Áldott karácsonyt kívánunk!

Nyolcszáz éves a karácsonyi betlehemállítás története. Jézus születésének első misztériumjátékát 1223-ban az olaszországi Greccióban Assisi Szent Ferenc kezdeményezte. Ezekben a napokban a Kisebb Testvérek Szent István Királyról Nevezett Erdélyi Rendtartományának tagjai is megemlékeznek e jeles eseményről, és arra biztatnak, próbáljunk meg azonosulni a születéstörténet valamely szereplőjével.

Bíró István
Becsült olvasási idő: 5 perc
Áldott karácsonyt kívánunk!
Betlehemállítás Csíksomlyón. Próbáljunk meg azonosulni a születéstörténet valamely szereplőjével Fotó: Veres Nándor

Centenáriumokat ünnepel 2023 és 2026 között a ferences nagycsalád. A jubileum alkalmával arra emlékeznek, hogy 1223. november 29-én Assisi Szent Ferenc kérésére III. Honorius pápa írásban is megerősítette a ferences regulát. Ugyanakkor idén nyolcszáz éves a betlehemállítás története, de az említett időszakban lesz évfordulója a ferences rend megalapítója stigmatizációjának, a Naphimnusz megírásának, illetve a ferences szerzetesek meg-emlékeznek Szent Ferenc tranzitusáról, vagyis a földi életből a mennyei életbe való átköltözéséről is.


Hirdetés


1223 karácsonyán az olasz­országi Greccióban Assisi Szent Ferenc kezdeményezte Jézus születésének első misztériumjátékát. A ferences rend alapítója egyik barátjával egy remeteség barlangjában idézte fel a Megváltó születését. Egy legenda szerint egy zarándok arra lett figyelmes, hogy a jászolba fektetett baba megelevenedik, és az istengyermek ott van közöttük.
– Szent Ferenc atyánk látni és láttatni akarta az Úr megtestesülésnek titkát. Ő maga mondja, és első életrajz-írója, Celanói Tamás le is jegyezte: „Ferenc tulajdon szemeivel akarta látni, szemlélni a megtestesülést, Jézus Krisztusnak a születését, az ő alázatosságát, egyszerűségét és szegénységét.” Ezt ünnepeljük, erre emlékezünk, és ennek a centenáriumnak vagyunk mi is a részesei. Kegyelem, hogy bekapcsolódhatunk a centenáriumba, hiszen Greccióban nem volt ott az egész emberiség. Nem tudta Ferenc meghívni Olaszország népeit, nem volt ott Európa népe, ahogy nem volt ott Jézus Krisztus születésekor sem. Azonban ami 2000 éve, illetve 800 évvel ezelőtt történt, az hatással van ránk is – mondta az évfordulóval kapcsolatban Urbán Erik, a Kisebb Testvérek Szent István Királyról Nevezett Erdélyi Rendtartományának provinciálisa, arra is rámutatva: rendalapítójuk úgy szemléltette a megtestesülés misztériumát, hogy a jelenlévők szívében újra megszületett a Megváltó, tűz gyúlt, és ezt a tüzet to-vábbadták.
– Azóta szerte a világon elterjedt a betlehemállítás és annak fontossága, akár úgy is, hogy belevisszük egy-egy nép, közösség, család sajátosságát is, azért, hogy minél inkább magunkénak érezzük a megtestesülést. Hozzáte-szem, az is fontos, hogy azonosulni tudjunk egy-egy szereplővel, akik az Evangéliumok alapján pontosan beazo-nosíthatók. Lehet elmélkedési témánk az is, hogy a születéstörténet szereplői közül kivel tudunk a leginkább azo-nosulni, illetve hogyan tudunk 2023 karácsonyán lélekben elzarándokolni Betlehembe, Greccióba, azért, hogy átéljük a megtestesülés misztériumát, és megsejtsünk abból az óriási ajándékból, amit Isten az emberiségnek adott – tette hozzá Urbán Erik.
A 2023. december 8. és 2024. február 2. közötti időszakra Ferenc pápa a jeles évforduló alkalmából teljes búcsút engedélyezett a ferences templomok számára.

