Augusztus 15. az elszámolási határidő
Csakis július 4-e utáni, illetve az Országos Állattenyésztési Hivatal méhcsaládszám igazolásának dátumát követően kiállított gyógyszer-, méhcsalád- és eszközvásárlási számláikat számoltathatják el az Országos Méhészeti Program idei támogatási évében a hazai méhészek – hívja fel a méhészek figyelmét a Hargita Megyei Méhészegyesület.
[caption id="attachment_53189" align="aligncenter" width="3264"] Mézárusstand a Gyimesek felé vezető úton. Kevesen részesülhetnek idén az ágazati támogatásokban Fotó: Domján Levente[/caption]
Türelmetlenül várták elfogadását, ám egyelőre csak bosszúságot és keserű csalódást okoz a méhészeknek az új Országos Méhészeti Program (PNA). A 2017-es méhészeti támogatásokról rendelkező jogszabály alapján ugyanis a vándor- és állóméhészetek a tervezetben szereplő március 15-e helyett csakis a jogszabály megjelenésének napja, azaz a július 4-e után kiállított gyógyszer-, kaptár-, méhcsalád- és méhanyavásárlási számláikat tudják elszámoltatni, miközben az elszámolások benyújtási határideje augusztus 15-e.
Az „apró” változás nyomán idén várhatóan számos méhész kimarad a támogatási körből. Példaként: azok a méhészek, akik a gyógyszerkészítményeket már állományuk tavaszi kezelése érdekében megvásárolták, vagy családjaik bővítéséhez, erősítéséhez a május–júniusi főhordási szezon előtt vettek anyákat, méhcsaládokat vagy cseréltek kaptárokat, idén már nem jogosultak támogatásra – hívja fel a késve megjelent jogszabály fonákságaira a figyelmet Rácz Ilonka, a Hargita Megyei Méhészegyesület alelnöke.
Első lépés az ANZ-s igazolás
A szakember ugyanakkor azt tanácsolja a támogatásra vágyó méhészeknek, hogy az elszámoláshoz szükséges dokumentumok begyűjtését az Országos Állattenyésztési Hatóság (ANZ, korábbi állatnemesítő hivatal) csíkzsögödi területi kirendeltségénél kezdjék: a méhcsaládok számáról tanúskodó ANZ-s igazolás kibocsátásának dátuma ugyanis valamennyi, az elszámolásra szánt számla kiállítási dátumánál korábbi kell legyen.
– Tavalyig a helyi polgármesteri hivataloktól kellett a méhcsaládok számáról szóló igazolást kérni, ezúttal az igazolást az önkormányzatok helyett az Állattenyésztési Hatóság állítja ki. Ennek az igazolásnak a beszerzése kell legyen az első lépés, és csakis ezt követően szabad az elszámolási célra vásárolni, legyen szó akár családokról, anyákról, gyógyszerekről, vagy a támogatott mézmelegítő, virágpor- vagy propoliszszedő eszközök beszerzéséről – nyomatékosítja a méhészegyesület alelnöke.
Bejelentkezni az APIA-hoz
Fontos továbbá, hogy azok a méhészek, akik a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség nyilvántartásában támogatásigénylőként korábban még nem szerepeltek, az APIA legközelebbi területi irodájától farmregisztrációs számot kérjenek. Az ehhez szükséges formanyomtatványt a Hargita Megyei Méhészegyesület csíkszeredai székhelyén is igényelhetik a méhészek – hangsúlyozta Rácz Ilonka. A méhészeknek emellett külön bankszámlaszámmal is rendelkezniük kell – az ehhez szükséges nyomtatvány ugyancsak a méhészegyesület székhelyén érhető el. Újdonság, hogy a méhészeti támogatásra összeállított, egyszerű sínes iratfűzőbe kötött elszámolásaikat a méhészek közvetlenül az APIA-hoz kell benyújtsák, a szakegyesületek ugyanis tagjaik nevében – az új jogszabály értelmében – immár nem járhatnak el. Jogi személyek esetében a cégbejegyzési dokumentumok másolatára, az állategészségügyi bejegyzés másolatára, továbbá – Varachet Forte, Mavrirol és Protofil gyógyszerek vásárlása esetében – az állatorvos által kiállított megrendelőívre is szükség van.
– Az elszámolások benyújtásának határideje augusztus 15-e, de aki tudja, arra kérem, ne halogassa az utolsó napokra a dolgot. Ha lehet, akár már augusztus elején vigye be elszámolását az APIA-hoz – kéri lapunkon keresztül a méhészeket Rácz Ilonka.
[box type="shadow" ]Országos szinten 104 ezren kerülnek nagyító alá
Az országos szinten előzetesen beharangozott 95 ezerhez képest összesen 104 ezer gazdálkodóra terjesztette ki idén az ellenőrzési szelvényét az APIA. Igaz, a fenti lajstrom már nem csupán a területalapú, hanem az állattenyésztési támogatásokat igénylő gazdák névsorát is tartalmazza – számolt be az agrointel.ro mezőgazdasági hírportál a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségtől kapott adatokra hivatkozva. A 2017-es ellenőrzési szelvénybe sorolt 104.146 gazda esetében az APIA munkatársainak összesen 1,277 millió hektárnyi területet kell szemre vételezniük: ebből 28.547 gazda esetében 775.603 hektárt klasszikus eljárással, 75.599 gazda esetében pedig bő félmillió hektárt a légi felvételekre alapozott teledekciós eljárással ellenőriznek.[/box]
Domján Levente