Kiszorítanák a parlamentből az RMDSZ-t? Utánajártunk a bejutáshoz szükséges küszöböt megemelő törvénytervezetnek
Veszélybe kerülhet az RMDSZ parlamenti jelenléte, ugyanis a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tizenöt honatyája, valamint egy szociáldemokrata (PSD) képviselő által benyújtott törvénytervezet megemelné a parlamentbe jutáshoz szükséges választási küszöböt.
A kormánypárti honatyák tervezete egyetlen cikkből áll, amely a jelenlegi 5-ről 7 százalékra emelné a parlamenti küszöböt. Az indoklás szerint az utóbbi két évtizedben a parlament „politikai töredezettsége” megnehezítette a stabil kormánytöbbség kialakítását, emiatt pedig az utóbbi hét évben hét kormányt iktatott be a parlament.
A kezdeményezők szerint Romániának a jelenlegi nemzetközi helyzetben politikai és gazdasági stabilitásra van szüksége, ezért a 2024-es választási év előtt – az általános parlamenti küszöb megemelése mellett – a regionális pártok képviselethez jutását segítő alternatív parlamenti küszöb eltörlését is kezdeményezik a „diszkrimináció” megszüntetése érdekében, arra hivatkozva, hogy az alkotmány szerint a képviselők és szenátorok „a teljes román nép, nemcsak négy választókerület” képviseletét látják el.
A kezdeményezés egyfajta fenyegetés, üzenet
A hírre reagálva Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta: nagy hiba volt, amikor Temesváron olyan politikusokat tapsoltak meg, akik nem voltak képesek szavukat megtartani. – Tiszavirág-életű volt annak a tapsnak a hatása.
Az országban élő nemzeti kisebbségek folyvást ki vannak téve mindenféle negatív kísérletnek, mint például állampolgárság, tisztségek, pénzek megvonása. Egy dolog biztos, hogy az adott szót, a gerincet és a kiállást sosem szabad semmilyen nehéz helyzetben eladni, megkérdőjelezni
– nyomatékosította a megyeelnök.
Ugyanakkor bizakodásának adott hangot, hogy a parlamentben többségben vannak azok, akik veszteségként értékelik azt, hogy a magyarság csak egy személlyel legyen képviselve az ország törvényhozó testületében. A politikus elképzelhetőnek tartja, hogy ez a kezdeményezés egyfajta fenyegetés, üzenet, hogy „vigyázzatok, mert még van más is a tarsolyban”. Kifejtette:
az erdélyi magyar és székelyföldi megyékben jelentős tartalék van, és megfelelő kommunikációval, a fölösleges belső harcok megszüntetésével akár a hét százalékot is meg tudná lépni a magyarság.
– A valós párbeszédre helyezve a hangsúlyt, van egy évünk akár hét százalékot is elérni, de ez mindannyiunkon múlik, és addig is persze bölcsességet, kitartást kívánok a parlamenti csoportoknak, és ha bármiben tudom segíteni munkájukat, azt szívesen megteszem, hogy ebből a magyarellenes törvényből ne legyen semmi – fogalmazott Borboly Csaba.
Ez a lépés a magyar közösség ellen irányul
– Azt kell nézni, ki mit mond, mit tett le az asztalra – ezt már Antal Lóránt mondta lapunk megkeresésére. Az udvarhelyszéki szenátor rámutatott, értesülései szerint a két párt elnöke – Marcel Ciolacu (PSD) és Nicolae Ciuca (PNL) – nem támogatja ezt a kezdeményezést, amit többek között a hírhedt Radu Cristescu (PSD) és Adrian Cozma (PNL) nyújtott be. – Mindkettőjük ismert xenofób és magyarellenes megnyilvánulásaikról, és evidens, hogy ez a lépésük is a magyar közösség ellen irányul.
Ez a törvénytervezet arról szól, hogy szeretnék kiszorítani a magyar közösség képviselőit a parlamentből, a pártpolitikával történő magyarázkodásuk csak álca
– fűzte hozzá a szenátor.
Az erdélyi magyarokat akarják a parlamenti képviselettől megfosztani
„Nem szabad a küszöböt emelni, mi ezt nem támogatjuk” – mondta határozottan Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. Lapunk megkeresésére kifejtette: bármilyen hasonló kísérlet nem az RMDSZ ellen szól, hanem az erdélyi magyarokat akarják a parlamenti képviselettől megfosztani azok, akik ilyen kezdeményezést benyújtanak. Nem az RMDSZ-nek van parlamenti képviselete, hanem az erdélyi magyaroknak.
Beszéltem a mindkét koalíciós kormányzó párt elnökével, és mindketten azt mondták, hogy egyik párt sem vállalja fel, nem támogatják ezt a kezdeményezést, ez nem a frakciók kezdeményezése, hanem néhány képviselő magánakciója
– fogalmazott a szövetség elnöke. „Biztosra veszem, hogy ebből nem lesz törvény” – nyomatékosította Kelemen Hunor.