Hirdetés

Békét a nemzeteknek, nyugalmat a hősöknek

Több mint ötven személy, köztük a Dévai Szent Ferenc Alapítvány otthonainak fiataljai vettek részt az Úz völgyében szervezett zarándoklaton szombaton. Az út mentén katonák emlékére állított kereszteknél virágot helyeztek el és gyertyát gyújtottak. A zarándokutat Böjte Csaba ferences rendi szerzetes szervezte, és csatlakoztak anyaországi meg helyi közszereplők is.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 5 perc
Békét a nemzeteknek, nyugalmat a hősöknek
Böjte Csaba ferences rendi szerzetes zarándoklatot szervezett az Úz völgyébe Fotó: Vlaicu Lajos

Az ötvenfős zarándokcsapat a csíkszentmártoni templom udvarából a szombat reggeli órákban indult Úzvölgye irányába, egészen a dormánfalvi katonatemetőig. A közel hetven kilométeres zarándoklatot útban visszafelé az úzvölgyi nemzetközi katonatemetőnél fejezték be. A megemlékezők az útközben található hat kereszthez virágokat helyeztek el, gyertyákat gyújtottak és közösen imádkoztak az Úz völgyében az első és második világháborúban elesett katonákért.

Vlaicu Lajos

Oldaltól függetlenül jár a tisztelet a harcban elesetteknek 

Böjte Csaba indulás előtt kifejtette a zarándoklat célját: november 11-én Szent Mártont, az egység, az összefogás szimbólumát ünnepeljük, és az ő szellemiségét szeretnénk békében követni.

– E napon Csíkszentmártonból indulva az Úz-völgyi katonatemetőkben Szent Márton nyomába lépve indulunk virággal a zarándokutunkra. Minden elesett katonának kijár a tisztelet függetlenül attól, hogy melyik oldalon és milyen etnikai csoporthoz tartozott, ugyanis az itt elesett katonák mindegyike hős volt. A katonák megtették, amit a viszályt kirobbantó hatalmasok tőlük követeltek. Isten tanítását követve, az Úz völgyében elesett összes katonáért imádkozunk, függetlenül etnikai és nemzeti hovatartozástól, hiszen a Fennvaló előtt mindenki egyforma – mondta útravalóul Böjte.

A zarándokok útközben román és magyar nyelven egyaránt imádkoztak az elesett hősökért, ugyanis az egyik lényeges üzenet, hogy az elmúlt időszakban a nemzetközi katonatemető körül kialakult ellenségeskedést enyhítsék általa, és a békét hirdessék.

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, útközben kifejtette: keresik az együttműködés lehetőségét és a békés megoldást a katonatemető ügyében a másik féllel.

– A maihoz hasonló, a hősökre való emlékezésre és gyertyagyújtásra, valamint közös imádkozáson a jövőben közösen velünk részt vehetne akár az ortodox egyház vagy más egyházi felekezetek is – mondta a megyeelnök. Megjegyezte: örült Böjte atya felhívásának, és szívesen csatlakozott a mai zarándoklathoz, hiszen a hősöket megilleti a tisztelet, függetlenül attól, hogy milyen lobogó színei alatt harcoltak és adták vérüket. – Remélem, hogy az elkövetkező években inkább ilyen jellegű megemlékezéseknek lehetünk tanúi, nem pedig az elmúlt időszak rendbontásainak és a hatóságok tétlenségének. Bízom benne, hogy lesz változás, és a katonatemetőt nem használják aljas politikai célok elérésére, illetve a hatóságok cselekednek, amikor kell – tette hozzá Borboly.

Vlaicu Lajos

Ima a békéért és a most harcoló katonákért 

A ferences rendi szerzetes a jelenlevőket arra kérte, hogy ne csak a két világégésben elhunyt katonákért imádkozzanak, hanem a napjainkban dúló háborúkban harcoló katonákért is.

– Azokért a katonákért, akik, hasonlóan hőseinkhez, kénytelenek voltak harcba vonulni, és hátra kellett hagyják szeretteiket. Imádkozzunk, hogy mielőbb hazatérhessenek családjaik körébe, és véget érjenek a háborúk – szólt a jelenlevőkhöz Böjte Csaba a nemzetközi katonatemetőben. Megosztott egy rövid történetet, a fiatal kíséretre vonatkozóan. – Néhány héttel ezelőtt a fiaim – gyermekotthonban élő gyerekek – megkérdezték tőlem, hogy őket is besorozzák-e, elviszik-e katonának. Őszintén szólva nem mertem azt mondani, hogy nem. Inkább nem válaszoltam semmit, hanem felajánlottam, hogy jöjjünk el ide, és kérjük az elhunyt katonákat, hogy járjanak közben értünk és a békéért. Elvégre az itt elesettek fizették a legnagyobb árat az emberi torzsalkodásért – hívta fel a figyelmet a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója. Böjte atya megköszönte a helyi és anyaországi elöljárók nyitottságát, és hogy személyesen tiszteletüket tették, illetve közösen imádkoztak az elesett hősökért. 

Vlaicu Lajos

Színes és tartalommal teli zarándokút

A több mint ötven zarándok közül Molnár Sándor, Csíkszentmárton szülöttje a Csíki-havasok túrakalauz kiadvány szerzője vezette a résztvevőket, és stációként adott történelmi ízelítőt az Úz völgyében történt háborús eseményekről. Továbbá Molnár Levente gyergyóremetei származású, Liszt Ferenc-díjas erdélyi magyar operaénekes tette ünnepibbé a zarándoklatot, sőt a román–magyar kölcsönös tisztelet jegyében egy román anyanyelvű előadó-művésznővel a magyar operaénekek mellett románok is felcsendültek az őszi, hűvös völgyben.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!