Etikus vagy etikátlan?

Darvas Attila
Becsült olvasási idő: 3 perc

Megbolydult a jégkorongélet, miután napvilágot láttak azok az információk, miszerint Kevin Constantine lesz a Csíkszeredai Sportklub vezetőedzője. A hírek egymást követték: Hozó Levente, a Sportklub legendája már nem tartozik a klub kötelékéhez, helyét Václav Novák veszi át, ám nem másodedzőként, hanem vezetőedzőként. Ugyanakkor Csíkszeredában tartózkodik Kevin Constantine, sőt a Brassó elleni meccsen végig jegyzetelt. Hivatalosan a mai napig nem jelezte a Sportklub, hogy Constantine-nak bármi köze is lenne a kék-fehérekhez, viszont az edzéseket ő tartja, erről számos videó kering a közösségi médiában.
De mi is történt? Constantine a Fehérvár AV19, valamint a magyar férfi jégkorong-válogatott vezetőedzője volt nyárig, s annak ellenére, hogy élő szerződés kötötte, Kanadába igazolt, ahol átvette egy WHL-es ifi csapat irányítását, ahol néhány meccs után megengedhetetlen viselkedés miatt eltiltották, felfüggesztették. Ekkor csapott le rá az edzőgondokkal küszködő Sportklub. A hír hallatára a Magyar Jégkorong-szövetség közleményt adott ki, miszerint „nem jelölhető hivatalos személyként hazai vagy nemzetközi szabályok szerint fegyelmi eljárás alá vont, illetve fegyelmi határozattal eltiltott személy. Hivatalos személyként fegyelmi eljárás alá vont, vagy fegyelmi határozattal eltiltott személy játékosként sem nevezhető hivatalos mérkőzésre”. Az MJSZ hivatkozik arra is, hogy jogvita áll közte és Constantine között a távozása okán.


Hirdetés


Kezdjük utóbbival: az, hogy jogvita áll az MJSZ és a tréner között, nem feltételezi azt, hogy a sportszervezet el is tiltotta volna. A Sportklub vezetősége és a tréner sem tudott ilyenről, és ha történt ilyen, akkor az közelebbről történhetett meg, amint a Sportklubbal összeboronálták a nevét. A tengerentúli tiltásra hivatkozni pedig butaság volt az MJSZ részéről, hiszen számtalan eseten egy, a tengerentúlon eltiltott játékos vagy vezető Európába érkezve folytatta karrierjét, és fordítva. Az IIHF (Nemzetközi Jégkorong-szövetség) szabályainak nincsenek betagozódva a tengerentúli ligák.
A Román Jégkorong-szövetség udvarias választ adott a helyzetre, hiszen az MJSZ-szel való együttműködést méltatták, ugyanakkor – mint fogalmaztak – nem áll módjukban nem megadni az edzői licencet, hiszen az RJSZ-nek nincs jogi problémája a trénerrel.
Az eset kérdéseket vet fel, hogy egy klub részéről, amely szerves részét képezi a magyar jégkorongnak, etikus-e azt az edzőt leigazolnia, amely cserben hagyta a nemzeti válogatottat, továbbá a magyar jégkorong kirakatcsapatát, a Fehérvárt. Ugyanakkor felmerül a kérdés: amennyiben az MJSZ-nek jogi vitája van a trénerrel, akkor azt miért nem rendezte idejében, miért lett most sürgős. Mi, egyszerű szurkolók csak remélni tudjuk, hogy a történtek nem hatnak negatívan a Sportklub teljesítményére, gondolván a játékvezetésre, vagy más esetekre...



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!