Csökkenés helyett növekedés
Nem egészen egy évvel ezelőtt hozta első ízben nyilvánosságra az adóügynökség (ANAF) azon adófizetők (jogi és magánszemélyek) listáit, amelyek fiskális kötelezettségüknek nem tettek eleget 2016 első évnegyedének végén. Az egyesek által szerencsésnek nem nevezhető módón „szégyenlistaként” is emlegetett névjegyzék élénk érdeklődést váltott ki, de azzal egyidejűleg igen sokan elégedetlenségüknek és tiltakozásuknak adtak hangot, fenntartásokat fogalmaztak meg. A hatóság eljárása viszont nem volt önkényes, lévén, hogy a nyilvánosságra hozás törvényes kötelezettsége. Arról az Adóeljárási Törvénykönyvre vonatkozó, 2015/207-es törvény rendelkezik. A minap újabb ilyen jellegű listákat hoztak nyilvánosságra az elmúlt esztendő utolsó évnegyedére vonatkozóan.
A már említett törvényes előírások értelmében minden évnegyed után az azt követő első hónap végéig kell az ANAF honlapján közölni a különböző adófizetői kategóriák esetében egy adott értékhatárt meghaladó hátralékos fiskális fizetési kötelezettséget, azaz a különböző költségvetésekkel szembeni tartozásokat. A módszertani normákat egyébként a 2016/558-as adóügynökségi rendelettel hagyták jóvá, s azt utólag többször is módosították. Mindenekelőtt annak okán, hogy kifogások merültek fel a különböző adófizetői kategóriák esetében megszabott értékhatárokat illetően, lévén, hogy 100 lejes adósság is a listára való felkerülést vonta maga után. Ugyanakkor a jogszabályozási előírásokkal kapcsolatosan felmerültek alkotmányossági aggályok is, de úgy tudni, hogy a taláros testület egyelőre nem tűzte ki a beadvány megtárgyalásának időpontját. A vitatott értékszinteket viszont időközben megemelték, legutóbb a 2017/509-es rendelet révén, s annak értelmében ezentúl azokat a hátralékos fiskális kötelezettségeket, valamint adósok neveit kell közölni, amelyek a nagy adófizetői kategória esetében meghaladja az 500 000 lejt, a közepes adófizetői kategóriába tartozók esetében a 250 000 lejt, a többi adófizetői kategóriák (beleértve a magánszemélyek gazdasági tevékenységéből „fakadó” adóhátralékokat is) a 100 000 lejt, a magánszemélyek esetében pedig a 15 000 lejt. A minap megjelent listák esetében viszont az eddigi értékhatárokat kellett értelemszerűen szem előtt tartani…
Gyarapodtak az adósságok
A minap nyilvánosságra hozott listák áttanulmányozása arra enged következtetni, hogy számos nagy volumenű adóhátralékot jegyző adófizetők esetében nem, hogy csökkent volna, hanem gyarapodott a tartozás. Az elemzők szerint országos szinten jelenleg a szóban forgó teljes adósságállomány az elmúlt fél esztendő során fokozódott. Listát szemre vételezve és ismerve számos jogi személyiségű adófizető (rt., kft., stb.) ellehetetlenült helyzetét nem túlzás azt állítani, hogy az államkasszába azok az adósságok soha nem fognak befolyni, nem, mert ismeteteink szerint is a listákon szerepelnek olyan cégek (de nem csak), amelyek esetenként 10-15 éve beszüntették tevékenységüket, azokkal szemben fizetésképtelenségi, illetve csődeljárás is indult, de ilyen vagy olyan okokból kifolyólag mindmáig nem került sor törlésükre a kereskedelmi törzskönyvből.
