Az önkéntesek szájmaszkot varrnak: Fegyelmezett maroshévíziek
Szigorúan betartják a járványügyi előírásokat a maroshévíziek – mondta lapunknak Bodor Attila Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) helyi szervezetének elnöke. A városban a polgármesteri hivatal által kijelölt sürgősségi csoport látja el és segíti az időseket, de önkéntes csapat is működik.
Maroshévíz: látszólag a béke szigete Fotó: facebook
Az RMDSZ helyi szervezetének elnöke szerint a maroshévíziek komolyan veszik a koronavírus miatt bevezetett szükségállapot előírásait, a városi rendőrség pedig a forgalmasabb köztereken mindennap ellenőrzi a járókelőket, hogy rendelkeznek-e a kijárási tilalom idejére vonatkozó, saját felelősségre kiállított nyilatkozattal.
– Egyelőre nem tudunk jelentősebb pénzbüntetésről, ez azt jelenti, hogy az emberek fegyelmezettek, csak a szükséges esetekben és nyilatkozattal mennek az utcára. Egyébként a nap legnagyobb részében üresek az utcák – részletezte lapunknak az elnök.
Bodor Attila Béla szerint a polgármesteri hivatal már fertőtleníttette a köztereket, a város utcáit és a lépcsőházakat, a helyi sportegyesület tulajdonában lévő szállót pedig hatóság által felügyelt karanténnak nyilvánította. Ebben az épületben, tizenöt szobában jelenleg 29 személy van megfigyelés alatt, további 46-an pedig otthoni, házi elszigetelésben töltik a napjaikat, mivel külföldről érkeztek haza.
– A Salvamont hegyimentőcsapat Kelemen-havasok lábánál található bázisán további hét személy van karanténban, információink szerint őket Udvarhelyszékről hozták ide – mondta el Bodor Attila.
A nagyjából háromezer magyar ajkú személy él a városban, a polgármesteri hivatal által kijelölt sürgősségi csoport vásárol be élelmiszert és gyógyszert azoknak a 65 év felettieknek, akiknek nincs hozzátartozójuk, a hasonló korú és szociálisan hátrányos helyzetben lévőknek pedig élelmiszercsomagot állít össze a hivatal. Az idős személyek hétköznapokon a 0731–354094-es telefonszámon kérhetnek segítséget a sürgősségi csoport munkatársaitól, délelőtt 8–12 óra között.
– A magyar közösségben jelenleg egy hatfős önkéntes csapat dolgozik, szájmaszkot varrnak a lakosság számára, az alapanyagot a helyi RMDSZ biztosítja Barti Tihamér segítségén keresztül. Eddig nyolcszáz maszkot készítettek – részletezte Bodor Attila.
Ételszentelés csak családi körben
A Hargita Népe megkeresésére a László Áron maroshévízi római katolikus plébános elmondta: a rendkívüli helyzet ellenére az emberek még nem veszítették el humorukat, bár több család félti a megélhetését, és sokaknak szűnt meg ideiglenesen az állása.
– Mindennap tartok online szentmisét, a közösségi médián keresztül próbálunk most lelki támaszt nyújtani híveinknek. A járványügyi helyzet miatt a húsvéti ünnepkörben megszokott ételszentelés elmarad, de ezt mindenki pótolhatja otthon, étkezés előtt, a közös asztalnál. Arra bátorítok mindenkit, hogy a saját szavaival kérjen áldást az ünnepi asztalon lévő ételekre, vagy ha könnyebb, az imakönyvekben is találnak asztali áldást – mondta lapunknak László Áron plébános.
Pál Bíborka