Rágógumizás helyett fogmosás!

Szuvasodás és fogkő – a legtöbb esetben ilyen apró problémákra derült fény az iskolai fogászati szűrés során – tudtuk meg dr. Imre Botond iskolai fogorvostól. A szakember ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban eddig végzett szűrések eredménye nem tekinthető általánosnak, a szociálisan hátrányos helyzetben élő diákok körében rosszabb szájápolási szokások érvényesek.

Pál Bíborka
Becsült olvasási idő: 4 perc
Rágógumizás helyett fogmosás!
A szűrés eredményéről írásban tájékoztatták a szülőket. Alig találtak „menthetetlen” fogat Fotó: László F. Csaba

Dr. Imre Botond iskolai fogorvos a napokban fejezte be a Segítő Mária Gimnázium 5–8. osztályos diákjainak szűrővizsgálatát. Az elmúlt hetekben a januártól működő fogászati rendelőben 325 fiatal fogazatának időszakos ellenőrzését végezte el, az említett korosztály mellett a Segítő Mária és Márton Áron gimnázium végzős, tizenkettedikes tanulóinak bevonásával.

– Összeségében jó egészségi állapotban van a fiatalok szájürege, kisebb fogászati problémák természetesen vannak, mint szuvasodás, fogkő jelenléte és az ebből adódó fogínygyulladás. Csekély számban, de előfordult, hogy a fogszuvasodás következtében már menthetetlen vagy eltávolított fogakkal találkoztunk. Az érintett korcsoportban elég gyakori a fogszabályzó készülék használata is, viszont még így is tettünk javaslatokat fogszabályzó-kezelésre

– számolt be lapunknak tapasztalatairól.


Hirdetés


A szűrővizsgálat alkalmával feltárt kezeletlen fogászati problémákról a szakorvos az érintett fogakat megjelölve írásban tett ajánlást a szülőknek, hogy a későbbiekben korrigálni lehessen azokat. Hetente egyszer, péntekenként pedig a városban működő tanintézetekben tart egészségnevelő előadásokat, a helyes szájápolási szokásokról és annak eszközeiről beszél a fiataloknak.

– A hétköznapi rutinban fontos a rendszeres, naponta legalább kétszeri, reggel és este történő fogmosás, a maradó fogak esetében a fogselyem rendszeres, napi használata már kiskortól kezdődően. Fogkefével ugyanis a fogfelszín hetven százalékát tudjuk megtisztítani, a maradék harmincat, vagyis a fogközöket fogselyemmel vagy fogköztisztító kefével lehet tisztán tartani. Ezeknek következetes és rendszeres használatával hosszú távon jelentős javulást lehet elérni a fogszuvasodás terén

– részletezte.
Az iskolai fogorvos arra is felhívja a figyelmet, hogy a közhiedelemmel ellentétben az erős sörtéjű fogkefe nem a megfelelő mértékben tisztítja a fogakat, sokkal jobb a puha sörtéjű fogkefe használata.

– A puha sörtéjű vagy soft fogkefe vékony szálacskái jobban bejutnak a nehezebben elérhető felületekhez is, a fogak közötti részekbe és az őrlőfogak rágófelszínén lévő barázdák mélyére

– hívta fel a figyelmet.

László F. Csaba
A fogorvos a helyes szájápolásról is tájékoztatja a diákokat


A szájvíz használatával kapcsolatosan a szakember azt tartja fontosnak tudatosítani, hogy bár az ezzel történő szájöblítés kellemes, friss érzetet biztosít, a fogakon megtelepedett plakkot – lerakódásokat – nem távolítja el. Kimondottan a fogmosást követően kell tehát használni, a szájvízzel való öblítés pedig a fogszuvasodás ellen nyújt védelmet. Fontos azonban, hogy lehetőleg ne alkoholos szájvizet válasszunk, ezek ugyanis hosszú távon káros hatással vannak a szájüreg lágyszöveteire.

– A fiatalok esetében ki kell még térnünk a rágógumizásra, hiszen úgy látom, nagyon sokan használják. Fontos, hogy nem helyettesíti a fogmosást. Bár rágózás közben valamennyi lepedéket valóban eltávolítunk az őrlőfogak barázdáiból, gyakori használata tápcsatornai problémákhoz vezethet. Ennek az az oka, hogy amikor rágózunk, a nyáltermeléssel olyan enzimek jelennek meg, amelyek a gyomorba jutva elindítják az emésztést, becsapjuk tehát a szervezetünket, és ún. koraemésztési folyamatot indítunk el ezáltal

– figyelmeztet a fogorvos.
Az egészséges étkezéssel kapcsolatosan dr. Imre Botond még elmondta: tapasztalatai szerint az érintett korosztály tisztában van vele, hogy az édes és szénsavas ételek és italok túlzott fogyasztása a dentális egészségükre is rossz hatással van. Jótanácsként tehát ezzel kapcsolatosan azt szokta javasolni, hogy a nassolást próbálják meg a főétkezés után ütemezni. Így, ha az ilyenkor ajánlott fogmosás el is marad, az esti rutinig viszonylag kevés idő telik el, kevésbé károsodnak tehát a fogak. Napközben egyébként a rostban gazdag ételek rágása során, illetve a folyadékbevitel által valamilyen mértékben „öntisztulás” is végbemegy a szájüregben, ez éjszaka nem történik meg, emiatt az esti fogmosás a legfontosabb.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!