Hirdetés

Fórum a sikeres pályázatíráshoz

A Székely Gazdaszervezetek Egyesülete tájékoztató fórumot szervezett a nemrégiben elérhetővé vált hegyvidéki gazdálkodók számára kiírt pályázatokról.

Adorján Zsófia
Becsült olvasási idő: 3 perc
Fórum a sikeres pályázatíráshoz
Fotó: László F. Csaba

Az eseményen hasznos és gyakorlati kérdésekben segítettek eligazodni a pályázati tudnivalókról az egybegyűlteknek.

Szép számban gyűltek össze tegnap délelőtt helyi gazdák Hargita Megye Tanácsának márványtermében, hogy tisztább képet kapjanak a nemrégiben meghirdetett hegyvidéki gazdálkodóknak szóló pályázatokról. Az eseményen, olyan szakemberektől lehetett kérdezni, mint például Barabási Antal Szabolcs, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, Könczei Csaba parlamenti képviselő, Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője továbbá mindazon hatóságok képviselői, amelyektől igényelni kell a sikeres pályázáshoz szükséges engedélyeket. Hasznos tanácsokkal látta el a kérdezőket a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője, dr. Ladó Zsolt.
A fórum megszervezésében részt vett Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége is. Cilip Árpád az alintézmény részéről, elöljáróban kifejtette: a hegyvidéki gazdálkodóknak kiírt pályázatok határideje közeleg, és az elmúlt hetekben, olyan kérdések, problémák vetődtek fel, amiről beszélni kell.
– Minden pályázat óriási lehetőség. Szerettünk volna egy olyan fórumot összehozni, amely által egy részletes és mélyreható tájékoztatást kaphatnak a gazdák a pályázatokról. Nem szeretnénk, hogy bárki információhiány miatt essen el jó pályázati lehetőségektől – fogalmazott az ügynökség vezetője.
Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke köszöntött mindenkit és elmondta, fontos, hogy segítsenek a helyi termelőknek fennmaradni, amelyhez elengedhetetlen a pályázatok jól kihasználása, a farmok fejlesztése, gépiesítése.
– Manapság a gazdák már vállalkozók, ilyen tekintetben pedig pénzügyileg is hatékonyan helyt kell állniuk a támogatási rendszerekben. Igyekszünk az ilyen eseményekkel is segíteni a gazdáknak, hogy tudjanak jó pályázatokat írni, az eddigi időszakban is jól szerepelt térségünk a források kihasználásában, és az elkövetkezendő időszak is legalább ilyen fontos – fűzte hozzá az elnök.
Barabási Antal Szabolcs, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára ismertette előadásában a pályázatok tudnivalóiról a gazdákat, miszerint három fő beruházási program van: az egyik a tej tárolására és feldolgozására vonatkozik, a második hegyvidéki esztenák létesítésére, a harmadik pedig központok létrehozására, ahol erdei gyümölcsöt, gombát, gyógynövényeket gyűjtenek be és dolgoznak fel. A tej begyűjtésére egy gazda legtöbb 500 ezer lejre pályázhat, a begyűjtésre és feldolgozásra/tárolásra 1 millió 700 ezer lejt, míg a már meglévő tejbegyűjtő és tejfeldolgozó központok fejlesztésére 1 millió 900 ezer lejt. A hegyvidéki esztenák létesítésére egy gazda legfeljebb 150 ezer lejt támogatást kaphat, az éves támogatási keretösszeg összesen 7 millió euró. A gazdák maximum 600 ezer lejre pályázhatnak, amennyiben erdei gyümölcs, gomba, gyógynövények begyűjtésére, válogatására és raktározására alkalmas központot akarnak létesíteni. Az igényléseket családi vállalkozások, termelőszövetkezetek és a mezőgazdaságban vagy élelmiszeriparban tevékenykedő jogi személyek nyújthatják be, akik hegyvidéken folytatnak mezőgazdasági tevékenységet, és nincs tartozásuk az állam felé.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!