Hirdetés

Felelőtlen felelősségvállalás

A kormány felelősségvállalással – azaz parlamenti vita nélkül – fogadtatná el az adóügyi és az államapparátus reformját célzó törvénycsomagot. A kezdeményezés elutasítása viszont a kormány bukását jelentheti. Erre viszont kevés az esély a megkérdezett RMDSZ-es politikusok szerint.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 7 perc
Felelőtlen felelősségvállalás
Kormányülés a Victoria-palotában. Meghúznák mások nadrágszíját Fotó: gov.ro

Hargita megye vezető politikusai úgy gondolják, felelőtlenül kormányoznak a koalíciós pártok, s a tervezett megszorításokat tartalmazó törvény jelenlegi formában való elfogadása katasztrofális hatással lenne. Ugyanakkor a háttérben rendszeresek az egyeztetések, tárgyalások folynak, de gyakorlati áttörés még nem történt.
Egyelőre kitart elképzelése mellett a nagyobbik kormánypártot, a Szociáldemokrata Pártot (PSD) vezető Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki kész kockáztatni kormányfői mandátumát, hogy elfogadtassa az államapparátus reformját, a fiskális kiigazítást és az adócsalás leküzdését célzó törvénycsomagot. Ciolacu korábban kijelentette, semmi nem ijeszti meg, a rendszerben lévők nyomása ellenére egy tapodtat sem fog engedni.

– A költségvetési pazarlás, az adócsalás és az illetékek kikerülése együttesen fékezik, egy helyben tartják Románia fejlődését. Ennek vége! A reformnak mélyrehatónak és visszafordíthatatlannak kell lennie. A kormány felelősséget fog vállalni a parlament előtt az államapparátus reformjáról, az adóügyi és az adócsalás felszámolását is célzó intézkedésekről szóló törvénycsomagért. A parlament asztalára teszem mandátumomat a reformokért és a társadalmi igazságosságért

– nyomatékosította Ciolacu.

Reformnak nevezett megszorítások

Mint ismert, a közszféra reformjával kapcsolatban a közigazgatásban 200 ezer betöltetlen állást szüntetnének meg, az alapfizetésnél magasabb prémiumokat tiltanák, és számos intézményt összevonnának, ami a kulturális szféra ellehetetlenülését vonhatja maga után. A kilátásba helyezett megszorítások miatt a kulturális ágazat szereplői már számos tiltakozó megmozdulást szerveztek, ezekről lapunk is beszámolt.
A tervezett adóintézkedések a román nyelvű médiában megszólaló szakemberek szerint azt eredményezhetik, hogy a hazai kis- és középvállalkozásokat sokszorosan megadóztatják. A nyilvánosságra került információkból kiderül, hogy az építőiparban, a mezőgazdaságban megszűnnének az adómentességek, az informatikai szektorban bevezetnének egy bruttó 10 ezer lejes küszöböt, amely alatt megmaradnak a könnyítések. Az osztalékok adóját 8-ról 10 százalékra emelnék, míg a mikrovállalkozások jövedelmére kivetett adókulcsokat 1 és 3 százalékban határoznák meg, jövedelemtől függően, a küszöb a 300 ezer lej lenne. A szabadúszók, vagyis az PFA-val rendelkezők is megsínylenék a változásokat, ugyanis a tervezet szerint az egészségügyi és a társadalombiztosításra vonatkozó eddigi küszöbök emelkednének, az áfa pedig több szolgáltatás és áru esetében 5-ről 9 százalékra emelkedne.
A parlament előtti felelősségvállalással való elfogadás azt jelenti, hogy a megszorító törvényeket vita nélkül, a Ciolacu-kabinet által javasolt formában fogadják el. A miniszterelnök a törvényhozás előtt felvállalja azokat, ugyanakkor az intézkedéseket ellenző képviselőknek három napjuk lesz arra, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtsanak be. Ha az indítványt elfogadják, a kormány megbukik, ha elutasítják, a kabinet továbblép, és a törvényeket elfogadottnak tekintik. A bizalmatlansági indítvány elfogadásához a képviselők számának fele plusz egy képviselő szavazata szükséges, de a kormányt alkotó PSD és Nemzeti Liberális Párt (PNL) többséget alkot.

gov.ro
A Ciolacu-kabinet. Kiállnák a próbát

Folyamatosak az egyeztetések, de még nincs áttörés

– Politikai és szakmai szinten jelenleg egyeztetéshullám zajlik, csekély elmozdulás van az eredeti elképzelésekhez képest, de gyakorlatilag mély áttörést még nem történt, az még messze van

– közölte érdeklődésünkre Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Mint mondta: amennyiben nem történik érdemi előrelépés, a törvény alkalmazása katasztrofális hatással lesz. Az elöljáró ugyanakkor nem látja esélyét annak, hogy a kormány megbukjon, mert a kormánypártok többséget alkotnak. 
– A kormány gyakorlatilag a felelősséget rányomja a parlamentre, így a törvény alkotmányos lehet, de nem morális és nem korrekt, nem a közösségeket pártoló döntés. Látom a tendenciát, a rengeteg tárgyalásnak az eredménye az, hogy kirajzolódik valamiféle kompromisszumkészség, de ez még messze van attól, amit elfogadhatónak lehet nevezni. A román települések átlagánál teljesen másképp merülnek fel bizonyos kérdések, mert általában a csíkszeredai léptékű román településeknél nagyon szegényes a kulturális intézményi hálózat és azokat valamiért nem féltik. A kulturális intézmények mindig a nagyobb városokban vannak, de azok legtöbbje állami intézményként működik, nem önkormányzati intézményként, de remélhetőleg ott is megvannak azok a feszültségpontok, amivel a mostani ügyet lazítani, módosítani lehet. Viszont mélységében sajnos a szándék nem változott, az intézmények megszüntetése még mindig valós, egyelőre messze vagyunk még attól, hogy megmenthetjük az intézményeinket – vázolta a helyzetet a megyeszékhely polgármestere.

Felelőtlenül vezetik az országot, ami káros

Hargita Megye Tanácsának elnöke, Borboly Csaba abban bízik, hogy lesz következménye a kormány ténykedésének, és bukás lesz a vége.

– Nem lehet az országot ilyen felelőtlenül vezetni, ahogy a Ciolacu-kormány teszi, ez nagyon káros

– jelentette ki.
A megyeelnök reményének adott hangot, hogy nem minden szocialista és liberális parlamenti képviselő és szenátor ért egyet azzal, hogy veszélyeztessék a gyerekeink jövőjét, az egészséges neveltetést, és hogy a kultúrát, a hagyományokat, a sportot, az oktatást és számos egyéb tevékenységet kiűzzenek, kitiltsanak ebből az országból.

– Továbbra is fenntartom, hogy rengeteg vízfej-intézmény, -hivatal van ebben az országban, így ha takarítani akarnak, lenne hol, mert a helyi és megyei önkormányzatoktól elvett pénz a többi között a kórházi, kulturális szolgáltatások hanyatlását eredményezi, ami nem ad perspektívát az itthon maradáshoz, hogy családot tervezzenek a fiatalok és gyereket neveljenek. Ez nemcsak a magyaroknak kellene fejtörést okozzon, hanem a románok körében is

– nyomatékosította Hargita Megye Tanácsának elnöke.
Megjegyezte: egyetért egy kormány elleni bizalmatlansági indítvánnyal, mert ilyen felelőtlenül ezt az országot nem szabad vezetni.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!