés súlyos társadalmi probléma, kortól, szociális helyzettől függetlenül mindenkit érint – közölte a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság Egészségnevelési Irodája. Világszinten minden harmadik nőt bántalmaznak fizikailag vagy szexuálisan. A világszínű statisztikai adatok szerint a nők és lányok 35 százaléka tapasztalt fizikai vagy szexuális erőszakot életében, de vannak olyan országok is, ahol tíz nőből hetet bántalmaznak. Afrikában és a Közel-Keleten a legaggasztóbbak az adatok, ezekben az országokban a becslések szerint hozzávetőleg 133 millió leánygyermek és nő szenvedett nemiszervcsonkítást. Továbbá a világon több mint 700 millió nőt 18 éves kora előtt férjhez adnak, 250 millió pedig még a 15. életévét sem töltötte be a saját esküvője napján.
A nők elleni erőszak megszüntetése az emberi jogi aktivisták szerint hozzájárulhat a szegénység felszámolásához, fékezheti a HIV/AIDS terjedését. Felszámolása a világ minden táján érvényes elvárás kell hogy legyen. Az egészségügyi igazgatóság, valamint a megelőzéssel és figyelemfelkeltéssel foglalkozó szervezetek hangsúlyozzák, hogy a nők és lányok elleni erőszakot nem szabad megtűrni környezetünkben, és ha ilyen esetről tudunk, ne hallgassunk, hanem próbáljunk segítséget nyújtani.
A mai kerekasztal-beszélgetés után rajzkiállítás és minikoncert következik a Nagy István Művészeti Líceum diákjainak közreműködésével. Ezt követően a Szabadság téren figyelemfelkeltő akció lesz, ezen részt vesznek a Venczel József Szakközépiskola, a Kós Károly Szakközépiskola, valamint a művészeti iskola diákjai.
HN-információ