Magyar Kultúra Napja a Csíki Székely Múzeumban: II. Rákóczi Ferenc-kiállítás nyílt
A kultúra fogalma nem pusztán a humán műveltségre, olvasottságra, nyelvre, zenére, művészetre terjed ki. A magyar kultúra egészébe beletartoznak mindazon értékek, amelyeket az összmagyarság teremtett szellemi és tárgyiasult formában – ezekkel a gondolatokkal nyitotta meg a „Pro patria et libertate” II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelemmé választásának emlékére 1704–2019 című kiállítást Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója.
Az Antal Tibor vezette Gyimesvölgyi Férfikórus biztosította a megnyitó ünnepi hangulatát Fotó: László F. Csaba
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, a Csíki Székely Múzeum és a magyar Hadtörténeti Intézet és Múzeum közös szervezésében tegnap délután nyílt meg a „Pro patria et libertate” II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelemmé választásának emlékére 1704–2019 címet viselő kiállítás a Csíki Székely Múzeumban. A tárlatot dr. Szuromi Kristóf, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársa mutatta be, a megnyitón közreműködött az Antal Tibor népdalénekes által vezetett Gyimesvölgyi Férfikórus.
− Ez a tárlat a tanúsága a magyarországi és székelyföldi muzeális hálózat működésének. Szinte akadályok nélkül részesülhetünk azokban a kitűnő dolgokban, amikben anyaországi polgártársaink is. Ezt a lehetőséget nemcsak megkaptuk, hanem mondhatni kivívtuk magunknak, megharcoltak ezért Rákócziék, megharcoltak a ’48-asok, megharcoltak az első és második világháborúban dédapáink és nagyapáink. Akiknek hála, ma mi is itt lehetünk – fejtette ki Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere.
A 2019-es Rákóczi-emlékév alkalmából a magyar Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum által összeállított vándorkiállítását tekinthetik meg az érdeklődők. Öt gazdagon illusztrált tablón és installáción keresztül ismerkedhetnek meg a látogatók a Rákóczi-szabadságharc történetével, a szabadságharc közvetlen okaival, előzményeivel. A tárlat tablóin láthatók az erdélyi fejedelem életének és pályafutásának fontosabb mozzanatai: ifjúságától kezdve bemutatja, hogy miként válik a szabadságharc vezéregyéniségévé, majd annak leverése után legendás hőssé.
Az események mellett a kiemelkedő katonai személyiségek életrajzát is megismerhetik az érdeklődők, ugyanakkor látható mind a labanc, mind a kuruc oldal jellemző harcmodora, öltözete, felszerelése, illetve elnevezésüknek etimológiája. A tablók sorát a szabadságharc lezárását ismertető rész zárja.
− Ma ünnepeljük a magyar kultúra napját. Azt a napot, amikor Kölcsey Ferenc papírra vetette a himnuszunkat. E jeles nap alkalmából olyan kiemelkedő magyar személyekről és azok munkásságáról emlékezünk meg világszerte, akik nagy hatással voltak a magyar kultúrára. Ennek okán hoztuk el ezt a tárlatot ide, Csíkszeredába – emelte ki Lukács Bence Ákos vezető konzul.
A Rákóczi-kiállítást a tervek szerint idén Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön is láthatja majd a közönség.
Szilágyi Dalma-Orsolya