A meddőség útvesztői

Romániában minden ötödik pár meddőséggel küzd. Ez nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is megterhelő lehet egy pár, egy nő életében, nem beszélve az orvosi kezelések költségeiről. A szeptemberben elfogadott kormányrendelet ezen kíván változtatni, annak érdekében, hogy minél több gyerek szülessen.

Adorján Zsófia
Becsült olvasási idő: 2 perc
A meddőség útvesztői
Idéntől 15 ezer lejes támogatást kaphatnak meddőségi kezelésre. Hamarosan indul a program Fotó: Illusztráció

Orvosi értelemben akkor beszélünk meddőségről, ha rendszeres, védekezés nélküli együttlét ellenére egy év alatt sem lesz gyermekáldás. Illetve ha a nő teherbe esését rendszeresen spontán vetélés követi – vezetett be a témába a csíkszeredai Molnár Katalin szülész-nőgyógyász rezidens.
Mint megtudtuk, a megtermékenyülés igen összetett folyamat, melynek során kémiai, fizikai és hormonális mechanizmusok százainak kell a meghatározott időben és sorrendben megvalósulniuk.
– Mivel egy rohamosan növekvő betegségről beszélünk, az orvostudomány újabb és újabb kutatásokat végez, valamint folyamatosan kezeléseket fejleszt ki a probléma megoldására. Fontos hangsúlyozni, hogy a meddőségi kivizsgálásban a pár mindkét tagját ki kell vizsgálni, mivel a kiváltó okok feltárása során 40%-ban találunk női tényezőket, 40%-ban férfitényezőket, valamint 20%-ban a pár mindkét tagját érintő eltéréseket, amelyek a meddőség okának tekinthetők – fogalmazott a szakember. Hozzátette: a pár női tagjánál nőgyógyászati fizikális vizsgálattal, laboratóriumi vizsgálatokkal, képalkotó eljárásokkal, szükség esetén pedig sebészeti eljárással keresik meg a meddőség okát. A pár férfi tagjánál az egyik legfontosabb eljárás az ondó minőségi és mennyiségi vizsgálata. Emellett szükség esetén egyéb andrológiai vizsgálatok (hormonszint-meghatározás, sebészeti technikák) derítenek fényt a háttérben álló problémára.

Kiváltó okok

Az orvos felvázolt néhány gyakori kiváltó tényezőt, ami miatt meddő lehet a teherbe esésre vágyó nő.
– A nők termékenységét nemcsak a petesejtjeik mennyisége, hanem azok minősége is nagymértékben befolyásolja, utóbbi pedig az évek múlásával – 35 éves koruk felett – elkezd romlani. Negyvenéves korban pedig az idő előrehaladtával az ivarsejtek 55-65%-a kromoszomálisan már egyre nagyobb arányban tekinthető hibásnak. Ennek elsődleges oka, hogy már a magzati élet huszadik hetében kialakulnak a női petesejtek, onnantól viszont több már nem keletkezik, így a szervezet ezzel a petesejtállománnyal gazdálkodik. A menstruációk alkalmával e petesejtek száma fogyatkozik – magyarázza.
Továbbá beszélt a meddőség egyik leggyakoribb okáról is, amely a peteérés elégtelensége. A petefészek leggyakoribb zavara a luteinizáló hormon (LH) fokozott termelődése, mely az ovulációs rendellenességek 75%-át teszi ki. Ebben az esetben a petefészkekben egészséges peték találhatók, az állandóan magas LH-szint miatt azonban tüszőrepedés mégsem következik be. Az érésüket befejezni nem képes tüszők folyadékkal telnek meg és cisztává alakulnak. Policisztás ovárium (petefészek) szindrómáról (PCOS) tíz vagy több ciszta kialakulása esetén beszélünk.
– A meddőség hátterében a petevezetékek elzáródása is meghúzódhat. Ez az állapot ugyanis nemcsak a hímivarsejteket gátolja abban, hogy eljussanak a petesejthez, de a megtermékenyített petesejteknek sem engedi, hogy elhagyják a petefészket és átjussanak a méhbe. Tünetmentes, így sok nő nem is tud róla, hogy miért nem esik teherbe. Az elzáródás okai lehetnek nemi úton terjedő fertőzések vagy gyulladásos megbetegedések is, kezelése műtéti úton, a petevezetékek felszabadításával lehetséges – tette hozzá az orvos.

Van megoldás?

A nőgyógyász kifejtette, meddőség elleni beavatkozásokra általában akkor kerül sor, ha egy pár már két éve próbálkozik a teherbe eséssel.
– Létezik a luteálistámogatás, a peteérést serkentő szerek, a refertizációs műtét, az inszemináció, és az egyik legnépszerűbb az in vitro fertilizáció (IVF-ET). Emellett még számos lehetőség szóba jöhet a meddőség sikeres kezelésében. Ehhez bizonyos tényezők pontos ismerete szükséges, de nagyon fontos a spontaneitás. Különösen a 20-30-as éveikben járó pároknál fölösleges a kapkodás, az idegeskedés, esetleg a túlzott kivizsgálás és terápia – sorolja.

