Csak győzzük cérnával

Ásványvizet, varrócérnát és fát exportáltak a legtöbbet tavaly Hargita megyéből. Az exportműveletek száma alacsonyabb, mint az importműveleteké.

Bíró István
Becsült olvasási idő: 3 perc
Csak győzzük cérnával
Az ásványvíz is az exporttermékek toplistáján. Üdítően hat Fotó: László F. Csaba

A Hargita Megyei Prefektusi Hivatal honlapján jelent meg a megyei vámhivatal 2023-as tevékenységéről beszámoló jelentés. E szerint tavaly 3378 vámműveletet jegyeztek, ebből 2010 import-, 1368 exportművelet volt.
A legnagyobb mennyiségben exportált áru a varrócérna és az ásványvíz. Az előbbit többek között a Moldovai Köztársaságba, Algériába, Brazíliába, Ukrajnába, Nagy-Britanniába, Szerbiába, Tunéziába és Törökországba exportáltak. Utóbbit pedig a Moldovai Köztársaságba, Kanadába, Izraelbe, Kuvaitba, Kínába, az Egyesült Királyságba, Tajvanba és az Egyesült Államokba juttattak el. 
A fa és a faanyag is jelentős exportáru, Szaúd-Arábiában, az Egyesült Arab Emírségekben vagy Szudánban értékesítettek. Fabútorokat pedig Svájcba, Izraelbe és az Egyesült Királyságba exportáltak.  A tavaly exportált áru értéke csaknem 167 millió lej volt, a 2010 importművelet értéke pedig mintegy 261 millió lej.


Hirdetés


Megyénkbe főként Kínából, Vietnámból, Indiából, Indonéziából és Marokkóból importáltak… ugyancsak varrócérnát. Svájcból, Norvégiából és az Egyesült Királyságból személygépkocsit, furgonokat, motorkerékpárokat, mezőgazdasági gépeket és bútorokat, Egyiptomból, Nigériából, Ukrajnából pedig szenet és gyantás fát. Törökországból radiátorokat és hűtőpoltukat, Kínából elektronikai eszközöket, háztartási és ruházati cikkeket, illetve dísztárgyakat hoztak be. A postahivatalok vámtevékenységét tekintve a vizsgált időszakban 205 csomag és 444 más küldemény érkezett. A beszedett összegek értéke mintegy 33 000 lej – olvasható még a Hargita Megyei Vámhivatal éves beszámolójában. 
Az Európai Unión belül történő kereskedelem nem szerepelt a vámhivatal éves jelentésében, ezért megkerestük Kósa Izabellát, a megyei vámhivatal ideiglenes vezetőjét.

– Az unión belüli külkereskedelem, ami nem jut át az uniós határokon, nem számít exportnak. Erről azonban mi nem tudunk beszámolni

– közölte lapunkkal Kósa Izabella.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!