Jó szakemberekkel felvirágoztatható Székelyföld
Megújul a taplocai iskolaközpont, valamint megerősítik a duális képzést azokban az oktatási intézményekben, amelyek részt vesznek az Országos Helyreállítási Terv finanszírozta projektben. A lebonyolítók Hargita és Maros megyei önkormányzatok, a csíkszeredai szakiskolák, a Sapientia – EMTE, továbbá székelyföldi vállalkozások, vállalkozói és szakmai, valamint civil szervezetek.
Jelentős fejlesztésekre készülnek a duális képzés és a szakoktatás terén Hargita megyében, az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) 121,67 millió lejes pályázata több száz diák javát szolgálja – áll a megyei önkormányzat lapunkhoz eljuttatott közleményében. A projekt kivitelezésére konzorciumot hoztak létre tavaly, melynek tagjai Csíkszereda város, Hargita Megye Tanácsa, a Maros megyei Erdőszentgyörgy és Nyárádszereda város önkormányzata, a csíkszeredai szakiskolák, a Sapientia – EMTE, székelyföldi vállalkozások, vállalkozói és szakmai, valamint civil szervezetek. A finanszírozási szerződést várhatóan márciusban írják alá az Európai Alapok Minisztériumával, a konzorcium tagjai már megtartották első megbeszélésüket a csíkszeredai városházán.
– A szakoktatás, a duális képzés jó lehetőség, és mentalitásváltásra van szükség, hogy ezt a szülők és a diákok is lássák. Nem kell minden gyermeknek középiskolába járnia, a rosszul megválasztott iskolákból kerülnek ki a diploma és szakma nélküli fiatal felnőttek. Éppen ezért nagyon fontosnak tartjuk a pályaorientációt és a jó gyakorlatok bemutatását, hogy a szakoktatásban mindannyian a lehetőséget lássuk
– nyilatkozta Borboly Csaba. Hargita Megye Tanácsának elnöke a projekt kapcsán hozzátette: a jó együttműködésnek köszönhetően a PNRR-pályázattal nagy lépést tehetnek a szakoktatás területén.
A támogatás révén megújul a taplocai iskolaközpont, valamint megerősítik a duális képzést a projektben részt vevő oktatási intézményekben (Kájoni János Szakközépiskola, Kós Károly Szakközépiskola, Székely Károly Szakközépiskola, Venczel József Szakközépiskola). Borboly Csaba köszönetet mondott Csíkszereda városvezetésének, hogy úttörő szerepet vállalt a 21 taggal induló konzorcium létrehozásában és a pályázat lebonyolításában.
A megyei tanács közleményében megjegyzik, hogy habár az intézménynek nem hatásköre, a vezetőség és az apparátus, az alintézmények bevonásával, jelentős erőfeszítéseket tett az elmúlt években a szakoktatás presztízsének visszaállításáért és a duális képzés beindításáért.
Fontosnak tartják a pályaorientációt az V–VIII. osztályosok körében, számos szakmát bemutattak Hargita megyei vállalkozók bevonásával, a tevékenységben jelentős szerepet vállalt a megyei tanács alintézményeként működő Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége. Például 2020–2023 között a fejlesztési ügynökség szakoktatást népszerűsítő programja keretében közel negyven osztályfőnöki órát szerveztek, megközelítőleg 770 diák közvetlen bevonásával. Szakemberek kinevelése céljával több mint húsz iskolával dolgoznak együtt, és több mint kétezer fiatallal tartják rendszeresen a kapcsolatot. A Hova tovább programban pályaorientációs előadásokat, erdészek és pincérek számára pedig szakmai versenyt, erdővilágnapi versenyt, csemeteültetést szerveztek, szabadidősarkot adtak át a csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskolában. Hargita Megye Tanfelügyelőségével közösen az ügynökség a szakoktatás támogatásáért és erősítéséért tizennégy tanintézet számára biztosított közel 1700 szakmai segédanyagot. A villamossági, marketing, minőség a turizmusban és a vendéglátásban, etika és kommunikáció, felszolgálói alapismereteket tartalmazó füzetek, tanulási segédletek mind a magyar nyelvű szakosztályokban tanuló diákoknak segítenek, hogy azok felzárkózhassanak a kor követelményeihez.
– Azzal, hogy segítjük a szakiskolába járó fiatalok oktatását és képzését, megállítjuk a munkaerő elvándorlását, és támogatjuk közösségünk, otthonunk fejlődését. Ha szeretnénk, hogy legyenek jó szakembereink, hogy gyerekeink olyan pályát válasszanak, amelyet valóban szeretnek, és amely megélhetést biztosít számukra, nagyobb hangsúlyt kell helyezzünk a szakoktatásra! Segíteni kell a diákokat a legjobb döntések meghozatalában, a szakma és a szülőföld szeretetét és az itthon maradást ösztönözni
– összegezte a témakör fontosságát Borboly Csaba.
Ma Hargita megyében huszonöt szakoktatást biztosító intézményben, hatvanöt szakon lehet tanulni. A munkaerőpiacon való elhelyezkedést, az itthon boldogulást támogatja a megyei tanács segítségével, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége által létrehozott Hargita Hazavár Karrieriroda. Álláslehetőségekről, hasznos információkról a hargitahazavar.ro honlapon tájékozódhatnak.