Az összefogás tűzpróbája

Másfél évvel ezelőtt egy tűzeset után használhatatlanná vált a csíkcsekefalvi óvoda, és civilek, vállalkozók anyagi hozzájárulásával, szülők, pedagógusok, valamint az iskola és az önkormányzat karbantartóinak segítségével újították fel az épületet, amely most már készen áll a tanévkezdésre, és a hétvégén át is adták a használóinak.

Péter Ágnes
Becsült olvasási idő: 7 perc
Az összefogás tűzpróbája
A hétvégén már birtokba vehették a gyerekek az óvodát. Felújítás összefogással Fotó: Nedelka Hilda

Magánszemélyek és vállalkozók segítségével újították fel a 2021 decemberében leégett óvoda épületét Csík­cse­ke­fal­vá­ban. A Csík­szent­már­ton községhez tartozó falurészben a Tivai Nagy Imre Szakközépiskola működteti az óvodát, ahol idén harminckét óvodás fog tanulni. Mint arról a 2021-es tűzeset után beszámoltunk, a tűz egy dupla falú inox kémény mellett keletkezett, ahol egy madárfészek is volt, így előbb a madárfészek kapott lángra, majd a gerendák és a tetőszerkezet égett le. A pedagógusok időben kimentették a gyermekeket és a bútorzat egy részét is, és a tűzoltóknak sikerült eloltaniuk a tüzet. A mennyezet és a padló oltás közben teljesen átázott, az épület használhatatlanná vált. A gyermekek a csíkszentmártoni óvoda épületében kaptak helyet, és iskolabusszal szállították a legkisebbeket a község egyik részéből a másikba. Másfél év után a csíkcsekefalvi gyermekek ismét a saját ovijukba mehetnek.

Péter Ágnes
Az óvoda a tűzeset után. Hamar munkához láttak

Állami segítség nélkül

Az óvodának a csík­cse­ke­fal­vi közbirtokosság ad otthont, a Tivai Nagy Imre Szakközépiskola már tizenkilenc éve ingyen használhatja az épület egy részét. Ez idő alatt a közbirtokosság renoválta az épületet és biztosította a víz-, villany- és fűtésszolgáltatást az óvodásoknak, de mint Pál Zoltán iskolaigazgatótól megtudtuk, a közbirtokosság és a tanintézet által lassan tíz éve megkötött szerződésben az állt, hogy ha kár éri az épületet, akkor az iskola feladata helyreállítani azt. Az igazgató elmondta, hogy emiatt nem tudták állami támogatással újjáépíteni a tönkrement épületet, mert az épület Csekefalva Közbirtokosságának tulajdonában van.

– A tűzeset után az első lépés a közbirtokosság vezetőségével való egyeztetés volt a további teendőinkkel és azzal kapcsolatosan, hogy maradhatunk-e továbbra is az épületben a korábbi feltételek mellett. A közbirtokosság biztosított kérésünkről, de megerősítette, hogy az általunk használt felület helyreállításának költségét nekünk kell előteremteni. Ezután megkerestük a csíkszentmártoni önkormányzatot, amely biztosított arról, hogy tud fizikai munkával, vagyis közmunkával segíteni, de anyagilag nem, mert az épület nem az övé. Így maradt az a lehetőség, hogy támogatók segítségével újítjuk fel az épületet

– magyarázta Pál Zoltán. 
Az igazgató elmondása szerint a kilátástalan helyzet ellenére mindenképp szerették volna, hogy a jövőben is működjön a csíkcsekefalvi óvoda, ezért számos céget és magánszemélyt kerestek meg, hogy támogatásukat kérve megújulhasson az épület. Fontos volt, hogy ez megvalósuljon, mert egy korábbi gyűlésen, közvetlenül a tűzeset után, a helyi szülők ezt meg is fogalmazták. 

