Gabonaügyletek
A mezőgazdasági termékek, különösképpen a gabona esetében – akárcsak a többi uniós tagállamban – országunkban is létezik piacszabályozási törvény: a gabonafélék és az azokból előállított termékek egyes piacszabályozási intézkedéseit megállapító 2006/12-es sürgősségi kormányrendeletről van szó. Azt még abban az esztendőben szentesítették a 2006/225-ös törvénnyel, de utólag többször is módosították és kiegészítették. Legutóbb nem is olyan régen, nevezetesen a Hivatalos Közlöny november 15-i számában megjelent 2017/81-es sürgősségi kormányrendelet révén.
A hazai jogszabályozásnak amolyan sajátos vonása a gyakori utólagos módosítgatás és kiegészítés. Ez esetben azonban másról van szó: az Európai Parlament és a Tanács is az utóbbi évek során többször is rákényszerült a mezőgazdasági termékpiac szabályozásának a módosítására, illetve egyes megelőző rendeleteinek a hatályon kívül helyezésére is. Ez azért, mert a szektor dinamikusabb jellegűvé vált, a gabonafélék értékesítése hovatovább nagyobb méreteket öltött, s ezzel egyidejűleg szükségessé vált a termés nyomon követését biztosítható rendszer megalkotása. Mindez megtestesült az Európai Parlament és Tanács ama 2013/1308-as rendelete révén, amely a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének a létrehozására vonatkozik. (Ugyanakkor a rendelet révén hatályon kívül helyeztek több hasonló témakörű, előzetesen meghozott tanácsi rendeleteket is.) Ilyen körülmények között pedig jogos igény, hogy mindegyik tagállam beépítse a saját jogszabályozásába az Európai Parlament és Tanács szóban forgó rendeletének az előírásait. Továbbá attól sem lehet eltekinteni, hogy a szóban forgó rendelet alkalmazási normáit időközben jóváhagyta az Európai Bizottság, nevezetesen az ez esztendő áprilisában meghozott 2017/1185-ös szabályzata révén. Ez utóbbi értelmében a tagállamok számára kötelezővé vált olyan intézkedések foganatosítása, amelyek lehetővé teszik a mezőgazdasági termények áraira, valamint azok termésére és piacára vonatkozó információk továbbítását az Európai Bizottsághoz. Többek között erre is van utalás a mostani sürgősségi kormányrendelet megindokolásában.
Kötelező elemek…
A módosító jellegű kormányrendelet értelmében ezentúl a hazai piacon vagy exportra történő mezőgazdasági terményeladás olyan eladási szerződés alapján történik, amely formanyomtatványát a mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter rendeletével hagyják jóvá, valamint a törvénynek megfelelően kibocsátott számlák révén. Abban az esetben viszont, amikor olyan magánszemélyekről van szó, akik nem kötelezettek a számlakibocsátásra, és gazdasági tevékenységüket a 2014/145-ös törvény (az őstermelőkre vonatkozó törvény) alapján fejtik ki, akkor azok az értékesítési okiratok használatosak, amelyről e törvény rendelkezik. A sürgősségi kormányrendelet értelmében az említett miniszteri rendeletet december 15-ig kell meghozni. Az év utolsó előtti napjától, azaz december 30-tól kezdődően bármilyen gabonaügylet (adásvétel a hazai piacon vagy exportálás) egy, a felek között megkötött írásos szerződés tárgyát kell képezze, vagy az első vásárlóknak kell szerződéskötési ajánlatot írásban megfogalmazniuk. Az első vásárlók azok a magánszemélyek, akik (engedélyezett magánszemélyek, egyéni vállalatok és családi vállalatok) gazdasági tevékenységüket a 2008/44-es sürgősségi kormányrendelet alapján fejtik ki, és azok a jogi személyek, akik gabonaféléket vásárolnak fel a mezőgazdasági termelőktől fogyasztás/feldolgozás/értékesítés végett). Igen fontos előírás továbbá az, amely értelmében december 30-tól kezdődően az eladási szerződésnek és/vagy a szerződéskötési ajánlatnak eleget kell tennie azon feltételeknek és tartalmaznia kell azon elemeket, amelyek fel vannak tüntetve az Európai Parlament és Tanács már említett 2013/1308-as rendelkezése 168-as szakaszában.
Hecser Zoltán