Éltetik a hagyományokat
A néptánc, népzene értékét még a járványhelyzet ellenére sem szabad elfelejteni, sőt a hagyományok éltetése most vált igazán fontossá – jelentette ki lapunk érdeklődésére Kovács Nándor Hunor, az 5. Alcsíki Néptánctalálkozót szervező Gátkötők Ifjúsági Egyesület elnöke. A Csíkszentgyörgy községben tegnap megszervezett eseménynek a csíkbánkfalvi kultúrotthon udvara adott otthont. A hagyományőrző rendezvényen kilenc település tizenöt néptánccsoportja mutatkozott be.
Tizenöt néptáncsoport vett részt a tegnapi Alcsíki Néptánctalálkozón, amelyet ötödik alkalommal szerveztek meg a térségben. A házigazda ezúttal Csíkszentgyörgy község volt, ahol a Gátkötők Ifjúsági Egyesület tagjai vállalták a főszervezői feladatokat.
A program szentmisével kezdődött, majd az ünnepélyes felvonulást követően a csíkbánkfalvi kultúrotthon udvarán folytatódott. Itt mutatkoztak be az alcsík–kászoni gyermek- és ifjúsági néptánccsoportok, köztük Csíkkozmás, Csíkszentsimon, Csíkszentimre, Kászon, Tusnádfürdő, Csíkszentkirály, Csíkszentmárton, Csíkszentgyörgy és Csíkbánkfalva küldöttei. Kovács Nándor Hunor, a Csíkszentgyörgy községi Gátkötők Ifjúsági Egyesület elnöke, a Hargita Népe kérdésére kifejtette: Alcsíkon különösen fontos a kulturális fejlődés és a hagyományőrzés, a Covid-19 okozta lezárások azonban mindezt negatívan érintették.
– Az elmúlt időszakban alig volt olyan alkalom, amikor az emberek találkozhattak egymással. Éppen ezért tartottuk nagyon fontosnak azt, hogy a járványügyi szabályokat figyelembe véve, megtartsuk ezt a hagyományos programot, amely a néptánc és a népzene értékére épül – fejtette ki Kovács Nándor Hunor.
Hozzátette: jó példát szeretnének mutatni a térség fiataljai számára, akiket hagyományőrző programok szervezésére ösztönöznének. Mint mondta: nem kell mindenben az önkormányzatokra várni, bátran lehet kezdeményezni, és az adott polgármesteri hivatal támogatja majd a közösségért tenni akaró ifjúságot.
Egyébként az esemény alatt nemcsak a néptánccsoportok előadásait lehetett megtekinteni, hanem különböző kísérőprogramokon is részt lehetett venni. Ilyen volt például a hímzés, bútorfestés, babakészítés kukoricacsuhéból, kopogtatódísz-alkotás fűzfaágakból és a népviseletmustra is. A Gátkötők Ifjúsági Egyesület elnöke rámutatott: a népi kultúrához kapcsolódó tevékenységeket választottak ki, ezzel is a hagyományok társadalmi szerepét akarták hangsúlyozni. Az esemény társszervezői Csíkszentgyörgy Község Önkormányzata és a Csíkszentgyörgy községi RMDSZ Nőszervezet, partnerei az Alcsík Kistérségi Fejlesztési Társulás, a Csíkbánkfalvi Közbirtokosság és az alcsík–kászoni önkormányzatok voltak.
Fazakas Bea