A mesék és az anyanyelv bűvöletében

Közel 150 gyermek népesíti be a Gyergyóújfaluban és a hozzá tartozó településeken lévő óvodákat: a nagyközségben a gyermeklétszám növekedésnek indult, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a második éve elindult pluszcsoport. A Boldog óvoda programban is részt vevő intézménybe éppen Mikulás-várás idején látogattunk el: a középcsoportosok az adventi gyertya fényénél várták a nagyszakállút.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 9 perc
A mesék és az anyanyelv bűvöletében
Ünnepi díszben az újfalvi óvoda. Csodára várva Fotó: Boncina-Székely Szidónia

A gyergyóújfalvi központi óvodaépületben a kicsik éppen reggeliztek ottjártunkkor: a tágas étkezőben háromcsoportnyi gyermek fogyasztotta el a helyben készült, gyermekbarát menüt.

– Saját, jól felszerelt kony­hánkon készül az étel a napköziseknek, az igények alapján már glutén- és tejmentes változatban is, hiszen több gyermek ételallergiás. Nagy odafigyelést igényel ez, fel kell nőnünk a feladathoz, de igyekszünk megoldani minden felmerülő kihívást

– fogalmazott Szabó Éva óvónő hozzátéve, hogy víztisztító berendezésük által nyugodt szívvel kínálják a csapvizet a gyermekeknek.


Hirdetés

A növekedő létszám bizakodásra ad okot

A Gyergyóújfalu központjában lévő, saját hőközponttal ellátott épület három napközis és egy óvodai csoportnak ad helyet, emellett a köz­igazgatásilag Újfaluhoz tartozó Tekerőpatakon két, Kilyénfalván és Marosfalván egy-egy összevont csoport működik: összesen 150 gyermek vesz részt az óvodai oktatásban. 

– Tavalyelőtt kértünk engedélyt a tanfelügyelő­ségtől még egy napközis csoport létrehozására, hiszen nagy volt az igény rá. Ennek köszönhetően a hosszú programú csoportokban sikerült a korosztályokat különválasztani, így kis-, közép- és nagycsoportosaink vannak. Bár sok érv van az összevont csoportok mellett is, a gyermekek szempontjából egyértelműen könnyebb ez a megoldás. Így a legkisebbeknek egyszerre kell beszokniuk, alkalmazkodniuk az új körülményekhez, az óvónőnek több ideje jut akár ölbe venni őket, vagy csendesebb tevékenységet folytatni velük. A nagyobbak már elmélyülten játszanak, képesek hosszabb ideig összpontosítani a figyelmüket, így a velük való foglalkozás is eredményesebb, ha saját korosztályukban vannak

– sorolta az előnyöket Szabó Éva. Elmondta: a jövő tanévre még egy óvodai csoport elindítását kérvényeznék, hiszen megvan rá az igény. 
A hét óvodai csoportban összesen tizenegy pedagógus, valamint a kisegítő személyzet – szakácsnő, adminisztrátor és takarítónő – látja el a feladatokat. Mint sok más óvodában, itt is nagyon hiányzik a dada, aki a pedagógusok munkáját segítené, főként a kisebb korosztályok esetében.
Mivel az Elekes Vencel Általános Iskolához tartoznak, az összgyermeklétszámot tekintik alapelvnek, ehhez igazítják a szükséges kisegítő személyzetet, tudtuk meg.
Az óvodaépületek mindegyike rendelkezik a szükséges engedélyekkel; az utóbbi években több felújítás, korszerűsítés, eszközvásárlás történt, amelyek által jól felszerelt termek és tágas udvarok állnak a legkisebbek rendelkezésére.

Boncina-Székely Szidónia
Hangulatos termek állnak a legkisebbek rendelkezésére

Korszerű épületek a gyermekek kényelméért

A központi óvodaépületet 2010-ben újították fel, ekkor építették ki a tetőteret, ahol több helyiséget sikerült kialakítani, többek között logopédiai szaktermük is van, valamint egy tágas, díszteremként és tornateremként is funkcionáló helyiség. A tekerőpataki, marosfalvi és kilyénfalvi épületek is korszerűek, bár az utóbbi egyházi tulajdonban van, ott is felújításokat végeztek.

– Óvodánk egyesülete, az Eszterlánc Egyesület révén udvari játékokra is pályáztunk, legutóbb pedig a tornaterembe vásároltunk eszközöket

– sorolja megvalósításaikat a pedagógus.

Csodavárás, mesékkel

A reggelit követően a gyermekek boldog izgalommal ülnek körbe az adventi gyertya fényénél, a várakozásról, a karácsonyról, a Mikulás érkezéséről beszélgetnek, egymás szavába vágva.

– Az egyházi körhöz kapcsolódó ünnepeket mindig megtartjuk: karácsonyra, húsvétra készülünk a foglalkozások által, a környezetünk ünnepi díszbe öltöztetése által. Emellett – közösen a többi csoporttal – megünnepeljük minden évben a magyar nyelv napját, ilyenkor a gyermekek közösen mondanak verset, kézműves-tevékenységekkel, zenével készülünk. A Magyarra hangolva mozgalomhoz csatlakozva pedig a népmese napját ünnepeljük, de advent idején is mindennap tematikus mesékkel várakozunk

– ismertette tevékenységeiket Szabó Éva.

Boncina-Székely Szidónia
Korszerű körülmények között tanulnak és étkeznek a gyermekek


Az Elekes Vencel Általános Iskola ugyanakkor 2016 óta részt vesz a Boldogságóra programban, amely a pozitív pedagógia módszereit követve kínál foglalkozásokat, csapatépítőket a gyermekeknek.
Az intézmény az önkormányzat és a szülői közösségek támogatásával, partnerségével dolgozik: az év végi családi kirándulások, a szakemberek összehangolt munkája mind-mind a gyermekek jóllétét biztosítja.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!