Egyre nehezebb megóvni a pityókát
A változékony, napos-csapadékos időjárás miatt egyre nagyobb nehézséget okoz a gazdáknak megóvni a burgonyát, zölden tartani a pityóka levélzetét, a burgonyavészként ismert gombás fertőzés ugyanakkor már a megye legtöbb burgonyaparcellájában megjelent – számolt be tegnap lapunknak Boga Annamária, az Országos Növényvédelmi Hivatal Hargita Megyei Kirendeltségének koordinátora.
[caption id="attachment_31421" align="aligncenter" width="620"] Burgonyaültetvényt permetező csíki gazda. Egyre nehezebb a növényt megóvni a vésztől Fotó: Domján Levente[/caption]
Az az időjárás, ami a burgonya fejlődésének ideális, rendszerint a növényt támadó kórokozóknak, gombabetegségeknek is kedvez – tartják aranyszabályként a burgonyatermelők. A mondás ezúttal is megállja helyét, sőt, a változékony időjárás és a felázott parcellák miatt a gazdák részéről a burgonyavész és a burgonyabogár elleni védekező kezelések is nagyobb erőfeszítéseket igényelnek – erősítette meg tegnap lapunknak Boga Annamária, az Országos Növényvédelmi Hivatal Hargita megyei területi koordinátora. A csíkszeredai növényegészségügyi szakember olyan pityókatermelőkről is tud, akik a vész ellen immár a negyedik gombaölő permetezőkezelést alkalmazzák. Boga ugyanakkor óva inti a gazdákat az eltérő tulajdonságú permetszerek vegyítésétől: az ún. koktélkészítés különösen a felszívódó (szisztémikus) és a kontakt, hatását a növény felszínén kiváltó szerek esetében kerülendő.
Bő kínálatból választhatnak a gazdák
Boga elmondta, a burgonyavész ellen növényvédőszer-forgalmazók számos bevizsgált, hatóságilag engedélyezett gombaölő készítménnyel állnak a burgonyatermelők rendelkezésére. Ezek közül az Acrobat MZ 69 WG-t hektáronként 2 kilogrammos, a Ridomil Gold Plus 42,5 WP-t pedig 3 kilogrammos dózisban ajánlják. Ugyancsak a burgonyavész elleni védekezést szolgálja a Ridomil Gold MZ 68 WG 2,5 kg/ha dózisban, a Consento 450 SC hektáronlént 2 literes adagban, illetve az Infinito 687,5 SC hektáronként 1,4 literes dózisban. A növényvédelmi hivatal tájékoztatása alapján a burgonyavész ellen használható készítmények lajstromába a fent említetteken kívül még több mint egy tucat készítmény tartozik. Közülük az Electis 75 WG-t 1,5-1,8 kg/ha dózisban, az Equation Pro-t 0,4 kg/ha dózisban, a Melody Compact 49 WG-t 2 kg/ha, az Armetil M-t 2,5 kg/ha, az Armetil Cobre-t 2,5 kg/ha dózisban, a Polyram DF-t 1,8 kg/ha dózisban, a Kocide 2000-t 1,5 kg/ha dózisban, a Ranman-t 0,2 l/ha dózisban ajánlják. Gombaölő permetszerként használható továbbá még a Bravo 500 SC 1,5-2 l/ha dózisban, a Valis M 2,25 kg/ha dózisban, az Antracol 70 WP 1,5-2,5 kg/ha dózisban, a Banjo 500 SC 0,3-0,4 l/ha dózisban, valamint a Champ77 WG (második kereskedelmi elnevezéssel a COPPERMAX) hektáronként 3 kg-os dózisban. Boga emlékezteti a termelőket, hogy a permetezőkezeléseket az időjárási viszonyok, illetve a használt gombaölő szer milyenségének függvényében 7-10 naponként meg kell ismételni.
Védekezni kell a burgonyabogár ellen is
A növényvédelmi hivatal munkatársa ugyanakkor a levéltetvek, illetve a burgonyabogár lárvái ellen is több, eredményesen alkalmazható készítményt ajánl. A Biscaya 240 OD hektáronként 0,2 literes dózisban, a Mospilan 20 SG és a KRIMA 20 SG 0,08–0,1 kg/ha dózisban, a Calypso 480 SC 0,08 l/ha dózisban, a Proteus OD 110 0,4 l/ha dózisban, az Actara 25 WG 0,08 kg/ha dózisban, a Warrant 200 SL 0,4 l/ha dózisban, a Decis Mega 50 EW 0,15 l/ha dózisban, a Karate Zeon 0,2 l/ha dózisban, míg a Fury 10 EC 0,075 l/ha dózisban használható. Boga Annamária tanácsa szerint a gazdák a megfelelő hatást akkor érik el, ha a kezelést a lárvák megjelenése után 4-5 napra időzítik.
Domján Levente