Márton Áron – bronzba öntve
A csíkszeredai Szabadság térre szánt Márton Áron-szoborkompozíciót Kecskeméten Lakatos Pál bronzöntő és szobrászművész öntödéjében már 99 százalékban kiöntötték – tudtuk meg Sárpátki Zoltántól, a szobor alkotójától. Az alkotást a darabok összeállítását követően szállítják Csíkszeredába.
[gallery link="file" columns="2" ids="20254,20253"]
A bronzöntés megtörtént, ami még elmaradt szegmens, az a pásztorbot, amit én visszatartottam, mert még dolgozni akartam vele – mondta lapunknak Sárpátki Zoltán csíkszeredai szobrászművész. – Az öntést részletekben végezték, a szoborkompozíció most hozzávetőleg nyolcvan darabban várja, hogy összeállítsák. Utána alakítják ki azt a vasváz szerkezetet, amelyet majd a talapzathoz rögzítenek.
Kecskeméten a Csíkszeredában készült gipszöntvényekről készült előbb egy szilikon negatív, azokról pedig még egy pozitív viaszból, hogyha károsodás érné magát a bronzszobrot, legyen, amit elővenni segédletként. Ugyanis a viaszöntvényt foglalják samottba, égetik ki, majd a kiolvadt viasz helyére öntik a bronzot. A képzőművész úgy tudja, a csíkszeredai polgármesteri hivatal már tavaly szerette volna felállítani a kompozíciót, de a talapzatot felvállaló kivitelező a hideg idő beállta miatt nem készítette el azt. Az újabb tervek szerint májusban kerülhet sor a leleplezésre. A háromalakos szoborkompozíció, amelyen a püspök, a bérmakeresztanya és egy bérmálkozó lány látható, 1/6-os, vagyis az életnagyságnak másfélszerese. A püspök alakja 260 cm a koponyáig, a püspöksüveggel együtt pedig eléri a 280 cm-t. A kislány 220, a bérmaanya alakja 240 cm magas. Az alakok a jelenlegi tér szintjétől kb. 90 cm-re, egy talapzaton helyezkednek el. Az üreges szobrok bronzöntvényei összesen mintegy 1400 kg-ot nyomnak.
– Hátravan még a darabok összeállítása, a cizellálás, sablont kell készíteni, pontos méréseket végezni, mivel három figura összhangját kell a helyszínen kiképezni – magyarázta Sárpátki Zoltán, aki azt is elmondta, hogy az idős Áron püspököt mintázta meg, egy olyan személyt, akire még emlékeznek, és éppen ez jelentett számára nagy kihívást.
A szobor a Szabadság téren a jelenlegi székely zászló árbocának közelében, a zöldövezetben kap helyet. Kivitelezési szerződését 2012 decemberében írták alá. 2013 januárjában készítette a művész Jenei Béla hidraulikus hegesztőmester segédletével a vasváz szerkezetet, amelyet fával béleltek ki, hogy megtartsa a nagy agyagtömegeket, majd 2015-ben Fazakas János és Fülöp József képzőművészek segítségével végezte el a gipszöntést, és szállította a kecskeméti öntőműhelybe az anyagot.
Daczó Katalin