Ami a magánszemélyeket illeti: az országos listán közel 10 200 név van feltüntetve, s azok együttes adóssága a költségvetésekkel szemben 2016. december 30-án mintegy 2,2 milliárd lejt tett ki. Egyébként a magánszemélyek esetében a listavezető továbbra is a főváros 3-as kerületének polgármestere, a szociáldemokrata Robert Negoiță, aki az ANAF listáján több mint 233 millió lejes adóssággal szerepel, egymillió lejjel nagyobbal, mint 2016 júliusában. (Amúgy a politikussal szemben eljárást folytat a DNA is.) Gigi Becali a listán közel 10 millió lejes hátralékos fiskális kötelezettséggel van jelen, de az ő esetében állítólag egy megnyert per nyomán az adósság egy részét el kellett volna törölni, de állítása szerint programhiba okán az nem következett be. Lehet, hogy nem Becali-féle mese, amit hangoztat, ugyanis más adófizetők is arra ébredtek, hogy az adót ugyan befizették, de utólag adósként jelentek meg bizonyos jelentésekben. Ilyen esetek előfordulhatnak és elő is fordultak – erősítette meg George Anghel az Romániai Elektronikus Fizetési Egyesület (APER) ügyvezető igazgatója is. Idetartozik az is, hogy illetékes szakértők szerint az ANAF informatikai rendszere jelenleg kapacitása 99%-os szintjén működik, ami jóval meghaladja az ajánlatos 70%-ot, s ilyenképpen üzemzavarok vagy a rendszer lefagyása is bekövetkezhet. Fél szájjal az ANAF részéről is elismerték ezt az áldatlan állapotot, azt hangoztatva, hogy a megelőző időszakokban nem eszközöltek a minisztérium szintjén elegendő beruházást az IT-infrastruktúrába.
Térjünk vissza az adóslistához. Azon olyan közismert üzletemberek is szerepelnek, mint például Silviu Prigoană több mint 4 millió lejes tartozással vagy Cristian Tânțăreanu 2,7 millió lejes hátralékos fizetési kötelezettséggel. Továbbra is ott van a névjegyzéken a Nép Ügyvédje, Victor Ciorbea, akinek a költségvetéssel szembeni tartozása feleségével meghaladja a 353 000 lejt.
Hargita megyei helyzetjelentés
Országos viszonylatban igen terjedelmes listával állunk szemben, azon több tízezer különböző kategóriájú adófizető szerepel. Pontos képet minden egyes megyére vonatkozóan nemigen lehet kialakítani, ugyanis az ANAF által nyilvánosságra hozott listákon nincs megyénkénti csoportosítás. Megyei szinten nem állnak rendelkezésre adatok a nagy adófizetői kategóriába tartozókra, valamint azon közepes nagyságrendű adófizetőkre vonatkozóan, amelyek a területileg illetékes regionális közpénzügyi vezérigazgatóságok ügykezelésébe tartoznak. Értesüléseink szerint e két szóban forgó adófizetői kategóriába tartozó megyénkbeli cégek is szerepelnek az adósok listáján. Ami viszont a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció, valamint a székelyudvarhelyi, a gyergyószentmiklósi és a maroshévízi közpénzügyi hatóságok ügykezelésébe tartozó adófizetőket illeti, létezik pontos statisztika. Összesen 1193 olyan különböző adófizetői kategóriába tartozó cég, illetve személy neve szerepel a listán, akik a múlt esztendő végén hátralékos fizetési kötelezettséget jegyeztek. Az adósságok kvantuma igen széles skálán mozog, és az adósok között vannak olyan cégek is, amilyenekre már utaltunk, nevezetesen, amelyek kapuira már rég lakat került, sőt esetenként azok épületeinek egy részét is lebontották. Ezek között említhetjük meg a csíkszeredai Neptun Impex Rt.-t, amely mintegy 29 millió lejes adósságot halmozott fel vagy a maroshévízi Fortop Rt.-t, több mint 9 millió lejes talán soha meg nem térítendő adóssággal. A Hargita Bányakitermelés is ott szerepel a listán mintegy 15 millió lejes értékkel vagy a gyergyószentmiklósi Multiprod Eximp Kft. több mint 32 millió lejjel. Évekkel ezelőtt kiugró eredményeiért még elismerésben részesült a székelyudvarhelyi Iliudicris Kft., amely tevékenysége körül utólag bizonyos kétségek is megfogalmazódtak, most pedig 21 millió lej értékű hátralékos fizetési kötelezettséggel került e nemkívánatos lista „élvonalába”. De vannak úgymond fehér holló számba menő adósok is, mármint tevékenységük tekintetében, például a csíkszeredai Venczel József Szaklíceum vagy a Csíkszeredai Labdarúgó Egyesület. Magánszemélyek esetében is igen széles skálán mozog a lista, azon olvasni ügyvédek, orvosok neveit is. Az értékek tekintetében is nagy a szórásmező, ha nem csalódunk, a listavezető „számláján” közel 600 ezer lejes elmaradt fizetési kötelezettség szerepel.
Hecser Zoltán