Béremelést kérnek
Országszerte egynapos sztrájkot tartott tegnap a Közigazgatási Szakszervezetek Országos Föderációjába tömörült szakszervezetek mintegy 30 ezer tagja. Csíkszeredában és több Hargita megyei településen is beszüntették a munkát a helyi közigazgatásban dolgozó alkalmazottak.
[caption id="attachment_32218" align="aligncenter" width="620"] Biztonságiak igazították útba az ügyfeleket[/caption]
Nem okozott különösebb gondot, fennakadást tegnap Csíkszeredában a közalkalmazottak munkabeszüntetése. A Városháza előtt biztonsági őrök figyelmeztettek mindenkit arra, hogy szünetel az ügyfélfogadás.
– Én csak közvetetten vettem részt a sztrájkban, mivel szabadságon vagyok – világosított fel Elekes Katalin, a Mikó Szakszervezet Hargita megyei elnöke –, de mindvégig kapcsolatban voltam a csíkszeredai és a bukaresti kollégákkal. Nem értesültem kirívó esetről, jelentősebb fennakadást nem okozott az egynapos munkabeszüntetés.
Hargita megyében a Mikó Szakszervezet 218 tagjából 177 kapcsolódott be a sztrájkba, azok, akik időben feliratkoztak a sztrájkolók listájára, tudtuk meg a szakszervezeti bizalmitól. Ez a 177 személy a csíkszeredai, a dánfalvi, a pálfalvi, a szentmihályi, a szépvízi polgármesteri hivataloknál dolgozik. A csíkmadarasi szakszervezeti tagok későre juttatták vissza névsorukat, így ezúttal nem vettek részt a munkabeszüntetésben. Székelyudvarhelyen sem sztrájkoltak a dolgozók, ugyanis a szakszervezetnek mindössze húsz tagja maradt, nem tartoznak semmiféle tömörüléshez, a szakszervezeti elnök pedig néhány nap múlva nyugdíjba megy.
Szúrópróbaszerűen néhány polgármestert is megkérdeztünk arról, hogy dolgoznak-e az alkalmazottak. Megtudtuk, hogy legtöbb községben zavartalanul folyt a munka, még ha elvileg támogatták is a követeléseket, és kiderült, hogy az alkalmazottak többnyire azt sem tudják, hogy szakszervezeti tagok vagy sem, mint ahogy azt sem, hogy amennyiben azok, melyik tömörüléshez tartoznak.
– Úgy tudom, hogy a legtöbb tanácsnál nem tartoznak sehová – mondta Elekes Katalin. – És azzal a lehetőséggel is kevesen éltek, amelyet a társadalmi párbeszédre vonatkozó jogszabályok előírnak, vagyis, hogy bárki sztrájkolhat szimpatizánsként, állampolgári jogon, nem kötelező szakszervezeti tag legyen, csak be kell nyújtania időben a felzárkózó kérelmet.
Elekes Katalin hozzátette, hogy három polgármesteri hivatal szakszervezetének alkalmazottjai kérelmezték az utóbbi napokban, hogy csatlakozhassanak a Mikó Szakszervezethez: a tusnádi, a kászonaltízi és a csíkszentimrei alkalmazottak. A sztrájkolók fizetésemelést, illetve bizonyos juttatások biztosítását kérik a Munkaügyi Minisztériumtól, és ha nem történik érdembeli előrelépés, július 19-től meghatározatlan időre beszüntetik a munkát.
Daczó Katalin