Felkészülés a síszezonra
Ahhoz, hogy élvezhető legyen a síelés és a snowboardozás, elengedhetetlen a sporteszközök megfelelő karbantartása. A téli sportok rajongóinak a sporteszközeik rendszeres ellenőrzése mellett azonban a helyes tárolásra is érdemes figyelmet fordítaniuk.
A síszezon beálltával a téli sportok kedvelői általában rutinosan nyúlnak léceikhez, snowboardjaikhoz, ám ahhoz, hogy az idény végeztével csakis kellemes emlékekkel gazdagodjanak, a tapasztaltabbaknak és kezdő társaiknak egyaránt érdemes betartani néhány íratlan szabályt.
Hogyan válasszunk?
Elsőként a téli sporteszköz megfelelő kiválasztására kell odafigyelni, hiszen ahogy más sporteszközöknél, a sílécek és snowboardok kiválasztása esetén is meghatározó a használó testtömege, magassága, a felhasználási terület és nem utolsósorban a tapasztalat. E tényezők alapján négy tudásszint szerint lehet osztályozni a síléceket: kezdő, középhaladó, haladó és versenyzői. Tulajdonságaik összetételük és felhasználási területük szerint változnak: a merevebb, szélesebb lécek a gyorsabb lecsúszásnál, a rugalmasabb lécek inkább szűz havon, pályákon kívüli síelésre alkalmasak.
A lécek kiválasztásakor két fontosabb szempont van: a felhasználási terület, valamint a sílécek hossza. Állig érőt annak érdemes választania, aki kezdő, középhaladó vagy haladó sízők közt nyugodt tempóban, pálya szélétől pálya széléig szeret síelni. Az orrig érő azoknak a középhaladó, haladó síelőknek javallott, akik sízés közben a nagy tempót és a hosszú íveket kedvelik. Az ideális lécméret – ha, mondjuk, a családunk számára szerezzük be őket – a szájig ér: ez megállja a helyét a nyugodtabb és az izgalmasabb csúszások során is.
A síbakancsokat is teljesítménytől függően kategorizálják, így azok beszerzésekor elsősorban ezt kell szem előtt tartani.
Karbantartás
A használatot követően javallott az eszközeinket minden esetben szárazon félretenni, lehetőleg száraz helyre, ezzel is megelőzve a korrodálódást. A sílécek és snowboardok kezelésére egy speciális folyékony wax is rendelkezésre áll, amelynek használatával megelőzhető, hogy berozsdásodjon a kantni, valamint a kötések fémalkatrészei. A waxról fontos tudni, hogy használata az eszközök megfelelő csúszásához elengedhetetlen, ugyanakkor nagy szerepe van a műanyag talprész ápolásában is, hogy az a használatot követően ne száradjon ki.
Hogy a sílécek és snowboardok állapota megfelelő-e, azt minden szezon elején ellenőrizni kell. Szükség esetén érdemes szervizbe vinni azokat, ahol ellenőrzik a kantnik csorbulását és a lécek erősségét, a nem megfelelő állapotú síléc vagy snowboard ugyanis rendkívül balesetveszélyes. Ez különösen fontos abból a szempontból, hogy a sípályákon való közlekedéskor nemcsak a saját, hanem a pályát használók épségét is veszélyeztetheti az, aki nem megfelelő sporteszközt használ.
Karbantartáskor érdemes ellenőrizni a bakancsok és a lécek súlypontját is, hogy azok a használó testsúlya szerint legyenek beállítva. Ez főként azért fontos, hogy egy nagyobb mértékű rándulásnál vagy esésnél a bakancs időben oldódjon ki a kötésből, és ne okozzon közben sérülést.
Mennyit használhatók?
A téli sporteszközök élettartama főként a karbantartástól és attól függ, hogy hány alkalommal voltak élezve. Itt fontos megjegyezni, hogy a használt sporteszköz-kereskedésekben a laikusok könnyen vásárolhatnak használhatatlanná nyűtt sporteszközöket, ami csak utólag, a szervizeléskor derül ki.
Ennek elkerülése végett mindig ajánlott megfigyelni, hogy hol és milyen mértékben van rozsda a sporteszközön, túl van-e csiszolva a kantni, és milyen állapotban van rajta a kötés. Az említett problémák már aligha vagy csak nagy költséggel orvosolhatók, ám számos olyan hiba is van, amit kis odafigyeléssel ki lehet javítani: ha például a talp mélyebben karcolódik, a megfelelő anyaggal fel tudják tölteni, visszacsiszolni és újrawaxolni, vagy ha az adott modellen cserélhető a kötés, meghibásodás vagy törés esetén pótolható.
Általános tudnivalóként fontos kiemelni, hogy a hófödte pályákra való lépés előtt mindenképp ellenőrizni kell a sportfelszerelést, kiváltképp, ha bérelt eszközökről van szó, ugyanakkor a védőfelszerelést kötelező módon és az előírásoknak megfelelően kell használni. A téli sportok űzőinek azt is érdemes figyelembe venniük, hogy minden esetben a tudásuknak megfelelő pályát használják, ezzel is csökkentve a balesetezés lehetőségét.