Nedelka Hilda
Szülők, pedagógusok, adományozók az óvodánál

– Miután beszéltünk a szülőkkel, akik egyértelműen azt szerették volna, hogy továbbra is itt legyen az oktatás, azt mondtuk, hogy minden nehézség ellenére vállaljuk, hogy az óvodások vissza tudjanak jönni ide. Csíkcsekefalvában ez az egyetlen oktatási intézmény, és fontos, hogy amíg lehet, meg is maradjon

– vélekedett az igazgató.
Birtalan Sándor polgármester kérdésünkre elmondta, hogy a helyi önkormányzat azért nem tudott segíteni az iskolának, mert az épület a csíkcsekefalvi közbirtokosság magántulajdona, és közpénzt nem lehet magántulajdonra költeni.

– Nem rosszindulatból nem segítettünk anyagilag, hanem azért, mert közpénzt nem lehet magántulajdonban levő épületre költeni. Ez nem középület volt, hanem a közbirtokosság tulajdona, amelyet bérbe adott az iskolának. Közmunkával, kalákában segítettünk, de pénzt nem tudtunk adni

– részletezte a polgármester.

Nedelka Hilda
Átadták az óvodát. Hamarosan belakják a gyermekek


Az tehát az iskola vezetőségének nem volt kérdés, hogy a tanintézetnek kell-e felújítania az óvodát, csak azt nem tudták, hogy miből tudnák ezt megtenni. Végül sok-sok levelezés és egyeztetés után magánszemélyek és vállalkozók segítségével sikerült beszerezni a szükséges építőanyagokat, illetve fizikai segítséget kaptak a szülőktől, pedagógusoktól, a helyi lakosoktól is, de az iskola és az önkormányzat karbantartói végezték a munka oroszlánrészét. A támogatók közül az igazgató kiemelte a székelyudvarhelyi Visus Kulturális Egyesületet és a csíkszeredai Eco Tiny House-t, valamint a Hebo Trailerst, amely cégek építőanyagot adtak az óvodának. Ugyancsak ebben segítettek a következő magánszemélyek is: a kézdivásárhelyi Mucsi Mihály, a csíkcsekefalvi Péter Pál vállalkozó, Potyó Ágoston és családja. 2022 júniusában fogtak neki az felújításnak. Volt, aki állványokat adott kölcsön, más a villanyvezetékeket cserélte ki.

– Szerintem az igazgató úr munkája igazán elismerésre méltó, hiszen az eredmény magáért beszél. Gratulálunk a közösségnek is, amiért ennyire összetartó, és meg tudták ezt valósítani

– mondta Kovács-Szécsi Attila, az Eco Tiny House társtulajdonosa. 

Készen állnak az új tanévre

Az új tanév kezdetére teljesen elkészült az óvoda, az épületet vasárnap áldották meg és adták át a használói­nak, a pedagógusoknak és az ovisoknak. Az eseményen Pál Zoltán igazgató felsorolta mindazok nevét, akik segítettek a munkában, és köszönetképp oklevelet, illetve kis emlékérmeket adtak az építkezési anyagokat adományozó cégek és magánszemélyek részére. Az óvoda bejáratánál emléktáblát helyeztek el, amelyen feltüntették az adakozó személyek és cégek nevét is.

Nedelka Hilda
Mint megtudtuk, hamarosan megújítják az amúgy még érvényben lévő szerződést a közbirtokosság és az iskola között, amelynek értelmében a csíkcsekefalvi közbirtokosság vezetője, Mátyás-János László ígéretet tett, hogy továbbra is fedezni fogják a víz-, villany- és fűtésszolgáltatás költségeit, valamint díjmentesen használhatja az óvoda a 102 négyzetméter nagyságú felületet. Az óvoda épületében jelenleg két jól felszerelt terem van, a csíkcsekefalvi kis- és nagycsoportos ovisok – összesen harminckét gyermek – szeptember 11-én már ide fognak jönni. Kérdésünkre Pál Zoltán elmondta, hogy a tűzeset utáni költözést pozitívan élték meg a gyermekek és a pedagógusok is. Megjegyezte, hogy a kisgyermekeknek különösen tetszett, hogy iskolabusszal járnak óvodába, nekik kaland volt mindez. 

– A szállítás költségeit az önkormányzat vállalta fel, amiért nekik is köszönet jár. Most az ovisok és a pedagógusok is örülnek, hogy megújult az épület, és várják már a tanévkezdést. A tanintézet minden más épülete is készen áll az új tanévre

– tette hozzá végül az igazgató.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!