Hirdetés

A pénzügyeinkkel észszerűen

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 3 perc
A pénzügyeinkkel észszerűen
Fotó: Vlaicu Lajos

Pénzügyeinkkel inkább észszerűen bánjunk, mintsem racionálisan, hiszen előbbi azt feltételezi, hogy számításba vesszük emberi mivoltunkat, és sokkal életszerűbb döntéseket tudunk hozni, mint ha csak racionálisan, az emberi tényezőről megfeledkezve kezelnénk pénzünket. 
A pénz pszichológiája című könyvet, melynek szerzője Morgan Housel, egyfajta új évi segítségnyújtásként is felfoghatjuk. A könyv ajánlójában a következő sorokat olvashatjuk: „A pénz életünk minden területén jelen van, mindannyiunkat befolyásol, és a legtöbbünket összezavar. Mindenki kicsit másképp gondolkodik róla.”


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A könyv szerzője a pénzzel való bánásmódról több egyszerű és használható praktikát oszt meg az olvasóval. Mint a könyvben is olvasható, az, hogy mennyire bánunk jól a pénzzel, nem azon múlik, hogy mit tudunk róla, hanem sokkal inkább a viselkedésünkön. Hibát követünk el, amikor pénzügyeinkben egyszerű matematikai számolás alapján cselekszünk. A pénzügyi siker nem egzakt tudomány, hanem egyfajta szociális készség, mely esetében a viselkedés a tudásnál is többet nyom a latban.
A szerző számos érdekfeszítő, el­gondolkodtató példát és analógiát sorakoztat fel a könyvében, íme néhány közülük: Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy drága autóra, menő karórára és hatalmas házra vágyunk. Pedig valójában nem. Mások tiszteletét és csodálatát akarjuk kivívni, és úgy gondoljuk, a drága cuccok meghozzák azt. Pedig az elismerést a pénz hozza meg a legkevésbé. Végeredményben az alázat, a kedvesség és az együttérzés több tiszteletet szül, mint a lóerő.
A könyvben személyes kedvenc analógiám a pénzmegtakarítással kapcsolatos: edzeni olyan, mint gazdagnak lenni, „megcsináltam a munkát, és most megérdemlek egy jó nagy lakomát”. A vagyon az, amikor nemet mondasz a lakomára, és a kalóriáidból égetsz el. Nehéz és önuralmat igényel. Akárcsak a sportban, a pénzügyeinkben is az állhatatosság és a kitartás eredményez tartós és látványos sikert. Másképp kifejezve: kevesebb költekezéssel nagyobb vagyont gyűjthetünk. Amit megtakarítunk, az a sokszor fölösleges költekezéseink és a jövedelmünk közötti különbség. A vagyon úgy termelődik, ha elnyomjuk az azonnali vásárlás iránti vágyat, így a jövőben több lehetőségünk és javunk lehet. Ezen a ponton elenyésző, hogy mennyit keresünk, a vagyonszerzéshez ugyanis korlátokat kell szabnunk annak, hogy a jelenben mennyire „élvezzük” a pénzünket.
Talán ennyi elég is lesz a könyv tartalmából, itt az ideje észszerű döntéseket hozni az új évben a pénzügyeink kapcsán. Kezdjük azzal, hogy határozzuk meg a siker árát, és legyünk hajlandók megfizetni azt.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!