Hirdetés

Gazdag hagyaték, fontos üzenet

Hagyaték címmel nyitották meg Köllő Margit textilművész kiállítását a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban. A gyergyócsomafalvi születésű, 2019-ben elhunyt textil- és grafikusművész személyiségét és munkásságát nemeztárgyai, grafikái, szövőszéke és a róla készült kisfilm által ismerhették meg az érdeklődők.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 4 perc
Gazdag hagyaték, fontos üzenet
Köllő Margit életműve hagyaték a családnak Fotó: Tarisznyás Márton Múzeum

Nemezből készült faliképek, grafikák, egy szövőszék, amelyen utol­só, megkezdett munkája látható, egy dokumentumfilmrészlet, a családtagok és egy pályatárs visszaemlékezései révén idézték fel Köllő Mar­git­ emlékét a Ta­risz­nyás Márton Mú­ze­umban. A 2019-ben elhunyt textil- és grafikusművész monu­men­tá­lis életművet hagyott maga után, amelyet szerettei a mú­ze­um munkatársainak segítségével elevenítettek meg a látogatók előtt. 
– Ez a kiállításanyag egyedi, hiszen a 2018-as sepsiszentgyörgyi életmű-kiállítás kiegészült több magántulajdonban lévő munkával, ez az életmű most családi örökségként egyben van. Bár közelről ismertem Margit nagynéném munkásságát, láttam alkotás közben, és a kiállítás elkészülténél is jelen voltam, így egyben látva számomra is meglepetés – fogalmazott a kiállításmegnyitón Köllő Miklós műépítész nagynénje alkotásai kapcsán.
Hozzátette:

amint lehetőség adódik rá, létrehoznak egy emlékszobát abban a házban, ahol Köllő Margit született, hogy munkásságának egy részét kiállítsák,

a többit a család négy ága között fogják szétosztani. 
Köllő Margit művészi munkásságát, változatos életművét Hegedűs Csilla művészettörténész méltatta.
– A szövött munkák és a papírra rögzített művek formavilága és témái összefonódnak és egybeszövődnek saját életével, életterével, drámai vagy mindennapi helyzeteinek átélésével. Lélekkel szemléli önmagát és övéit, hozzátartozóit és saját korát, művei ön- és társadalmi reflexióként, de még inkább üzenetként fogalmazódnak meg. Alkotóként megküzd az anyaggal, hogy a vonalak és a fonalak kuszaságában rendet teremtsen, hogy a szálak vezetésében a teremtő munkáját folytassa – hangsúlyozta Hegedűs Csilla.
A kiállításmegnyitón Vörös T. Balázs bemutatta az alkotóról elkezdett, de ennek halála miatt be nem fejezett dokumentumfilmjét is. Köllő Margit textil- és grafikusművész hagyatéka november 24-ig látogatható a Tarisznyás Márton Múzeumban. 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!