Étkezés a szabadban
Bár vége a nyárnak, még akad néhány őszi nap, amikor kiülhetünk a szabadba, és együtt fogyaszthatjuk el a finom falatokat a családunkkal, barátainkkal.
Az év nagy részében az éghajlat nem megfelelő a szabadban való étkezéshez, de még a legbarátságtalanabb éghajlati övezetekben is van néhány gyönyörű nyári nap, amikor az szívesen költjük el a reggelit, ebédet vagy akár a vacsoránkat is a természetben. A melegebb vidékeken pedig célszerű úgy berendezni a kertet, a teraszt vagy az erkélyt, hogy ott is minden körülmény adott legyen a kellemes étkezéshez. A kertben érdemes elkeríteni egy kis részt, elegyengetni a talajt, kialakítani egy kis zugot.
Ilyen helyen védekezni kell a szél és a nap ellen. A magas falak, sövények, kerítések útját állják a szélnek, és egyben körülfogják a szabadtéri szobát, amitől még kellemesebbé, meghittebbé válik az étkezés.
Érdemes a konyha közelében kialakítani a kültéri étkezési helyszínt, különben a házigazdák oda-vissza rohangálhatnak. Ahol megoldható, és anyagilag is belefér, nagyon hangulatos tud lenni a kültéri konyha kialakítása, így a szabadban is főzhetünk.
Praktikus, ha az étkezési helyszín a kültéri konyha szomszédságába kerül. Válasszunk szép és praktikus grillsütőt erre a célra, vagy építsünk tűzhelyet tűzálló téglákból.
A kerti kemence nagyon mutatós, finom pizzát vagy házi kovászos kenyeret süthetünk benne. A szép kilátás fokozza az élvezetet, ha pedig nincs sok látnivaló, talán jobb megoldás bokrokkal, kerítéssel övezett zárt teret vagy szőlőlugast kialakítani.
A nyugati terület kapja az utolsó nyári délutáni napsugarat, kellemes teázó- vagy vacsorahelyszín lehet, így ha még tervezés előtt állunk, érdemes ezt figyelembe venni.
A bútor legyen tartós és elég súlyos ahhoz, hogy állja az időjárás viszontagságait, de könnyű, hordozható darabokat is választhatunk. A masszív tölgyfa jó példa az előzőre (a fabútor készüljön lécekből, hogy az eső lecsuroghasson róla), az összecsukható vászon vagy fonott székek és nyugágyak pedig a másodikra. Érdemes színes párnákat használni, amik a szemet gyönyörködtetik, szép kontrasztot tudnak létrehozni a zöld környezettel, kiemelve annak szépségét.
A felnőttek és a gyerekek egyaránt szeretnek a gyepen ülni, terítsünk takarókat a földre, ugyanakkor az alacsony falakra, padokra, széles lépcsőkre is szívesen letelepszünk. Alakítsunk ki kellemes hangulatot kiegészítőkkel, otthoni kerti piknik hangulatát idézve.
Semmi sem varázslatosabb egy szabadban eltöltött nyári vacsoránál.
A gyertyák, mécsesek meghitt fényét a házból jövő halvány világítással egészíthetjük ki. Ezenkívül érdemes megtervezni a kültéri világítást. A kültéri konyhában fontos a jó megvilágítás, hogy a munkafolyamatokat kellő megvilágításban tudjuk végezni. Az étkezőasztal környékén viszont óvakodjunk az éles fényektől, ott a meghittség, a kellemes surlófény sokkal nyugodtabb hangulatot tud teremteni. Semmiképp ne használjuk a ma nagyon elterjedt fehér, hideg fényeket, a meleg fény sokkal kellemesebb a szemnek.
A kerti étkezéshez nagyon jól illik a cserépedény: a terrakotta- vagy zöld és sárga, tompa fényű mediterrán tálak, a kézzel festett tányérok.
Ha vannak örökölt porcelán vagy kristály étkészleteink, használjuk bátran, a kerti étkezéseknél sokkal jobban beleillenek a környezetbe, mert a természet kellemesen oldja a porcelán fényűző hatását, és egy kellemes eklektikus hangulatot varázsol.
Ha nincs kertünk, csak apró teraszunk, erkélyünk, alakítsunk ki ennek megfelelően egy kis idilli kültéri szigetet, kisebb, helytakarékos bútorokkal, de használjunk kiegészítőket (kültéri szőnyeg, kültéri lámpa, fényfüzér és sok-sok zöld növény segítségével).
Mindig tegyünk az asztalra egy csokor virágot vagy egy csokor friss gyógynövényt.