Felavatták az újjáépített Fodor Házat
Felavatták a közelmúltban korszerűsített csíksomlyói Fodor Házat és a Csibész Alapítvány újjáépített autószervizét és asztalosműhelyét. Az újjáépítés munkálatait a magyar kormány Nemzetpolitikai Államtitkársága támogatta. A tegnap délutáni eseményen Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár hangsúlyozta: minden fejlesztés, amelyet támogatnak a magyar közösséget, illetve a gyerekek hitben való megerősödését hangsúlyozza.
Harminc évvel ezelőtt hivatalosan is megalakult a Csibész Alapítvány, majd néhány évvel később a Fodor család: Fodor Imre és Fodor Pál visszakapta a megrongált állapotában lévő családi kúriát, és az alapítványuknak ajándékozták – elevenítette fel emlékeit Gergely István, Tiszti, a Fodor Ház vezetője. Elmondta: a Csibész Alapítvány 1987-ben jött létre, amikor a csíksomlyói állami gyermekotthonból kinőtt fiatalok egy része beköltözött egy elhagyatott lakás pincéjébe, és amikor a rendőrség már szinte minden bűnügyet rájuk fogott. Plébánosként befogadta ezeket a fiatalokat.
Korodi Attila, Csíkszereda pol-
gármestere azt mondta, annál nagyobb öröm nincs, amikor azt látja, hogy a Fodor Házban élet van. Öröm azért, mert Csíkszeredában és Székelyföldön az a legfontosabb, hogy minél több életteret, amelyet be tudunk lakni, azt jókedvvel, életerővel és kitartással tudjuk megtenni.
– A Csibész Alapítvány nem intézményt, hanem életteret teremtett. Legyen ez Csíkszeredának büszkesége, mert eddig az, és az is marad, azért, mert vezetői mindezt hittel teszik. Ha egy műhelyben megteremtett munkahelyről, vagy éppenséggel fiataloknak szóló programról beszélünk, mindenben benne van az, hogy a jövő fontos és a jövő már nem is rólunk szól, hanem a kicsikről, akik utánunk jönnek. Ehhez kívánok én erőt és egészséget! – hangsúlyozta a város polgármestere.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke beszédében kiemelte, a kiszámíthatatlan világban közösségünknek két biztos pontja van: a hit és a magyarság.
– Annyi sok jó dolog történt itt, amiért azt gondolom, talán a legjobb döntés volt, hogy a magyar kormány ezen intézmény mellé állt. Itt csodák történtek, és nekünk csodákra van szükségünk. Erdélyben, Székelyföldön csodákra van szükségünk, és nem arra, hogy bárki is a mi mandátumunkkal, a mi felhatalmazásunkkal úgy dolgozzon, mintha mi nem is lennénk. Mi vagyunk, van erőnk, van akaratunk, vannak elképzeléseink, és itt a fiataljaink azok, akik ezt meg tudják testesíteni – mondta a megyeelnök.
Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára azt mondta, az elmúlt tíz évben azon dolgoztak, hogy a nemzet egységét biztosítsák, illetve meg tudják szüntetni a széthúzást, a közösségek erodálását.
– A Fodor Ház felújítása, az autószerelő műhely fejlesztése az itteni magyar közösséget, illetve a gyerekek hitben való megerősödését szolgálja, azt, hogy Erdély valóban tündérkert, innen nem elmenekülni kell, hanem ide kell jönni – mondta a nemzetpolitikáért felelős államtitkár. Hozzátette: a legtöbb magyar ember, bárhol él a világon, úgy gondol Erdélyre, hogy legalább életében egyszer el akar jönni ide. Ha ők így gondolkodnak, akkor akik itt élnek, gondolkodjanak úgy, hogy innen nem elmenni kell, hanem itt kell maradni. A beszédek után Csapai Árpád-Szilárd egyetemi lelkész és Göthér Gergely csobotfalvi plébános megáldotta a Fodor Házat. Az eseményt az Árvácska együttes előadása tette meghittebbé.
Biró István