Fokozottan figyelnek a tej-kifli programra
A tej-kifli és alma program volt a tegnapi, az oktatási intézmények biztonságosabbá tételéért összehívott megyei fórum egyik legfontosabb témája: a Hargita megyei kisdiákok a hét elejétől kapnak tejterméket az iskolában, és a jövő héttől elkezdik a kifli szállítását is. Az ellenőrző szervek felhívták a figyelmet az élelmiszerek megfelelő tárolásának fontosságára, illetve arra kérték az iskolaigazgatókat, ha minőségi problémát észlelnek, tartsanak meg mintát, és értesítsék az illetékeseket.
[caption id="attachment_13887" align="aligncenter" width="620"] Jövő héttől kapnak a tej mellé kiflit is a gyerekek. Fokozottabban figyelik a leszállított termékek minőségét Fotó: Balázs Árpád[/caption]
Az előző években eltérés volt az iskolákban nyilvántartott és a tanfelügyelőség által összesített diákok száma között – derült ki a tegnapi csíkszeredai, az oktatási intézmények biztonságosabbá tételére összehívott fórumon, ezért Jean Adrian Andrei prefektus szorosabb együttműködésre kérte a megyei tanács és a tanfelügyelőség képviselőit.
Kiderül, hová ki szállítja a kiflit
A megyei tanács által összeállított beszámolóból kiderült, hogy Maroshévíz, Galócás, Salamás, Gyergyóvárhegy, Csíkszentmihály, Székelypálfalva, Szépvíz, Csicsó, Rákos, Madéfalva, Csíkszereda, Csíkszentkirály, Csíkszentsimon, Tusnádfürdő, Csíkszentmárton, Tusnádfalu, Csíkkozmás, Bánkfalva, Csíkszentgyörgy, Csíkmindszent és Székelyudvarhely iskoláiba a Harmopan Rt. szállítja majd a kiflit, perecet, szárazkekszet. Az Ady Max Prodcom Impex Kft. Borszék, Gyergyóholló, Bélbor, Gyergyóremete, Ditró, Szárhegy, Lövéte, Homoródalmás, Oklánd, Homoródszentmárton, Felsőboldogfalva, Székelyderzs, Kányád, Szentegyháza, Kápolnásfalu, Máréfalva, Fenyéd, Székelyvarság, Zetelaka, Siménfalva, Farkaslaka és Székelykeresztúr diákjait látja majd el kiflivel, az In Com Euro Kft. pedig a Balánbánya, Csíkszentdomokos, Karcfalva, Dánfalva, Madaras és Csíkszenttamás körzetben nyert. A Pipos Impex Kft. a Gyimesekbe és Hidegkúton, a Panko Prod Kft. Csomafalva, Alfalu és Újfalu, valamint a vaslábi iskolába szállítja majd az egységesen 80 grammos termékeket. Az említett cégekkel október 16-án kötnek szerződést, így a diákok jövő héttől kaphatnak kiflit is a tej mellé tízóraira. A gyergyószentmiklósi, a kászonaltízi, az oroszhegyi, bögözi, nagygalambfalvi, etédi, szentábrahámi, székelyandrásfalvi, újszékelyi, korondi és parajdi iskolák esetében azonban még folyamatban van az adatok tisztázása – derült ki a fórumon.
Az alma-programra is megvannak a jelentkező cégek, azonban a szerződéskötésre csak azt követően kerülhet sor, miután a kormány rendeletben határozza meg a szubvenció napjait a 2015/16-os tanévre – áll a dokumentumban.
Elkezdték az ellenőrzéseket
Bár az országban a fogyasztóvédelem tematikus ellenőrzést tartott az iskolás tejre és kiflire, a Hargita megyei ellenőrök, tekintettel arra, hogy késve indult a program, egyelőre nem ellenőrizték a termékeket. Ehelyett szeptember utolsó két hetében 25 óvodát ellenőriztek, és öt esetében találtak valamilyen rendellenességet – számolt be Moldovan Laurenţiu, a hatóság megyei vezetője. Kifejtette, az óvodákban szembetűnően javultak a körülmények, azonban figyelmeztette is a fórum résztvevőit, köztük az oktatási intézmények igazgatóit, hogy a konyhákban, kantinokban mindig legyen egy felelős, aki ellenőrzi az élelmiszereket, ugyanis az említett ellenőrzéskor lejárt szavatosságú tojást és élesztőt is találtak.
A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság ellenőrei szeptember első napjaiban 32 oktatási intézményt kerestek fel. A főbb hiányosságok között Püsök László, a hatóság osztályvezetője a hűtőszekrények hiányát emelte ki azokban az intézményekben, ahol tavaly még hosszan friss, ún. UHT tejet kaptak a gyerekek, illetve felhívta az intézmények vezetőinek figyelmét, hogy szerződéskötés előtt ellenőrizzék a kateringcég engedélyeit.
Megelőzés és őrzés
Az ülésen Görbe Péter főtanfelügyelő a megfelelő körülmények biztosításának fontosságát hangsúlyozta, például azt, hogy az udvarokat vegye körbe kerítés, felügyeljék, ki megy be és ki az iskolából, illetve a diákokat a szünetek alatt is felügyeljék.
Az előző évek tapasztalata azt mutatja, hogy az iskolai lopásoknak 80 százaléka a tanítás ideje alatt történik, ezért is fontos az iskolák őrzése – mondta a rendőrség képviselője. Butucaru Radu kifejtette, a megyében 31 iskolában alkalmaztak őrt, és 185 intézményben működik térfigyelő kamera, ugyanakkor az intézmények 61 százaléka nincs megfelelően biztosítva. Felhívta a figyelmet arra, hogy valamennyi iskolához kirendeltek egy rendőrt, akivel az igazgatók tarthatják a kapcsolatot, illetve hogy november 15-ig valamennyi tanintézménynek el kell készítenie a biztonsági tervét, amit a helyi rendőrség is engedélyez.
Ilie Staicu, a csendőrség alezredese beszámolt arról, hogy az előző tanévben 52 megelőző-nevelő akciót hajtottak végre, többek között a drogfogyasztás, az iskolai erőszak és az utcai bűnözés megelőzéséért. László Barna őrnagy a katasztrófavédelem részéről elmondta, a tűzoltók a megelőzés fontosságára hívják fel a figyelmet, illetve ismertette az iskolák engedélyeztetésére vonatkozó jogszabályokat. A kábítószer-ellenes szakhatóság Hargita megyei központjának felelős vezetője, Alexandra Ţifrea szintén a megelőzés fontosságát hangsúlyozta, ennek jegyében az idén is folytatják Az én drogellenes üzenetem, a Cenzúrázatlanul és a Fred Goes Net elnevezésű programjaikat.
Figyelni a padok méretére is
Vass Előd, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság képviselője elmondta, a megyében 41 oktatási intézmény nem rendelkezik egészségügyi engedéllyel, 53 esetében pedig folyamatban van ennek beszerzése. Hangsúlyozta, az olyan alapvető követelmények mellett, mint a vezetékes ivóvíz, figyelni kell az osztályok létszá-
mára, a diákok számára megfelelő teret kell biztosítani, a termeket megfelelően kell megvilágítani, szellőztetni és a székek és asztalok méretét a diákok adottságainak megfelelően kellene kialakítani.
Háromszéki Eszter