Gyakorlatba ültetett üzleti elmélet
A hétvégén rendezték meg a XVI. Sapientiás Esettanulmány Versenyt a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karán, amelyre négy országból, tizenegy egyetemről érkeztek csapatok, hogy versenykeretek között valós üzleti problémákra keressenek megoldást. A Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karának Impact csapata harmadik helyezést ért el.
Négy országból – Szlovákiából, Ukrajnából, Magyarországról, Romániából – tizenöt diákcsapat vett részt a XVI. Sapientiás Esettanulmány Versenyen Csíkszeredában, összesen tizenegy egyetemet képviselve. A versenyt a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karán működő Bölöni Farkas Sándor Szakkollégium és az Üzleti Tudományok Tanszék szervezte meg dr. Wengritzky Zsuzsanna, a Sapientia – EMTE egyetemi adjunktusának főszervezésében. A versenyre a Budapesti Corvinus Egyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Debreceni Egyetem, az Edutus Egyetem, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, a Veszprémi Pannon Egyetem, a Partiumi Keresztény Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Selye János Egyetem és a Széchenyi István Egyetem hallgatói érkeztek Csíkszeredába.
Megoldás gyakorlati problémákra
Az esetadó és a versenyt anyagilag is támogató vállalat egy 2024-ben alapított sepsiszentgyörgyi kisvállalkozás, a Bloom Express volt, amely olyan közösségi online piacteret álmodott meg, ahol a különböző virágüzletek saját kínálatukkal jelenhetnek meg, lehetőséget nyújtva a vásárlóknak, hogy helyi virágüzletek egyedi virágkompozícióit rendelhessék meg. A virág-házhozszállítás piacán a bloomexpress.ro üzleti modellje Európában egyedülállónak számít, szemben a nemzetközi konkurencia magas sztenderdizáltságával, közölték a szervezők. Mint fogalmaztak, a vállalkozás innovatív jellege rengeteg lehetőséget, ugyanakkor sok kihívást rejt magában, így a hallgatóknak arra kellett választ adniuk, hogyan tudja a Bloom Express a pénzügyi stabilitást megvalósítani, a vállalat piaci részesedését növelni Romániában és a nemzetközi piacon, magas szolgáltatásminőség biztosítása mellett.
– A verseny célja, hogy konkrét, reális vállalati problémák megoldására ösztönözze a hallgatókat, ugyanis az elméleti tudás mellett fontos, hogy üzleti betekintést is kapjanak egy vállalkozás működésébe. A diákok pénzügyi elemzést is végeztek, de nagyobb hangsúly került a vállalat stratégiájának kidolgozására, illetve a kreatív, újszerű ötletekre
– mondta érdeklődésünkre Bíró Bíborka szervező, a Sapientia – EMTE dékánhelyettese, egyetemi adjunktusa.
A nyertes csapatok
Az elődöntő után a döntőbe továbbjutott hat csapatból három a Sapientia – EMTE-t képviselte. A vállalkozás vezetőiből és egyetemi oktatókból álló zsűri döntése szerint a döntőn az első helyet és a 4000 lej értékű nyereményt a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem EconomX csapata érdemelte ki, második helyen a Budapesti Corvinus Egyetem Azul Consulting csapata végzett, akik 2000 lej értékű nyereményt kaptak, és harmadik helyezést ért el a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karának Impact csapata, akik 1500 lej értékű jutalmat kaptak. Negyedik helyen szintén a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karának csapata, az Innowiz végzett, illetve a Bloom Express támogatói különdíjában részesült a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola csapata, a Profit Girls, akik 250 euró értékű jutalmat kaptak. A verseny anyagi hátterét a Banca Transilvania, a Bloom Ezpress és a Rusty Potatoes Hasábburgonya Gyár biztosította.