Az egészségbiztosítási pénztár visszatéríthető szolgáltatásairól: Halasztják a törvénytervezetek alkalmazását
A paraklinikai visszatéríthető vizsgálatok igénybevételére sok esetben több hónapot várnak a betegek, hiszen a szolgáltatók csak a Hargita Megyei Egészségbiztosítási pénztár által havonta biztosított összeget fordíthatják erre a célra. A várólisták csökkenését szolgálják majd azok a folyamatban lévő intézkedések, amelyek alkalmazása április 1-től volt várható, a napokban azonban kiderült, hogy a megfelelő körülmények hiánya miatt elhalasztották ezek gyakorlatba ültetését.
Duda Tihamér Attilával, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatójával a jelenlegi visszatéríthető egészségügyi szolgáltatásokról, illetve ezek fejlesztését szolgáló jövőbeli változásokról beszélgettünk. Mint megtudtuk: az ingyenes paraklinikai vizsgálatokat az egészségügyileg biztosított személyek kizárólag azoktól a szolgáltatóktól igényelhetik, akiknek szerződésük van az egészségügyi pénztárral. Az intézmény honlapján megtalálható mindezen szolgáltatók listája. A paraklinikai vizsgálatokba beletartoznak: a laborvizsgálatok (vér-, vizelet-, mikrobiológiai vizsgálatok), nukleáris medicinák (izotópos vizsgálatok), az orvosi diagnosztikai képalkotói eljárások (CT, MR), funkcionális vizsgálatok (EKG, terheléses tesztek, ultrahangvizsgálatok). A szolgáltatók egy meghatározott pontrendszer szerint kapják meg a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztártól azt az összeget, amelyet ezen vizsgálatok elvégzésére fordíthatnak.
– A laborok kötelessége úgy beosztani a kapott pénzösszeget, hogy minél több vizsgálatot tudjanak elvégezni. Vannak olyan szolgáltatók, akiknek több munkapontja is van, így szétoszthatják a vizsgálatokat ezek között a hatékonyság érdekében – jegyezte meg az igazgató. A biztosított személyek csak háziorvos vagy szakorvos által kiállított küldőpapírral igényelhetik az ingyenes vizsgálatok elvégzését. Mivel a laborok rendelkezésére álló összeg kevesebb, mint ami fedezné az igényeket, várólisták alakulnak ki. Az esetben, ha a beteg nem szeretné megvárni, amíg sorra kerül a várólistán, vagy küldőpapír nélkül kíván vizsgálatokat végeztetni, saját zsebéből kell kifizetnie a vizsgálatok értékét.
– Az előrelépést szolgálnák azonban azok a folyamatban lévő intézkedések, amelyek alkalmazását tavaly 2020. január 1-jére ígérték, majd ez év április 1-jéig tolódott ezek gyakorlatba ültetése. A napokban azonban kiderült, hogy ismét hosszabbították a felkészülés időszakát, és csak jövő év elején várható változás e téren – tudtuk meg Duda Tihamér Attilától. Jelenleg az orvos által felírt receptek csak a megyében válthatók ki, az új szerződés érvénybe lépése után azonban az ország bármely gyógyszertárában kiválthatók lesznek. Csökkenne a várólista, ha a megyei szakorvosok által felírt vizsgálatokat nemcsak a megyében végeztethetnénk el, hanem az ország bármely részén, ugyanis lehet, hogy a csíkszeredai MR-re több hónapot kell várni, de egy másik megyében rövidebb időn belül sorra kerülne a beteg. Duda Tihamér elmondta: a rendszer további fejlődéséhez járulna hozzá, ha azok a szakorvosok is, akik nem állnak szerződésben a biztosítási pénztárral, írhatnának küldőpapírt, illetve ártámogatott recepteket, ez természetesen csak az egészségügyi pénztár rendszerének alkalmazásával lehetséges. Ezek a változtatások már tavalytól vagy azelőttről tervben vannak, alkalmazásuk azonban nagyban függ az informatikai rendszer átalakításától, mely még várat magára. A megyei pénztárnak jelenleg 362 szolgáltatóval van szerződése. Mint megtudtuk: hosszú távú terv a magánkórházak szolgáltatásait igénybe vevő betegek költségeinek támogatása. Ez azonban egyrészt törvénykezés, másrészt finanszírozás kérdése. Az egészségügyi pénztár a magánkórházaknak is az állami kórházakhoz hasonlóan rögzített tarifák szerint fizetné ki az egészségügyi szolgáltatásokat, a többletet azonban a betegnek kellene fedeznie.
Barabás Emőke