Az erdélyi magyar látássérülteknek gyűjtenek
Az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány célul tűzte ki, hogy magyar tannyelvű bentlakásos iskolát hoz létre a nem, alig vagy gyengén látó gyerekeknek. A III. Székely Jótékonysági Góbé Találkozóval is ennek létrejöttét támogatják.
A III. Székely Jótékonysági Góbé Találkozón ezúttal egy erdélyi vakiskola létrejöttéért gyűjtenek. Vitos Imre, a Csíkszentgyörgyi Székely Góbék „Zakija” és az esemény egyik szervezője kifejtette, az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítványnak szeretnének segíteni a begyűlt pénzadománnyal.
– Máté Zsolttal, az alapítvány alelnökével beszéltünk, és többszöri egyeztetést követően a Góbé találkozó tűnt a legmegfelelőbbnek a segítségnyújtásra
– mondta Vitos Imre. Hozzátette: a befolyó összeg egy részét az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítványnak adják, akik a nem látó gyerekek számára épülő bentlakás építésére fordítják az összeget. Nem, alig és gyengén látó gyerekek számára létesül magyar tannyelvű, bentlakásos iskola Székelyudvarhelyen, ahol az ország különböző részeiből fogadnak majd magyar anyanyelvű elemi osztályosokat. Az intézmény számára a magyar állam támogatásával vásárolt ingatlant az Erdélyi Református Egyházkerület. Máté Zsolt, az Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesület (EMLE) alelnöke kifejtette: Székelyföldön mintegy kétszáz látássérült gyermek él, akiknek eddig nem volt lehetőségük arra, hogy a különleges igényeikre tekintettel levő iskolában tanuljanak.
– A Romániában élő látássérült gyerekek közül kettő-három Kolozsváron román nyelvű speciális oktatásban részesül, a többiek viszont látó társaikkal tanulnak, vagy egyáltalán nem járnak iskolába. A megvásárolt egyhektáros területen összesen 11 épület volt, amelyek közül csupán hármat tudtak korszerűsíteni, a többit le kellett bontsák. A bentlakás átalakításának terveinek készítése folyamatban van, sőt az új iskola tervei is, de erre egyelőre nem áll rendelkezésükre forrás, ugyanis a beruházás értéke négymillió euró. A bentlakás tervei az idén elkészülnek, a projekt értéke egymillió euró, aminek harminc százaléka áll rendelkezésünkre. Ez bővülhet a Góbé Fesztiválról beérkezett adományokkal
– mondta az alelnök. Hozzátette: arra készülnek, hogy a 2024/2025-ös tanév kezdetére oktatási célokra alkalmassá tegyék az épületet.
A speciális iskolában az elemi iskolás gyermekek számára alakítanak majd ki osztálytermeket, az 5–8. osztályos diákok a már létező iskolák különleges osztályaiban tanulnak tovább, a felső tagozatosok pedig már a látó gyermekekkel együtt tanulhatnak. Hozzátette: azért van szükség a speciális iskolára, hogy megtanítsák tanulni a látássérült gyermekeket.
– Az iskolát igyekszünk, minden lehetséges módon fejleszteni, hogy a jövő évi tanévkezdésre megfelelő körülmények várják a fiatalokat, de a speciális tanulóeszközök nagyon drágák, így folyamatos az anyagiak előteremtése
– húzta alá az alapítvány alelnöke. Kiemelte: ámbár az iskola még nem működik, viszont tömbösített képzés formájában havonta egyszer egy héten ingyenesen tanulnak a látássérült gyerekek a megvásárolt ingatlannál.