Amit a férfilábbelikről illik tudni

Mindenik cipőfajta hordható elegánsan, stílusosan, és viselhető hanyag, taszító módon. A lábbeli kiválasztásához nem kell szakirányú végzettség, elég odafigyelni a minőségre, a funkcióra, arra, hogy passzoljon az öltözékünkhöz, és hogy tisztán, ápoltan tartsuk. Cikkünk a székelyudvarhelyi Star rádió Dresszpercek című, kéthetente kedden sugárzott, férfistílusról és -öltözködésről szóló műsorából merít.

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 5 perc
Amit a férfilábbelikről illik tudni
Fotó: freepik.com

Magától értetődő, hogy a napszemüveget, mobiltelefont, fülhallgatót mikroszálas kendővel, edzett üvegfóliával, ütésálló tokkal, speciális hordozóval védjük – merthogy sérülékenyek, drágák, hasznosak és fontosak nekünk. Nos, a lábfejünk 26 csontból és 33 ízületből áll, ezt a finom felépítésű szerkezetet különféle inak, szalagok meg izmok működtetik rendszerként – ehhez mérten kellene tehát elgondolkodni a védelméről s egyben a napi kényelmünkről, egészségünkről és a megjelenésünkkel keltett benyomásról. Miközben jelenleg a sportos utcai cipőviselet lett a norma – melegben sneakers tornacipő, futócipő, hűvös időben a trail és trekking túracipők, bakancsok –, érdemes megfontolni, hogy alternatívákat keressünk a klasszikus férficipők világában. A látszat ellenére ugyanis az elegáns, klasszikus modellek nem tűntek el teljesen, legfeljebb alakultak-idomultak: nagyon sok férfi polcán van fekete vagy barna marhabőr felsőrészes (ma már általában gumi járótalpas, ragasztott) derby, ez a nyitott fűzésű, kényelmes, robusztus, puritán cipőtípus. Elegánsabb alkalmakra előkerülhet a zárt fűzéses, klasszikusan angol oxford. Hétköznapi viseletként pedig hatalmas népszerűség övezi a magas szárú, cúgos (fűző helyett rugalmas vászoneresztéket használó) bokacsizmákat, a chelsea boots típusokat is, mivel kényelmesek, könnyű felhúzni őket, és adott esetben elegánssá tudják varázsolni viselőjüket. 


Hirdetés


Nyilván a cipőválasztási preferenciáink eltérőek, ám a kényelem, a minőség és az aktuális öltözékhez való találtatás minden esetben mérvadó szempontnak számít. Sokan vonakodnak az oxford és a derby cipők hétköznapi viseletétől, mivel ünneplő lábbeliként tekintenek rájuk, ám a hétköznapokban is kényelmes társak lehetnek. A bőrcipők esetében fontos megjegyezni, hogy egy újonnan vásárolt lábbeli a viselője lábfejéhez alakul, ami használt cipő vásárlása esetén nem mondható el, ez pedig kényelmességének kárára mehet. Oxford és derby cipők vásárlásakor, és azok hordásakor külön érdemes odafigyelni arra, hogy megfelelő kiegészítőt, övet, karórát viseljünk, ami nem üt el a lábbeli színétől, típusától. A kézzel készített cipők, amiket személyre szabottan készítenek el a mesterek, és amik iránt a kontinensen még mindig van kereslet, nem elterjedtek nálunk – ennek elsősorban anyagi vonzata van, mivel ezek, bár rendkívül kényelmesek és tartósak, drágák is.  

freepik.com

A felkapott különlegesség
A chelsea boots típusról külön is érdemes beszélni, mivel napjainkban mindkét nem egyik legfelkapottabb lábbelijeként tartják számon. Története a brit királyi családhoz kötődik szorosan, ugyanis lovaglócsizmaként készítették el az első típust Viktória királynőnek. A rendkívül praktikus, fűző nélküli lábbelit két gumibetéttel látták el külső és belső oldalán, aminek köszönhetően gyorsan fel és le lehetett húzni, így később a munkásosztály és a katonák közkedvelt lábbelijévé vált. Nem mellesleg a Beatles zenekar tagjai is chelsea boots lábbeliket hordtak, ami tovább népszerűsítette a típust. A csizmafajta viselése során érdemes odafigyelni arra, hogy a magas, mutatós szárat ne takarja el a nadrág, ha hosszabb szárú nadrágot választ a viselő, javallott feltűrni azt. 

freepik.com

Ne csak találjon, legyen esztétikus is
A cipők viselése kapcsán az esztétikai szempontokat is fontos részletezni. Bár lényegében nem a cipő teszi elegánssá viselőjét, hanem a ruházattal adott összkép, az egyik legfontosabb szabály mégis az, hogy a lábbeli gondozott és tiszta legyen. A koszos, karcos, elszíneződött, elnyűtt, kitaposott sarkú cipő ronda. A klasszikus cipők ápolásához elég egy pamutrongy, cipőkefe és cipőkrém – és meghálálják a törődést.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!