Kaszálóink menedzsmentje
Fajgazdag kaszálók és legelők menedzsmentje témában szervez nemzetközi konferenciát május 30–31-én a gyimesközéploki Boros panzióban a Pogány-havas Kistérségi Társulás és a Német Országos Tájvédelmi Szövetség. Az angol nyelvű konferencián – amelyen az áprilisban elhunyt
dr. Barbara Knowlesra, a térség kaszálóinak védelmezőjére is emlékeznek – a hegyi kaszálók, fás legelők menedzsmentjével kapcsolatos európai példákról, romániai és EU-s jogi szabályozásról és e tájakhoz kapcsolódó termékek marketingjéről lesz szó.
[caption id="attachment_29770" align="aligncenter" width="1000"] Dr. Barbara Knowles (tolószékben) gyimesbükki kaszálóversenyen. Megőrzik emlékét[/caption]
Német partnerrel közösen, japán pénzből, svéd, német, spanyol, román és romániai magyar előadókkal angol nyelven szervez tanácskozást a Pogány-havas Kistérségi Társulás. A részvétel ingyenes és mindenki számára nyitott.
– A német partner tájvédelemmel foglalkozó országos szervezet – hívta fel a figyelmet Rodics Gergely, a kistérségi társulás igazgatója. – Ezzel a szervezettel most olyan programot is futtatunk, amelynek a célja a németországi tapasztalatok romániai hasznosítása. Módszerük lényege, hogy a természetvédők, a gazdálkodók és a politikusok rendszeresen egy asztalhoz ülnek, megbeszélik a tájat meghatározó folyamatok problémáit, ügyeit, közös döntéseket hoznak a tennivalókról, és mindenki a maga területén ezért dolgozik. A politikus segíti a döntéseket, a gazda végrehajtja a terepi munkát, a természetvédők pedig a szakmai hátteret biztosítják. Nálunk is leül minimum kettő ebből a hármasból, de a természetvédők rendszerint kimaradnak.
A konferencia a kaszálóréteken kívül a fás legelők kérdéskörével is foglalkozik. Égető a kérdés, ugyanis az uniós támogatáspolitika miatt komoly veszély fenyegeti az öreg fás legelőket.
– Lesznek külföldi előadók, akik jó példákat mutatnak be arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet a szénacsinálás iránti egyre csökkenő érdeklődést fenntartani, és hogyan lehet a szénának valamilyen piacot találni, például hogyan lehet magas értékű termékként eladni, csomagolt szénaként, üzletekben – ismertette a szervező. – Lesz jó gyakorlat, lesz szó a jogi környezetről és arról, hogy e téren milyen változásokra volna szükség. Néhány romániai esettanulmánnyal is megismerkedhetnek a résztvevők, egy kolozsvári egyetemi tanár pedig összehasonlító előadást tart arról, hogyan alakulnak az itteni természeti értékek az európai uniós és az azokat végrehajtó hazai intézmények szándékaihoz képest.
A szervezésben részt vett még dr. Barbara Knowles, aki halálos betegen is azért küzdött, hogy a világ figyelmét felhívja térségünk fajgazdag kaszálóira.
– Ő hívott meg előadókat és résztvevőket is, de már nem érte meg a tanácskozást – mondta Rodics Gergely. – Méltó, hogy az ő emlékének szenteljük ezt a rendezvényt, és mivel elég sokan eljönnek az ő barátai, ismerősei közül külföldről, úgy döntöttünk, hogy a konferencia második napját, ami egyébként is egy terepbejárás lett volna a Pogány-havason, összekapcsoljuk azzal, hogy ahogyan Barbara szerette volna, egy virágzó kaszálóréten szétszórjuk a hamvait. Oda mindenkit várunk, aki szeretne eljönni. Most tudtam meg, hogy eljön az angol nagykövet is. Barbara sokszor elmondta a halálára készülve, hogy nem szeretne gyászmisét, szomorú hangulatú eseményt, hanem, hogy gyűljenek össze a barátai, legyenek vidámak, beszélgessenek. Nyilván lesz egy-két rövid beszéd, néhány fénykép Barbaráról, néhány jókívánság, megemlékező sorok, egy tokány, sütemény és népzene.
[box type="shadow" ]Natura 2000-es területek kezelőjeként
A Pogány-havas Kistérségi Társulás az Alcsík Kistérség Fejlesztési Társulással, a Felcsík Kistérségi Társulással, valamint a szépvízi magánerdészettel közösen sikerrel pályázta meg a Csíki-havasok és a Hargita lejtőire kiterjedő Natura 2000-es területek kezelési jogát, tehát egyfajta természetvédelmi hatóságként is kezd hamarosan működni, a nevezett szervezetekkel együttműködésben – számolt be Rodics Gergely. – Három pályázóból a Pogány-havas Kistérségi Társulás vezette konzorcium kapta meg a kezelői jogot – hangsúlyozta az ügyvezető. – Márciusban megkötöttük a szerződést, és a szerződéstől számított fél éven belül kell létrehozzunk egy új jogi személyt, amely a kezelő lesz, majd ki kell dolgozni a kezelési tervet, meg kell jelölni a védendő természeti értékeket. A kezelési terv elkészítése akár két évig is eltarthat, akkortól kezdve a kezelési terv alapján lehet tevékenységeket segíteni vagy akadályozni az adott területen annak érdekében, hogy ezen a területen a természeti értékek megmaradjanak. Nyilván nem az a cél, hogy nehezítsük a helyi emberek dolgát, hanem az, hogy az a hagyományos tájhasználat, ami ezt az értékes területet létrehozta, tudjon tovább élni. A Pogány-havas Kistérségi Társulás által adminisztrált két Natura 2000-es (egy madárvédelmi meg egy élőhelyvédelmi) terület együttesen több mint 80 ezer hektárt tesz ki és magában foglalja Felcsík és Alcsík egy részét, valamint a Gyimesek jelentős részét. [/box]
Daczó Katalin