A krumplitermesztésben elkerülhetetlen a gépesítés
A székelyföldi mezőgazdaságban, kiemelten a burgonyatermesztésben, ma már nem opció a gépesítés: egy krumplikombájn fenntartása például azért nem luxus, hanem létszükséglet, mert nincs vagy nagyon drága a kézi munkaerő – mondja Bajcsi Ákos, a mezőgazdasági gépek, csatolható kiegészítők és cserealkatrészek importjával és értékesítésével foglalkozó AgroWest BMB vezetője. Szerinte, ahol a család fő tevékenysége és elsődleges megélhetési forrása a mezőgazdaság, ott, ha kicsi is a megművelt terület, ajánlott gépesíteni, ha másként nincs rá lehetőség, akkor társulni kell hasonló farmokkal.
Bár az AgroWest Kft. 2002-ben jött létre, a gépkereskedést még a 90-es évek közepén kezdték el, többnyire használt burgonyagépekkel, de hoztak új MTZ traktorokat, Maschio Gaspardo gépeket és Optigép burgonya-bakháthúzó gépeket is. 2006-ban aztán létrehozták az AgroWest BMB Kft.-t, amely ma a Grimme márka prémiumpartnere a belföldi piacon.
– Mostanra bővült a palettánk, közvetlen importőrei vagyunk néhány prémium nagy német gépgyártónak és a hazai piacon felelhető mezőgazdasági gépeket árusító cégeknek – nyújt bepillantást Bajcsi Ákos cégvezető.
Gépesítés szempontjából jól áll Székelyföld
Más kijelentést is tesz: szerinte a székelyföldi mezőgazdaság gépesítés szempontjából igen jól áll, igaz, ezt a háromszéki gazdák helyzetére mondja elsősorban.
– Sajnos a földterületeink végesek, de kijelenthető, hogy a kézdiszéki gazdák gépparkja rendkívül modern és több mint elégséges. Földterület szűkében több gazda is próbálkozik más vidékeken termelni, azaz földterületeit kiterjeszteni Háromszéken túlra. Ennek megfelelően burgonyagépek szempontjából a cégünk kapacitása országosra van méretezve, tehát a helyi gazdák igényeit ebben az ágazatban teljességgel ki tudjuk szolgálni. A traktorok és motorizált gépek szervizelésében a gazdáknak azok a partnereik segítenek, akik direkt országos importőrei ezeknek a márkáknak. Szerviz és cserealkatrészek tekintetében márpedig fontos a szükségletek és igények kielégítése, mert – mint a cégvezető kiemeli – „eladni bármennyit lehet, de ha azt nem követi egy korrekt szervizszolgáltatás és alkatrészellátás készletről, nem teljes a szolgáltatás”.
– A mai gazdának egyre fontosabb kell legyen, hogy a megvásárolt gépet optimálisan ki tudja használni. Ha nem tudja tökéletesen beállítani, vagy elromlik, legyen, akihez forduljon, hogy gyorsan és hatékonyan megoldják a problémáját. Persze ezt a gazdák nem feltétlenül gondolják mindig így, de egyre erősebb az a helyi farmertársadalom, amely erre helyezi most már a hangsúlyt. Mi például az általunk forgalmazott termékek beüzemelését, gépészek kiképzését, alkatrészellátást, garanciális szervizt, időszakos műszaki szervizt és általános szervizt egyaránt biztosítunk – mutat rá a cégvezető.
Megjegyzi ugyanakkor, hogy a mezőgazdasági géppiacot és gépparkot Székelyföldön nagyban befolyásolják a gépvásárlási támogatások. Az utóbbi tíz évet az jellemzi, hogy ha egy farmnak valamire szüksége van, általában kivárja, amíg pályázhat rá.
– Valószínűleg ez át kell majd alakuljon arra, hogy a valós szükségletek, a profitabilitás szerint és a finanszírozásnak megfelelően szerelje majd fel mindenki a farmját – véli Bajcsi Ákos.
Ha mezőgazdaságból élünk, be kell fektetni gépekbe
Amikor a kis farmok helyzetére kérdeztünk rá, a cégvezető azt válaszolta, előbb mindig tisztázni kell, mit is értünk kis farm alatt.
– Számomra a kis farm azt jelenti, hogy a család tagjai napközben munkahelyeiken dolgoznak, és délután, hétvégéken, pluszjövedelemért kisebb területen gazdálkodnak, valószínűleg bérbe vett gépekkel. Ahol a család fő tevékenysége a gazdálkodás, ott, ha kicsi is a megművelt terület, azt már fő tevekénységű farmnak tartom, és ott mindenképpen ajánlott gépesíteni – ha másképp nincs rá lehetőség, társulni más hasonló farmokkal, ha egy drágább gépet kell megvásárolni. Most már nem jelent luxust krumplikombájnt tartani a farmon, mert kézzel nincs, aki felszedje a termést. Ma nincsen annyi kézi munkaerő, hogy ezt meg lehessen oldani, vagy olyan drága, hogy nem éri meg. Tehát elkerülhetetlen a gépesítés a burgonyatermesztésben.