Finom értékeink fókuszban
Élményalapúvá vált a turizmus, az utazónak olyan lehetőségeket kell felkínálni, amiért érdemes ide jönni, itt maradni és vissza is térni. A megye vadonatúj programja a térség egyedi ízvilágára, egészséges helyi termékeire és fejlődő gasztronómiai hálózatára kívánja irányítani a turisták figyelmét.
Kóstolj bele Hargita megyébe – ajánlja a Közösségi Fejlesztési Társulás, a VisitHarghita csapata és a megyei önkormányzat. Tegnap Székelyudvarhelyen, a Páva Kert Étteremben vendéglátósok, étteremtulajdonosok és a sajtó előtt mutatták be a tematikus év programját.
Közös ügy
– Most már időszerű nagy léptékben gondolkodni – mondta Borboly Csaba megyeitanács-elnök, utalva az utóbbi évek turizmust érintő szerteágazó fejlesztéseire, a felgyülemlett tudásra és tapasztalatra, ami a vendéglátást illeti.
Az idei esztendő egyrészt az Ifjúság éve lesz, ezzel párhuzamosan hirdették meg a Gasztronómia évét is.
– A tematikus év egyrészt ráerősít a már meglévő erényekre, lehetőségekre, másrészt a lakosság megélhetéséhez, a gazdasághoz járul hozzá. A nagyobb vállalkozók együttműködve a kicsikkel közösen elérhetik, hogy tudjuk a megyében tartani a vendégeket, de azt is, hogy itthon érezzük jól magunkat, élményekért ne kelljen feltétlenül elutazni. Találjuk meg Székelyföldön a lehetőségeket a tartalmas kikapcsolódásra – fogalmazott Borboly.
A hazai turisták elcsábítása
Megyénknek változatos a turisztikai kínálata, nehéz megtalálni az erős pontokat, éppen ezért indítják útjára a tematikus évek sorozatát.
– A Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás úgy döntött, hogy elsőként a gasztronómiát állítja a megye turisztikai népszerűsítésének középpontjába – közölte Bíró Barna Botond, a megyei önkormányzat alelnöke.
A kezdeményezés hátteréről még elmondta, bár ott van a Székely termék mozgalom, a Hegyvidéki termék védjegy, illetve az elmúlt években számos gasztronómiai esemény is zajlott, még sincsenek eléggé előtérben a helyi termelők, az értékes kézműves termékek, a helyi ízvilág. Ugyanakkor azt sem kell elfelejteni, hogy a koronavírus-járvány talán éppen a vendéglátást érintette a legsúlyosabban.
– Ezért döntöttünk úgy, hogy a kulináris élményeknek érdemes egy teljes évet szentelni, sok rendezvénnyel, pályázatokkal, tanácsadással, színvonalas képzési lehetőségek, konferencia meghirdetésével. Ösztönözni szeretnénk a helyi, vidéki lakáséttermek kialakítását, a már működő éttermeket pedig arra, hogy keressék meg saját identitásukat. Összességében a vendéglátósok körében egyfajta szemléletváltáshoz szeretnénk hozzájárulni, ahol érték az, ami egyedi, a térségre jellemző – tette hozzá Bíró Barna Botond.
A Gasztronómia évét éppen egy olyan étteremben indították útjára, amely már a magasabb szintű kulináris kínálatot célozza meg, és saját identitást épít. Az alelnök szerint viszont nemcsak az ún. fine dining-ot nyújtó vendéglőknek, hanem a hagyományos ízvilágot kínáló kis éttermeknek is szól a program.
– A járvány is megtanított arra, hogy első körben a hazai, belső piacot kell megcélozni és elérni azt, hogy térjen is vissza a turista, majd utána következhet a külföldi népszerűsítés – mondta.
Édes, ízes versenyek
A sajtótájékoztatón bemutatták a VisitHarghita idei naptárát, amely szintén a tematikus év jegyében készült, ízléses gasztrofotók felhasználásával. Egyéb kiadványok támogatása is szerepel a programban, ugyanakkor több izgalmas felhívás és vetélkedő is lesz. Elsőként keresik a megye legjobb kézműves csokoládéját (két kategórában: táblás és bonbon), amibe sikerül belelopni a Hargita ízét – ahogy Szabó Károly, a Közösségi Fejlesztési Társulás ügyvezető igazgatója mondta. A kézműves csokoládé versenykiírása már elérhető a visitharghita.com, illetve az adiharghita.ro weboldalakon. Ha megtalálták a legjobb csokit, a legfinomabb süteményt, illetve a megye háromfogásos menüjét is „megkeresik”, illetve a jövő évi naptárhoz fotópályázatot írnak ki.
A jelen lévő étteremtulajdonosok úgy vélekednek, hogy a megyei önkormányzat kezdeményezése valóban ráerősíthet a helyi értékeken alapuló gasztronómiára, vendéglátásra. Sándor Barna megyei tanácsos, a Gasztrotérkép megálmodója szerint pedig az irány jó, a székelyföldi gasztronómia megújuláson megy keresztül, és ezt folytatni kell.
Asztalos Ágnes