Lánctalpas jármű egyenlő rövidebb reakcióidő
Speciális szállítóeszközt kapott tegnap az Olt Sürgősségi Esetek Felügyelősége (ISU) a sürgősségi beavatkozások javítása nehezen megközelíthető területeken elnevezésű projektnek köszönhetően. Az új terepjáró, a megnövelt kapacitású lánctalpas/kerekes jármű és a szállítására alkalmas utánfutó révén közel két perccel csökken az egységek átlagos válaszideje vidéki övezetekben.
[caption id="attachment_19460" align="aligncenter" width="620"] Fotó: Balázs Árpád[/caption]
A sürgősségi beavatkozások javítása nehezen megközelíthető helyeken elnevezésű projektben hat speciális járművet szereztek be a Központi Régió hat megyéjének (Fehér, Brassó, Kovászna, Hargita, Maros és Szeben). Ezek mindegyike egy megnövelt kapacitású, lánctalpas/kerekes kétéltű terepjáróból, egy speciális felszerelésekkel ellátott, vontató szerepet is betöltő terepjáróból és egy, a kétéltű terepjáró szállítására alkalmas utánfutóból áll – ismertette Péli Levente projektmenedzser. A terepjárót ezenkívül felszerelték GPS-készülékkel, olyan védősisakkal, amely kommunikációs felszerelést is magában foglal, összecsukható víztartállyal, félautomata defibrillátorral és pulzusmérő oximéterrel is. A több mint 2,5 millió lej értékű projekt célja a lakosság közbiztonságának növelése és a válaszképesség javítása, a beavatkozási idő csökkentése volt a nehezen megközelíthető helyeken, hangzott el a sajtótájékoztatón.
A katasztrófa-elhárítási felügyelőség és a megyei tanács között korrekt, kiegyensúlyozott együttműködés volt az elmúlt években, és bízik a hasonló folytatásban annak érdekében, hogy a szakemberek még hatékonyabban tudjanak segíteni – értékelt Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke. Gheorghe Pop, az ISU parancsnoka, aki ideiglenesen a bukaresti felügyelőséget vezeti, elmondta, rengeteget fejlődött az alakulat felszereltsége a kezdetektől, és bár a külföldi csoportoktól még így is elmarad, mostanra a Hargita megyei az egyik legjobban felszerelt egység az országban, ha figyelembe vesszük a hivatásos és önkéntes alakulatokat, köszönhetően annak is, hogy a megyei tanács mindig pontosan és következetesen támogatta a projektjeiket. Hozzátette, az új járművekkel az elsősegélyt és orvosi segítséget nyújtó egységek átlag válaszideje 24 perc 32 mp-ről 22 perc 40 mp-re csökken a vidéki övezetekben.
Petres Sándor alprefektus az állandó készenlétért és a komoly odafigyelésért mondott köszönetet az ISU munkatársainak, a megyei tanácsnak, amiért motorja volt a projektnek, és reméli, hogy a következő költségvetési ciklusban is folytatódnak az ilyen beruházások.
Háromszéki Eszter