Házhoz jöttek a mesterek
Nem a problémáinkkal, hanem a tehetségünkkel kell felhívni magunkra a figyelmet a nagyvilágban – hangsúlyozta Molnár Levente operaénekes a hétvégén Csíkszeredában tartott mesterkurzus megnyitóján. A kétnapos zenei képzésre – amelyen a mesterek a maguk területén szaktekintélyek – 27 székelyföldi fiatal jelentkezett.
[gallery link="file" ids="41327,41328,41331"]
Megyimóreczné Schmidt Ildikó zongorista, Tornyi Beáta hegedűs, Kovács Lóránt fuvolás, Bolyky Zoltán karmester, Lakatos György hegedűs és Molnár Levente operaénekes vállalta, hogy a csíkszeredai mesterkurzuson meghallgatja és oktatja a jelentkezőket. Valamennyien elismert szaktekintélyek a maguk területén, felléptek a világ legnagyobb színpadain, ugyanakkor tehetségek tucatjainak útját egyengették.
– Egyetemistaként vettem részt először mesterkurzuson – fogalmazott bevezetőjében Molnár Levente, a Nagy István Művészeti Középiskola volt diákja –, és akkor jöttem rá, hogy mindig szükség van kontrollra, segítségre, külső fülre.
Az operaénekes elmondta, azt szeretné, ha a székelyföldi gyerekek is legalább ugyanannyi eséllyel indulnának a zenei világban, mint a magyarországiak, ezért is fontosnak tartotta a Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató vetélkedőbe való bekapcsolódást, illetve most a mesterkurzus megszervezését, a Művészeti Alap Értetek Egyesület (Artstart4U) révén.
– Manapság a művészetben is farkastörvények uralkodnak, versenyezni kell, és fontos, hogy itthonról is legyen hátszél – tette hozzá, kifejtve, hogy a zenén keresztül is hallhatja a székelységet a nagyvilág, és hatékonyabb a tehetséggel megjelenni, mint a panaszokkal.
A mesterkurzuson az is részt vehetett, aki nem jelentkezik a Virtuózok 2017-es kiadására, de a Virtuózok stábját képviselő Bocskor Lóránd színművész minden ifjú zenészt a jelentkezésre bátorított, sőt elmondta, arra is lehetőséget kapnak, hogy a jelentkezés benyújtásához szükséges videó is elkészüljön számukra a kurzus alatt.
Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke arról szólt, hogy az RMPSZ-szel együtt az elmúlt években főként a szakképzést próbálták erősíteni, és ennek meg is lett a kézzelfogható eredménye.
– A Virtuózok-projekt mentén a tehetséggondozás is kiemelt témánk kell legyen jövőre! – mondta Borboly Csaba, hozzátéve, javasolni fogja a megyei tanács testületének, hogy a kulturális pályázati kiírásoknak 10 százalékát tehetséggondozásra irányozzák elő.
Végezetül a Nagy István Művészeti Középiskola aulájában tartott Mesterkurzus megnyitóján bemutatkoztak a tanárok/mesterek is – mint kiderült, közülük többen először jöttek Erdélybe –, majd megkezdődött a kétnapos munka.
Daczó Katalin