Hatezer lej értékben végezhet havonta kezelést egy egészségbiztosítási pénztárral szerződött fogorvos

A fogászati betegségek fő oka a nevelés és a tájékoztatás hiánya – jelentette ki hétfőn Alexandru Rafila.

Hírszerkesztő: Molnár Raymond
Hatezer lej értékben végezhet havonta kezelést egy egészségbiztosítási pénztárral szerződött fogorvos
Képünk illusztráció Fotó: László F. Csaba

A Román Fogorvosi Kamara az egészséges száj világnapja alkalmából szervezett konferenciát. A rendezvényen az egészségügyi miniszter elmondta: a fogászati szolgáltatásokhoz való hozzáférés korlátozott Romániában, mivel a fogorvoslás „kifejezetten magánszférai tevékenység”, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (CNAS) szerződésben álló fogorvosoknak biztosított alap pedig elégtelen. Rafila szerint

egy fogorvosnak havi 6000 lejt biztosít a CNAS, ami ilyen típusú szolgáltatások esetében nagyon kis összeg.


Hirdetés

A miniszter szerint másrészt a nevelés és a megfelelő tájékoztatás hiánya az egyik fő oka a fogszuvasodásnak, fogínybetegségeknek és az ezek nyomán kialakuló fogvesztésnek – írja az Agerpres hírügynökség. Emiatt az Egészségügyi Minisztérium főként a gyerekeknek szóló prevenciós programokat szándékoz kidolgozni és lehetőleg még az idén gyakorlatba ültetni, és ehhez konkrét javaslatokat vár a fogorvosoktól – mondta Rafila. A miniszter arra biztatta a fogorvosi kamara tagjait, hogy próbáljanak meg együtt dolgozni a helyi önkormányzatokkal, főként a községi vagy kisvárosi polgármestereket tömörítő országos egyesületekkel, mert ezeken a településeken vannak a legnagyobb gondok.

Rafila szerint vannak források a beruházásokra ezen a téren is, és a kormány az Országos Fogorvosi Kamarával közösen kidolgozhat egy olyan programot, amely megfizethetővé teszi a fogorvosi szolgáltatásokat a lakosság számára.

Az egészségügyi miniszter emlékeztetett, hogy a 2000-es évek elején elindítottak kísérleti jelleggel egy prevenciós programot az ország négy megyéjében, amelynek pozitív eredményei voltak, de ez rövid idő alatt abbamaradt.

A Bukaresti Fogorvosi Kamara szintén indított egy-két évvel ezelőtt egy prevenciós programot, és Rafila szerint ez követendő példa, ki kellene terjeszteni az ország egészére.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!