Bizonyítsátok be, hogy lehet közös jövőnk itthon!
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karainak végzős diákjai ballagtak el a hétvégén. A kétnapos ünnepségsorozat fénypontjaként szombaton délelőtt köszöntötte a búcsúzó diákokat az egyetem vezetősége, valamint a helyi elöljárók. Mindegyik beszédben az itthon maradásra biztatták a véndiákokat.
[caption id="attachment_51086" align="aligncenter" width="1000"] 214 hallgató köszönt el. Irányválasztás előtt Fotó: Szökő Sándor[/caption]
Péntek délután népviseletbe öltözve vonultak ki a sapientiások a csíksomlyói kegytemplomba, a Csíkszeredai Egyetemi Lelkészség által szervezett szentmisére. Szombaton délelőtt a hallgatók részt vettek utolsó óráikon, elbúcsúztak tanáraiktól, majd az egyetem épületétől indulva a főtéren átballagtak a búcsúünnepség helyszínére, a Szakszervezetek Művelődési Házába.
Dávid László, a Sapientia rektora a 17 éves múltra visszatekintő egyetem alapítására emlékezett, és a 13-ik ballagó évfolyamnak szóló ünnepi beszédében többek között arról is beszélt, hogy mi mindent jelent a Sapientia a székelyföldi közösségnek. Mint mondta, jó döntés volt a diákok részéről ezt az intézményt választani, mivel ma már az újkori erdélyi gondolkodás alapvető ténye, hogy létezik az egyetem.
– Az FC Barcelona is több mint egy focicsapat: a katalán autonómiatörekvések szimbóluma. A Sapientia is több mint egy egyetem: hozzájárul a fiatal erdélyi értelmiség itthon maradásához – jelentette ki a rektor, majd hozzáfűzte, hogy az elvándorlás soha nem jelentett valós megoldást a problémákra. Így szólította fel a diákokat: „bizonyítsátok be, hogy lehet közös jövőnk itthon”.
Farkas Balázs ügyvezető konzul is a végzősök az erdélyi magyar közösség életében betöltött fontos szerepét hangsúlyozta, és hozzátette, hogy a megszerzett tudást itthon kell kamatoztatniuk, de ha külföldre is vinné őket a sors, akkor is arra kell koncentrálniuk, hogy az itthon maradottakat segítsék.
Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere, az egyetem oktatója arra is kérte a diákokat, hogy minden körülmények között tartsanak ki saját elveiknél, és ne feledjék el, hogy hová tartoznak, mi a feladatuk az életben, ragaszkodjanak az egyházukhoz, törekedjenek arra, hogy személyes példát mutassanak, legyenek önszerveződők.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke munkára hívta a diákokat, mint mondta, a Székelyföldet mindig újjá kell építeni. Hozzátette, nem igaz, hogy itt csak minimálbéres munkát lehet vállalni. Beszédét azzal zárta, hogy mindenkinek megvan a maga házi feladata: szülőknek, hogy itthon maradásra biztassák a gyermekeiket, a munkaadóknak, hogy hirdessenek meg kezdők számára is munkahelyeket, a végzősöknek pedig, hogy akarjanak dolgozni ezért a régióért.
Lázár Ede, a csíkszeredai Sapientia dékánja arra biztatta a diákokat, hogy merjenek különbözni a többségtől, és a maguk által megszerzett tudást a saját közösségük hasznára fordítsák. Hozzátette, az egyetemi évek sokszor a szabadságérzetet keltették bennük, de a szabadság nem egyenlő a felelőtlenséggel, hanem a lehetőségek felé tereli az embert.
Az ünnepi felszólalók után Csiszár Levente, a Hallgatói Önkormányzat elnöke búcsúzott a végzősöktől, majd a véndiákok nevében Horgas Beáta Katalin mondott köszönetet a szülőknek, a tanároknak és a diáktársaknak.
A ballagási ünnepség végén a legjobb tanulmányi eredményeket elért, valamint a közösségépítésben fontos szerepet vállaló diákokat díjazták.
Márk Boglárka