Veres Nándor
A csíksomlyói betlehemes 


– Mindazok, akik felkeresnek egy ferences templomot zarándokként, csoportosan vagy egyénileg, az ott felál-lított betlehemi jászol előtt felkészülten, jámbor elmélkedéssel megfelelő időt töltenek Jézus Krisztus megtestesü-léséről elmélkedve a Szent Család és Szent Ferenc segítségül hívásával imádkozva „az Egyház mennyei kincseiből merítve, a szokásos feltételek mellett (szentgyónás, szentáldozás, Hiszekegy elimádkozása és a pápa szándékára végzett imádság) kegyesen megadja a teljes búcsút.” A teljes búcsút engedélyező határozat alapján, „az idősek, a betegek és mindazok, akik súlyos okból nem tudják elhagyni otthonukat, szintén elnyerhetik a teljes búcsút min-den bűnük megbánásával és azzal a szándékkal, hogy a három szokásos feltételt a lehető leghamarabb teljesítik, s lelkileg részt vesznek a jubileumi ünnepségeken, és imáikat, fájdalmaikat és életük nehézségeit felajánlják az ir-galmas Istennek.” Biztatjuk a kedves testvéreket, hogy éljenek ezzel az ajándékkal, amelyet az Egyházunk felkínál azért, hogy ezáltal maga az Egyház, a nemzet, a társadalom tisztuljon és jobbá váljon – hangsúlyozta a ferences elöljáró.
A rend római központja dokumentumot adott ki, amellyel arra buzdítanak mindenkit, hogy a jubileumot lelki-leg is ünnepeljék meg a testvérek az egyes rendtartományokban is, és ennek az ünnepnek legyen hatása a kör-nyezetre is.
– A dokumentumot próbáltuk sajátosan megragadni azért, hogy ne csak mi, ferencesek kapcsolódjunk be a ju-bileumi évbe, ne csak nekünk szóljon, hanem arra törekedtünk, hogy tudjuk bevonni főként a fiatalokat, gyerme-keket is. A rendtartomány például rajz- és kézműves pályázatot hirdetett. Arra voltunk kíváncsiak, hogyan tudják megragadni a gyermekek egy-egy rajzban a grecciói jelenetet, majd ezekből a beküldött rajzokból válogatva ké-szültek a karácsonyi képeslapjaink. A kézműves kezdeményezés lényege az volt, hogy egy-egy közösség, család minél természetesebb anyagból készítsen betlehemet, amely bemutatja a grecciói karácsonyt. Nagyon szép és lát-ványos, szemet, lelket megragadó munkák születtek, amelyek a csíksomlyói kegytemplom mellékoltárain megte-kinthetők. Ezeknek a kezdeményezéseknek a plébániáink is helyet adtak. A rendtartomány testvérei számára pe-dig lelki napokon, közösségi feldolgozásokon történt a grecciói karácsonynak a megünneplése – részletezte Erik testvér, aki a 800 éves grecciói betlehemállítás üzenetét is megfogalmazta.
– Assisi Szent Ferenc, amikor Greccióban meg akarja ünnepelni a karácsonyt, arra kéri barátját, hogy úgy rendezze be a barlangot, ahogy a Szentírás szól róla. Szent Ferenc a béke forrásaként tekint Greccióra, XVI. Bene-dek erről találóan fogalmaz: „Assisi Szent Ferencet annyira magával ragadta a megtestesülés misztériuma, hogy Greccióban, az élő bölcsőben akarta azt újból megeleveníteni” és azt a krisztusi békét hirdetni, továbbadni, ame-lyet az angyalok hirdettek karácsony éjszakáján. Érezzük, tudjuk, hogy erre a békére ma nagy szükség van, nem csak azért, mert a szomszédos országban háború van, a Föld számos népei háborúban vannak, hanem a közvetlen környezetünk is óhajtja a karácsony méltóságteljes ünneplését békében és jóságban – mindenkiben van egy cseppnyi ferences lelkiség. Fontos azonban, hogy a karácsonyi béke hatással legyen majd a következő évre, évekre is, karácsonykor „a jót” cselekedve éljék át: Isten a jó, „minden jó, a legfőbb jó, az egészen jó, aki egyedül jó” – idézte Assisi Szent Ferencet Urbán Erik, az Erdélyi Ferences Rendtartomány provinciálisa.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!