Támogatás a kormánytól

A kormány szeptemberben jóváhagyta a gyermekvállaláshoz in vitro fertilizációs kezelést igénybe vevő nők támogatási programját. Gabriela Firea család-, ifjúsági és esélyegyenlőségi miniszter akkor kijelentette, hogy a programon keresztül 15 ezer lejjel segít be a kormány a kezelési költségekbe. A szeptember 7-i kormányülés elején Nicolae Ciucă miniszterelnök kijelentette, hogy Romániában csökken a születési ráta, és ez a program a gyermeket vállalni kívánó párokat vagy nőket segíti. A tárcavezető kifejtette: tekintettel arra, hogy Romániában minden ötödik házaspárnál meddőségi probléma van, az október elsejétől érvénybe lépő támogatás segíthet feltornászni a gyermekszületési rátát.
– Sajnos tavaly Romániában született a legkevesebb, 180 ezer gyerek, idén pedig már 20%-kal csökkent ez a szám. Sok nőt az anyagi helyzet akadályoz abban, hogy gyermeket vállaljon. Az elmúlt években egy másik nagy egészségügyi problémává cseperedett a meddőség, hisz Romániában minden ötödik házaspárnál beszélhetünk meddőségről. Az ebben szenvedő nők sokszor nem tudják megengedni maguknak ezeket a meglehetősen drága kezeléseket, a mai projekt célja pedig egy 15 ezer lejes támogatás biztosítása a teljes in vitro megtermékenyítési eljárás fedezésére olyan párok vagy egyedülálló nők számára, akik szeretnének gyereket. A támogatást legkevesebb 20 – ez eddig 25 volt – és legtöbb 45 évesek vehetik igénybe – ez utóbbi korhatár eddig 40 volt– magyarázta a miniszter.
A 2022. évi 1103-as számú kormányrendelet szerint a kifizetések az egészségbiztosítási rendszeren keresztül történnek majd. A kötelező vizsgálatok közül kiveszik az AMH-vizsgálatot (antimülleri hormon vizsgálata, amely egy termékenységi mutató), ami eddig korlátozó feltétel volt, valamint a lehetséges eljárások száma egy pár esetén nincs korlátozva, orvosi ajánlás alapján támogatják ezeket. Nemcsak párok, hanem egyedülálló személyek is igénybe vehetik a támogatást. A pénz igénybevételéhez kérvényt és felelősségvállalási nyilatkozatot kell benyújtaniuk, valamint számos igazoló dokumentumot. A törvény előírásai szerint a kérelmeket a benyújtástól számított harminc napon belül felülbírálják. Ezeket elektronikus úton lehet benyújtani a Családügyi Minisztériumhoz vagy a megyei hivatalok székhelyén. A program eredményes működéséhez szükséges pályázat mintáját, a felelősségvállalási nyilatkozatot, a szükséges dokumentumokat, valamint a pénzügyi támogatás odaítélése módjának tervét a Családügyi Minisztérium és a Munkaügyi Minisztérium 45 napon belül dolgozza ki, tehát vélhetőleg október második felétől lesz elérhető.

Lelki okok is lehetnek a háttérben

A meddőség egy több tényezőből álló betegség, ami mögött testi és lelki tényezők is meghúzódhatnak. Dr. Konrád Beáta pszichológus, párterapeuta, aki várandós anyukák lelkivilágával is foglalkozik. Elmondása szerint leginkább az anyává válni akaró nők keresik fel, mintsem párként jelenjenek meg.
– A fogantatás nehézségei általában nem egyszemélyes problémák, hanem a párra és kapcsolatukra egyaránt kihatnak. A meddőség összetett fizikai és pszichológiai tényezőkből álló jelenség, amelyet a párok közötti interakció és kapcsolati folyamat is befolyásol. Pszichológiai szempontból az első feladat a funkcionális meddőség mögött meghúzódó pszichológiai okok feltárása. Funkcionális meddőségről akkor beszélhetünk, amikor egyik félnél sem mutatható ki orvosi beavatkozást igénylő probléma, a fogantatás mégsem következik be. A terméketlenség problémájával szembenéző párokra nehezedő nyomás hatására a felek olyan stresszt élnek át, ami még inkább akadályozhatja a fogantatás sikerességét, ezáltal egyfajta ördögi körbe kerülnek, ami emeli annak kockázatát, hogy a továbbiakban is sikertelenek legyenek a próbálkozásaik – fejtette ki a szakember.
Felhívta a figyelmet, hogy a stressz önmagában nem okoz meddőséget, de ha a szervezet túlságosan ki van téve neki, az befolyásolja a menstruációs ciklusra ható hormonhatást, így az ovulációt is. Férfiak esetében pedig a spermaképzést. A lelki problémákon pszichológus vagy pszichoterapeuta segíthet, például a tudatalatti gátak feloldásában, félelmekkel való szembenézéssel, a pároknak a nehézségekkel való megküzdésben. A hibák elfogadása a gyógyulási folyamat fontos része, így idővel megtörténhet a fogantatás is.

 


Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!