Hagyományos ételek, muzsikaszó, közösség

Tartalmas programokkal, jó hangulatban, zeneszóval ünnepelték idén is a gazdákat Gyergyócsomafalván, a Felsőnyírkerti Rendezvénytéren szombaton. Az ünnepség részeként kenyéráldásra is sor került, majd minden főzőcsapatnak juttattak a Ráckevén őrölt, testvértelepülések terméséből összeöntött búzából készült kenyérből.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 3 perc
Hagyományos ételek, muzsikaszó, közösség
Gazdanap, terményáldás és ünneplés Fotó: Boncina-Székely Szidónia

Délelőtt tíz órakor már mindegyik főzőcsapat bográcsában rotyogott az étel a gyergyócsomafalvi gazdanapon; az ünnepélyes megnyitón a gazdák köszöntése, méltatása volt a beszédek középpontjában. 

– A mai nap a csomafalvi gazdák ünnepe, de egyben mindannyiunké, hiszen mind kicsit gazdák, gazdasszonyok vagyunk a mindennapokban. Otthonainkban van egy kis veteményes, néhány állat, egy darab föld, amit megművelünk. De a gazdáink, akik a határainkban dolgoznak, megélhetésként művelik ezt, így megérdemlik, hogy minden évben találkozzunk, beszélgessünk eredményekről, nehézségekről, kihívásokról – mondta el köszöntőjében Márton László Szilárd polgármester. 

Petres Sándor prefektus háláját fejezte ki azért, hogy ebben az évben nem voltak extrém időjárási körülmények, amelyek veszélyeztették volna a termést, ugyanakkor elismerését fejezte ki a gazdáknak, amiért munkájukkal segítenek megtartani őseink földjét.

Boncina-Székely Szidónia

Bende Sándor parlamenti képviselő a gazdák munkájának fontosságáról beszélt, kiemelve a keresztény értékrend, a hagyományos ételek és a föld megművelésének fontosságát a jövőre nézve.

Az ünnepi kenyeret Bartos Károly gyergyócsomafalvi plébános áldotta meg, majd Márton László Szilárd ismertette annak történetét, jelentőségét.

– Az asztalon lévő kenyérhez való búzát a Ráckevei Hajómalomban őrölték: testvértelepülésünk malmának visszaépítésében 2010-ben községünk is közreműködött. A kenyér lisztje búzaösszeöntésből származik: mindegyik testvértelepülés hozzátett a saját terméséből, s mivel idén sikerült több kenyeret süttetni ebből a lisztből, minden főzőcsapat asztalára juttatunk, az összetartozás jelképeként – hangsúlyozta a község polgármestere. 

A gazdanapon 12 főzőcsapat készített bográcsos ételeket, közöttük a Tóthfaluból érkező vendégek is; a rendezvény különleges színfoltja volt a népzene, a muzsika. A gyergyószéki népzenészek és a gyergyói-medencei magyar nótatársulat fellépését a Kárpát-medencei Kultúrpajta és Tündérkert hálózat programjaként láthatták-hallhatták a jelenlévők. 

Az eseményt állatkiállítás, gyermekprogramok, rönkhúzó verseny, a csíkszeredai Kerecsen Lovasíjász Egyesület bemutatója és a tevékeny háziasszonyok vetélkedője tette még színesebbé. 

Boncina-Székely Szidónia



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!