Fejlesztésivé alakul az energiagazdálkodási ügynökség
Megszűnik a Hargita Megye Tanácsának fennhatósága alatt 2003-ban létrehozott Energiagazdálkodási Ügynökség, amennyiben a testület elfogadja következő ülésén az erre vonatkozó határozatot. Helyette létre szeretnék hozni Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségét, amely részben továbbvinné az energiagazdálkodási feladatokat is.
[caption id="attachment_18012" align="aligncenter" width="620"] Az Energiagazdálkodási Ügynökség honlapja. Nem szűnik meg az intézmény, csak átalakul – ígéri a megyei tanács elnöke[/caption]
Hargita Megye Tanácsa Energiagazdálkodási Ügynöksége 2003. július 1-jén, az Európa Tanács SAVE II programjának keretében jött létre, Hargita Megye Tanácsának 2003/68-as számú határozata alapján, külön jogi személyiségként, de Hargita Megye Tanácsának fennhatósága alatt. Ezáltal – más romániai SAVE-ügynökségekkel ellentétben – megyei érdekeltségű.
Aktív szerepvállalásra törekedtek
Az ügynökség fő célkitűzése az energiatakarékosság növelése, az energiafelhasználás hatékonyabbá tétele, a megújuló energiaforrásokból származó energia arányának növelése, valamint a fosszilis energiafüggőség mérsékelése volt. A közszolgálat ugyanakkor felelősséggel tartozott a környezet állapotának megőrzéséért és folyamatos javításáért is. Az évek során több tanulmányi versenyt, pályázatot bonyolítottak le. Projektjeik között szerepelt a RE-SEEties, amelynek fő célkitűzése a délkelet-európai önkormányzatok hulladék- és energiagazdálkodási megoldásainak egységes kidolgozása az erőforrás-hatékony városi közösségek létrehozásának érdekében. Részt vettek továbbá a Green Twinning (Zöld Testvérvárosok) projektben is, amelynek célja, hogy megerősítse és növelje a közintézmények képességét és kapacitását, arra vonatkozóan, hogy tevékenységeikben intézményesítsék a fenntartható energiapolitikát, és amely tapasztalatcserén és testvérvárosi találkozásokon keresztül valósult meg. További projektjeik a South East Europa projekt – A geotermális és napenergia hasznosításának kiterjesztése sikeres modellek bemutatása által, az Energy Ambassadors – Energiagazdálkodás küldöttei és az Active Access – Intelligens Energia program.
Borboly: nem szűnik meg, átalakul
A létrehozási cél teljesült, a támogatás lejárt – összegzett Borboly Csaba, amikor az ügynökség megszűnéséről kérdeztük. Hozzátette: más megyék egyszerűen megszüntették, de ők szeretnék folytatni olyan tevékenységekre, amelyekre van hatáskör, EU-s támogatás nélkül is. Ezért nem is megszüntetésről van szó, hanem átalakításról, hisz létre kívánják hozni helyette Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségét, amelybe az a néhány témakör, amivel az Energiagazdálkodási Ügynökség még foglalkozhatott, feladatként továbbra is megmarad.
– Tehát a kevésből szeretnénk többet, hisz szükség van egy sor tevékenységre, fejlesztésekre, belső és külső beruházásokra, a vállalkozók és az üzleti élet segítésére, a fiatal vállalkozók ösztönzésére, a szakképzés és a megye gazdasági élete együttműködésének segítésére, a helyi tanácsok közti jó gyakorlatok és lehetőségek koordinálására a felsorolt területeken és persze az energiagazdálkodás terén megmaradt nagyon kevés hatáskörünk ellátására – vázolta az átalakított ügynökség leendő feladatait lapunknak a megyei önkormányzat elnöke.
Háromszéki Eszter