Hirdetés

Adorján Imre-kúria – Csíkmenaság

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 4 perc
Adorján Imre-kúria – Csíkmenaság
Fotó: epitettorokseg.ro

Az Adorján-udvarház méltóságteljes, egyszerű és egyedi a maga nemében. Adorján Imre és felesége, Miklós Anna építtette 1797-ben. Jelen formájában az egykor paticcsal – vesszőből font és sárral tapasztott fal – tapasztott boronafalú ház egy 1797-es felirattal datált lakóépület faanyagának felhasználásával épült 1839-ben. A ház különlegessége, hogy – a környéken szokatlan módon – alatta pince található, amelybe a tornác alól lépcsőn, a hátsó szobából pedig csigalépcsőn lehet lejutni.


Hirdetés


A család, amelynek nevét őrzi, az 1614-es, Bethlen Gábor által készített lustrában – összeírásban – szerepelt először, és Csíkszék történetében is szerepet játszott. A csíkmenaságiak úgy emlékeznek, az Adorjánok jómódúak voltak, ezt igazolja a ma még álló kúriájuk is – amelyről néhány éve már lemondtak a szakemberek, de amely úgy tűnik, mégiscsak megmenthető a Csíki Műemlékvédő Egyesület jóvoltából. A csíkmenasági Adorján-házat 1955-ben nyilvánították műemlékké. A nyolcvanas évek elejéig lakták, majd megkezdődött pusztulása: 2000-re életveszélyessé vált, ázott, több födémgerenda beszakadt, falai gombásodtak.
Az egyesület mintafelújítást szeretett volna végrehajtani a házon, így első lépésként 2001–2002-ben kutatásfelmé­rés történt Tóth Boglárka régész irányí­tásával. 2003-ban kellett volna a fel­­­­­­­­­újí­­­­tási tervnek elkészülnie, de ez a szakasz­ ki­maradt, mivel a kúria állapota miatt azonnal meg kellett kezdeni a sürgős beavatkozást. Kiirtották a könnyező házigombát, amely miatt korábban a szakemberek már teljesen lemondtak a fa­­épületről. Elbontották és újrarakták a tető héjazatát, hogy ne ázzon a ház, elkészültek az ajtók, ablakok.
Az 1828-ban készült székelykapu a megye tíz legrégibb műemlék kapujának egyike, de értékét nemcsak régisége, hanem szerkezete, kidolgozottsága, díszítése és latin felirata is növeli. A ház maga pedig a lófő székelyi státus szimbóluma, a híres fiságmenti népi építészet három­osztatú műremeke. Kőpince fölé, kőalapozásra épített boronaépület, amely a szé­k­elyföldi ereszes házak alaprajzilag legfejlettebb típusához tartozik.
Jelenleg falumúzeumként működik, amelyet a látogatóknak mindenképp érdemes egyik úti célként megjelölni és felkeresni, ha Csíkszentgyörgy községben járnak.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!