Hirdetés

Digitális bankcsapda

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 3 perc

Valamikor az átkosban, ha nem a hatalomnak megfelelő módon állt valakinek a szeme, máris küldték utána a fekete autót. Manapság már elég lekapcsolni valakinek a bankszámláját, ahhoz, hogy akár felsőbb utasításra tönkretegyék, ellehetetlenítsék, kivonják a forgalomból, mindehhez már nem szükséges a kommunista pribékek által használt gépjármű. Jelen korunkban már nem a csengőfrász fenyeget, hanem a bankszámlafrász.
A nagy testvér mindent is látni akar. A napokban kavarta fel a kedélyeket a hír, a román kormány korlátozná a készpénzhasználatot. Az elképzelések szerint a magánszemélyek 2024 január elsejétől 5 ezer lejig, 2025 január elsejétől pedig 2500 lejes értékig fizethetnek majd készpénzzel, azon túlmenően bankkártyás kifizetést, vagy banki utalást kell igénybe venni. A nyugati szabad demokráciákban már több eset is napvilágra került, amikor hitük mellett kiálló keresztényeknek zárolták bankszámlájukat, mert nem akartak egy követ fújni az eltörlés kultúráját hirdetőkkel, de a pandémia alatt az egyéni szabadságjogukat féltő tüntetők is megtapasztalták, hogy amennyiben nem hajolnak meg a fősodor által támasztott elvárásoknak, máris elfelejthetik az addig összekuporgatott pénzüket, mert hipp-hopp, a hatalom egy gombnyomásra csengetett az összegnek.


Hirdetés


Mint a fenti példák is mutatják, a készpénzhasználati jogot korlátozó döntések az alapvető szabadságjogokat korlátozzák, a magánélethez való jogot sértik, a totális ellenőrzés és megfigyelés előszobáját képezik.
Persze a digitális fizetési lehetőségek megfelelő alternatívát nyújtanak a készpénzes fizetésre, de fontos megőrizni a készpénzhasználat jogát is. A digitális fizetési lehetőségek nem ördögtől valók, és hatékonyak lehetnek, de csak akkor, ha az emberek számára szabad választási lehetőségként állnak rendelkezésre. A készpénzhasználat betiltásának vagy korlátozásának súlyos következményei lehetnek az emberi magán- és szabadságjogokra nézve. 
Most az úgynevezett összeesküvés-elméletekbe – háttérhatalom, új világrend – ne bonyolódjunk, viszont tény, hogy a készpénzhasználat fokozatos kivezetése aggodalomra ad okot. A digitális pénzügyi nyomkövetés lehetővé tenné, hogy szemmel kísérjék az emberek pénzügyi tranzakcióit, és korlátozzák vagy ellenőrizzék azokat. Ez potenciálisan megsérti az ember magánélethez való jogát is. A készpénzhasználat korlátozásával az emberek elveszthetik a pénzügyi függetlenségüket. A polgároknak kell eldönteniük, hogy mire költsék a pénzüket, és erre nincs szükségük a kormány beavatkozására. Vagyis a készpénz használata lehetővé teszi az emberek számára, hogy szabadon és magánügyként kezeljék pénzüket.
A digitális pénz ugyanakkor áramkimaradás vagy informatikai támadás esetén megbízhatatlan lehet. A készpénz biztonságosan használható olyan helyzetekben, amikor a digitális fizetések nem elérhetők, és ezért létfontosságú eszköz lehet a mindennapokban.
Summa summarum, az emberi jogok védelme érdekében fontos megakadályozni a készpénzhasználat korlátozását vagy betiltását. Az embereknek joguk van ahhoz, hogy magánügyként kezeljék pénzüket, és a készpénzhasználat fontos eszköz a szabadságjogaik védelméhez, mindezt korlátozni kívánó kormányzati lépéseknek gátat kell szabni, amíg nem késő. A kényelem végett nem szabad a digitális bankcsapdába esnünk!



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!