Fizetnek, csak kevesebbet fejjenek
Literenként 63 banis kompenzációs támogatásra tarthatnak igényt az APIA csíkszeredai központján keresztül azok a tejtermelők, akik a tél folyamán, három egymást követő hónapon keresztül, önkéntes vállalás alapján összességében legalább 1500 literrel hajlandók csökkenteni tejtermelésüket. A gazdák eredetileg négyből, de gyakorlatilag már csak három periódus közül választhatnak: a legközelebbire, azaz a 2016. november-december és 2017. januárra vonatkozó termeléskorlátozási időszakra benyújtott kérelmeket október elsejétől kezdődően október 12-ig, 13 óráig fogadja a kifizetési ügynökség.
[caption id="attachment_36434" align="aligncenter" width="1000"] Gazda és jószága. Pénzt kaphat azért, hogy kevesebb tej kerüljön a kannákba Fotó: Domján Levente[/caption]
K ülöntámogatást igényelhetnek azok a szarvasmarhatartók, akik önként csökkentik tejtermelésüket: a három hónapos időszakra igénybe vehető alaptámogatást száz kilogrammonként 14 euróban határozták meg, ami literenként megközelítőleg 63 banis kompenzációt jelent.
Az önkéntes termeléscsökkentési támogatás a most következő téli tejtermelési időszakra kérelmezhető: azt pedig, hogy a gazda pontosan mennyivel is fogta vissza termelését, az egy évvel korábbi, azonos időszakban, a feldolgozóknak átadott, szerződéssel és számlákkal igazolt tej mennyiségéhez viszonyítva állapítják meg – derül ki abból a 911-es számú mezőgazdasági miniszteri rendeletből, ami az Európai Bizottság 2016/1612-as rendeletére hivatkozva a Hivatalos Közlöny szeptember 19-i számában jelent meg. A jogszabály alapján az egyszeri, rendkívüli uniós tejtámogatásra azok az állattartók jogosultak, akik 2016 júliusában érvényes tejértékesítetési szerződéssel rendelkeztek, a bevállalt három hónapos időszakban pedig legkevesebb 1500 literrel, de az eredeti tejmennyiségnek nem több mint felére hajlandók csökkenteni tejtermelésüket.
A támogatást a Hargita megyei tejtermelők a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) megyei, azaz csíkszeredai központjában igényelhetik. Az önkéntes tejtermelési korlátozást bevállaló szarvasmarhatartók összesen négy, egyaránt három-három hónapra szóló időszak közül választhatnak. Az elsőről, a 2016 októberére, novemberére és decemberére megjelölt időszakról már lekéstek a gazdák: a közlönyben szeptember 19-én megjelent miniszteri rendelet ugyanis a támogatásigénylési dokumentumok benyújtására a gazdáknak a valóságban mindössze két napot biztosított: a határidő ez esetben szeptember 21-e volt. A második, tejtermelés-csökkentésre vállalható időszak 2016 novemberére, decemberére, valamint 2017 januárjára vonatkozik: a tejtermelők támogatásigénylési kérvényeit erre az időszakra október 1–12. között fogadja az APIA. A harmadik lehetséges önkorlátozási periódus 2016 decemberére és 2017 január-februárjára vonatkozik, míg a negyedik 2017 első három hónapját fogja át. Azok a tejtermelők, akik a különtámogatás érdekében tejtermelésüket a harmadik időszakban korlátoznák, kéréseikkel október 31. és november 9. között, akik pedig a negyedik periódusban, azok november 28. és december 7. között jelentkezhetnek az APIA csíkszeredai központjában.
[box type="shadow" ]Uniós szinten 150 millió eurót költenek az önkéntes termelésvisszafogásra
Összesem 500 millió eurót fordít az orosz embargó miatt bajba került európai mezőgazdasági termelők válságtámogatására az Európai Bizottság. A júliusban bejelentett félmilliárd eurós keretösszegből 350 millió eurót a válságban levő ágazati szereplők megsegítésére, 150 millió eurót pedig a tejtermelés visszafogását önként vállaló gazdák pénzügyi támogatására fordíthatnak a tagállamok. Románia számára a fenti célokra 10,9 millió euró áll rendelkezésre – ismertette korábban Achim Irimescu mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter. A romániai gazdák megsegítésére – rendkívüli válságtámogatás gyanánt – legutóbb tavaly szeptemberben 11,1 millió euró kifizetését hagyta jóvá az Európai Bizottság. Az akkori keretösszegből a mezőgazdasági minisztérium 8,8 millió eurót a tejtermelő gazdák, 2,3 millió eurót pedig a sertéstenyésztők, sertéshústermelők között osztott szét. A tejtermelőknek felajánlott támogatásból Hargita megyéből több mint 1700 gazda – javarészt kistermelő – részesült.[/box]
Domján Levente